Hepimiz tatil için yaşıyoruz ve kendimizce iyi bir tatil yapabilmek için bütün bir yıl çalışıyoruz. Tatil yapmak aslında lüks değil, çalışan her insan için önemli bir ihtiyaçtır. Hem beden olarak, hem de ruhen dinlenmek, çalışırken kaybedilen enerjinin geri kazanılması için tatil yapmak gerekir. Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Bazıları evde oturup dinlenerek geçirir tatilini, bazıları deniz-kum-güneş kombinini tercih eder. Bazıları da günübirlik tatil yapmayı sever. Peki, yurt içinde ve yurt dışında Günübirlik Tatil için En Uygun Yerler nereler?

Yurt İçinde Günübirlik Gidilebilecek Yerler

Yurt içinde günübirlik tatil için gidilebilecek yerler şunlardır:

  • Eskişehir & Frig Vadisi

Üç büyük şehirden de yakın mesafede olduğu için; hafta sonunda, günü birlik olarak gidilebilecek, gezilebilecek bir yer Eskişehir. Burada görmeniz gereken yerlerin başında Frig vadisi geliyor. Şu sıralarda Kapadokya ile yarışan bir yer Friga vadisi. Hem şehri hem de vadiyi rahatça gezmek için en uygun dönem Mayıs ayı. Üniversite öğrencilerinin de bu mevsimde şehirde bulunması nedeniyle hareketli bir zaman mayıs ayı. İstanbul-Eskişehir arası 276 kilometre mesafede ve yaklaşık 4 saat sürüyor. Ankara-Eskişehir arası 232 kilometre mesafede ve yaklaşık 2 saat 32 dakika sürüyor. Eğer tatilinizi 19-20-21 Mayıs tarihleri arasına denk getirirseniz, Barbaros Köyü’nde ki Oyuk Festivaline katılma şansını da elde etmiş olursunuz.

  • Mersin

Yaklaşık olarak 108 kilometre karelik bir bölümü sahil şeridinden oluşan Mersin, hafta sonu kaçamağı için yada günü birlik gezilebilecek yerlerden bir diğer. Her ne kadar mimari dokusu pek fazla göze hitap edecek şekilde olmasa da, ekonomik olarak güzel bir tatil geçirmek mümkün. Örneğin; 60 liraya deniz manzaralı, güzel bir pansiyon yada oda bulabilmek mümkün. Fakat Mersin ili daha çok İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşayanlar için mantıklı bir tatil yeri sayılabilir.İmages gunubirlik tatil icin en uygun yerler

Yurt Dışında Günü Birlik Gezilebilecek Yerler

Yurt dışında ise; Batum ve Selanik günü birlik gezilebilecek yerler arasındadır.

  • Selanik

İzmir’in neredeyse birebir kopyası denebilir. Masmavi denizi, eşsiz güzellikte ki sahil şeridi, hareketli gece hayatı ile İzmir’i aratmayan bir şehir Selanik. Fakat Marmara bölgesinde yaşayanların daha kolay seyahat edebileceği bir yer olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Selanik’te ortalama 100 ile 120 Euro arasında bir fiyata konaklamak mümkün. Selanik’te yapılabilecek en güzel aktiviteler ise; Filippi Antik kentini gezmek, kavala bölgesine giderek, dünyaca ünlü kavala kurabiyesinin tadına bizzat burada bakmak ve İmaret bölgesini, Bizans Kalesini ziyaret etmek.

  • Batum

Batum daha çok Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde yaşayanlar için uygun bir seçenek.Trabzon-Batum arası yaklaşık olarak 2 saat 40 dakika sürüyor, Rize-Batum arası 1 saat 45 dakika ve Kars-Batum arası 4 saat 50 dakika mesafede. Burada konaklama fiyatları ortalama 50 ile 80 dolar arasındadır.

Fakat biraz daha orta düzey bir konaklama düşünüyorsanız 30-40 dolar civarı yerler bulmak mümkün. Batum’da yapabilecekleriniz ise şunlardır; sürat teknesi ile denizde dolaşmak, bisikletle şehir turu atmak, Batum botanik bahçesini ziyaret etmek, şarap tadımı yapmak.

Monako Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günübirlik Tatil İçin En Uygun Yerler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds