Göcek seyahat rehberi, Fethiye’de yer alan, sakin, sessiz ve doyasıya keyif yaşayabileceğiniz bir alternatif olacak.

Fethiye Körfezi içerisinde yer alan, keyfine ve seyrine doyum olmaz denizinin maviliği, yöreye has orman yapısından oluşan yeşillikleri ile kalabalık ve yoğun şehirlerden uzaklaşmak, tatilinizi unutulmaz yapmak , hatta tatilinizi bir de mavi yolculuk ile tatlandırmak istiyorsanız size önerimiz; Göçek.

Göcek, Fethiye’nin 30 Km kuzeybatısında bir tarafı deniz, diğer tarafları ormanlarla çevrili olan, ülkemizin tüketim kültürüne dayalı turizm anlayışına tezat teşkil eden ve bu nedenle belli bir tatilci kesimin ağırlıklı olarak tercih ettiği bir turizm merkezi olarak siz tatil severleri beklemektedir. Turkuvaz mavisi denizinin çepeçevre sarmaladığı ve henüz bozulmamış koylarında keyifli bir mavi yolculuk ve tekne turları sizleri mutlu etmeye hazırdır. Göcek’te tekne turu  ve mavi yolculuk yapabileceğiniz 3 adet marina bulunmaktadır.

Göcek Seyahat Rehberi ve Kültür Turizmi

Göcek Seyahat Rehberi
Göcek, Türkiye’nin “yat cenneti” olarak görülüyor.

 

Denize, yelkenli ve yatlara ilgisi olan kesim arasında 1980’li yıllardan bu yana popüler olan Göcek, Akdeniz kıyılarında en çok tercih edilen mavi yolculuk başlangıç rotalarından birisi olmasının yanı sıra günübirlik turizm hareketlerinin getirdiği bazı olumsuzluklara da uzaktır.

Tarih Boyunca Medeniyetlere Ev Sahipliği Yapan Yer; Göcek

Tarih boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan bu şirin belde geçmişte Hyparna ve Kamche adlarıyla da anılmıştır. Göcek geçmişte Karia ve Lyki medeniyetlerinin sınırlarını oluşturmuş bir yerdir. Likya uygarlığının iki gelişmiş kenti Telmessos (Fethiye) ve Kaunos(Dalyan) arasında yer alan kıyı yerleşimi Göcek, tarihi ve doğal zenginlikler açısından oldukça şanslı bir yerde kurulu. Likya Dönemi’nden günümüze ulaşan kaya mezarları, anıt mezarlar ve hamam yapıları Göcek’in tarihi geçmişinin yansımaları. Göcek seyahat rehberi, kültür turizmi kapsamında yapabileceğiniz tatillerde anıt mezarların ve diğer tarihi yapıların ziyareti tatilinize başka bir anlam katacaktır.

Göcek açıklarında bulunan Tersane Adası, antik dönem kalıntıları ile öne çıkıyor. Bu antik kalıntıların bağlamında, mitolojide kendisine yer bulan Ikarus ve Daidalos efsanelerinin de Göcek’te geçtiği düşünülüyor. Göcek, ilk ismi olan Daidala’yı (Daydala) da bu mitolojik öyküden alıyor. Bu nedenle turizm ve tatil beldesi olmasının yanı sıra tarihi açıdan da bölge çok sayıda önemli unsura sahip durumda.

Göcek adasındaki muhteşem plajlara günübirlik tekne turları mevcut olup Belediye marinasından 15 dakikada bir yapılan turlarla adaya ulaşım mümkün.

Fethiye’deki En Uygun Oteller İçin Tıkla!

Göcek’te Gastronomi

Göcek yeme-içme konusunda farklı beklentilere uygun bolca seçenek sunan bir yer. Damak lezzetine önem veren ziyaretçileri için çok sayıda farklı alternatifi barındırmakta olan Göcek, farklı mutfakları ve farklı tatları ile çeşitlilik yaratma anlamında hiçbir sorun yaşamıyor. Deniz ürünlerinden pizzaya, burger çeşitlerinden geleneksel Türk mutfağına kadar aradığınız her türlü lezzeti arşı ve marina çevresindeki kafe ve restoranlarda uygun fiyatlarla bulabiliyorsunuz. Göçek’te her bütçeye uygun yeme içme seçenekleri bulunan çok sayıda mekan bulunmaktadır.

Peki ya Göcek seyahat rehberi anlamındaki bu detaylar, hangi bütçelere hitap ediyor? Göcek, üst gelir grubu tatilci kitlesiyle fiyatların birçok tatil merkezine göre daha yüksek olduğu bir yer. Bu nedenle tatil planlamınızı yaparken, harcama ve masraflarınızı bir üst seviyeye göre hesaplamanız, ani bir şok yaşamanızın önüne geçecektir.

Göcek Seyahat Rehberi

Otel plajını kullanmak isteyen ziyaretçiler adına ise, bazı hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalabileceğiniz gerçeğini söylememiz gerekiyor. Göcek’te denize ulaşımı kolay olan ve plajı bulunan yalnızca iki otel var. D-Marin, golf arabalarıyla konuklarını plaja ulaştıran bir otel. Rixos Premium Göcek ise otelin karşısındaki adada tekneyle ulaşılan bir plaja sahip. Her iki otel de üst gelir grubuna hitap ediyor ve sezonda fiyat ortalamaları çok yüksek.

Göcek En Uygun Oteller

Bölgede, konaklama anlamında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Fazla sayıda alternatif mekanın bulunuyor olması, konaklama bağlamında maddi anlamda bir sorun yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırıyor. Göcek’te üst gelir grubuna hitap eden iki otel dışında merkezi konumda bulunan çok sayıda butik otel, apart ve pansiyon var. Her türlü bütçeye hitap eden otellerin çarşıya ve sahil şeridine yakın olması avantaj sağlıyor.

Sadece deniz, kum ve güneş üçgenine değil, farklı konu başlıklarına da merakınız varsa, Fethiye Körfezi içerisinde yer alan bu değerli bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hem deniz, hem doğa, hem kültür tatili ve hem de eğlence diyorsanız Göcek izin için biçilmiş kaftan.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göcek Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds