Ege’nin en güzel kentlerinden biri olan Manisa’nın, halısı, yeşili, üzümü ve mesir macunu ile meşhur bir ilçesidir. Manisa’nın her ilçesinin kendine has bir kültürel ve tarihi zenginliği olmasına rağmen Gördes pek çok konuda bu ilçelerin en gözdesi olmasını sağlıyor.

Gördes’in Tarihi

İlçe, antik dönemde, Atina kralı Kadüz’ün oğlu tarafından kurulmuş olup kentin ismi  Lidya döneminde “Julia Gordes” olarak anılır.

Günümüzde Manisa iline bağlı bir ilçe olarak bilinen belde tarih boyunca  Persler, Makedonyalılar, Roma imparatorluğu ve Bizans imparatorluklarının egemenliği altında kalmıştır.  Türklerin Anadolu’ya kök salmasına yol açtığı bilinen 1071 Malazgirt savaşından kısa bir süre sonra Türklerin egemenliği altına giren ilçe, Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra, Karesi Beyliği hakimiyetine girer.1641 yılında ise, yöre, savaş olmaksızın nikah sonrası çeyiz yolu ile, Osmanlı hakimiyeti altına geçer.

Manisa Gördes

Bölge 1. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm ege gibi , Yunanlılar tarafından işgal edilir. 14 aylık işgal süresinin sonunda, 1922 yılında Kurtuluş savaşı’mızın sonucunda işgalden kurtarılır. Yunan işgali sırasında çıkan yangınlarda, ilçedeki birçok kıymetli halı ve diğer kültürel değere sahip yapıları yanar ve ilçenin kültürel dokusu bu yangınlar nedeni ile büyük zarar görür.

23 Ocak 1940 tarihinde,  ilçenin eski yerleşim yerinde büyük bir toprak kayması olur. Bu doğal afet sonrası 1948 yılında ilçe bugünkü yerleşim yerine taşınır. İlçenin yeniden kurulduğu alan eski yerleşim yerinden 3 km. ilerisinde, kayalık bir zemin üzerindedir.

İlçe, Osmanlı döneminde, şehzadeler şehri olarak tanınmakta olan ilçe üzümün anavatanı olarak bilinir.

Halının Başkenti

Gördes Halısı

Gördes denilince, akla ilk önce halıcılık gelir. Türk halılarının kendine has düğüm tekniğine ismini verir. Halıcılık bu yörede ağırlıklı olarak 17.yüzyıldan sonra yaygınlaşır. Bölgede üretilen kök boyalı halılar sayesinde  kısa sürede Anadolu’nun en ünlü halı merkezlerinden biri haline gelir. İlçeye özel düğüm ile yapılan halıların doğal yollardan elde edilen kök boyaları ile elde edilen canlı renkleri dikkat çeker.

Halı’ya ilginiz varsa, burada mutlaka ilginizi çekecek bir halı bulup, satın alacaksınız. Ancak, son yollarda turizm amaçlı halı üretimi yapılmaya başlanmasından dolayı taban halılarından ziyade, burada seccade bulabilirsiniz.Bölgede üretilen halılarda ve seccadelerde kullanılan hakim renkler  kırmızı, mavi, deve tüyü ve kremdir. Üretilen seccadelerde  göze batan en belirgin özelliklerinden biri basamaklı ters “V” ya da at nalı şeklindeki mihraplarıdır.

Manisa Gördes

Gördes seccadelerinde desen ve bordürlerine göre, değişik isimlerde adlandırırlar. Çiçek motiflerinin işlenmesi sonucu oluşan kırmızı renkli iri rozetlerin, elmaya benzemeleri nedeniyle, bu motiflerin kullanıldıkları tip “Sütunlu Gördes” ve zeminde minik çiçekli motiflerin kullanıldığı tip “Sinekli Gördes” olarak isimlendiriliyor. Sinekli Gördes, genellikle kızların çeyizi için dokunduğundan “Kız Gördes” olarak da isimlendirilmektedir.

Manisadan 110 km uzaklıkta olan ilçenin büyük bölümü ormanlarla kaplı olup muhteşem doğası ile hem doğa gezisi, hem de kültürel bir gezi yapmak için Gördes harika bir yer.

Manisa Otelleri

Çeşme Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gördes Nerededir? Nasıl Gidilir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds