Giresun Gezi Rehberi ile, Karadeniz’in önemli kentlerinden biri olan bu şehri yakından tanıyalım.

Giresun, bildiğiniz bütün renkleri bir arada harmanlanmış olarak görebileceğiniz muhteşem bir kenttir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kentlerinden birisi olan şehir, bölgenin de en çok turist çeken illerinin başında gelmektedir. Yeşilin mavi ile harmanlandığı bu kıyı kentimiz özellikle kirazı, fındığı, kemençesi ve birbirinden güzel yaylaları ile tanınmaktadır.

İmages giresun 1514078 1280 e1586866927733
Giresun, gece görünümü ile de manzara beklentilerini her zaman için karşılıyor.

Giresun, hala doğal güzelliklerini korumayı başarıp tarihi özelliklerini kaybetmemiş ender Karadeniz kentlerinin ilk sıralarında sayılabilir. M.Ö. 7. Yüzyıldan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen kentin kendine has kültürel yapısı halen kentin her yerinde fark edilmektedir. Kendine has yemekleri, Karadeniz’in bilinen şivesinden farkı konuşmaları, dünyada sadece bu kentin bir bölgesinde kullanılan kuş dili, Doğu Karadeniz boyunca deniz kenarlarında birbirinden güzel koylarıyla Giresun, bölgenin en özel şehridir. Yaygın olarak yapılan yayla turizmi, fındık ve kiraz ihracatı kentin önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Temiz ve bol oksijenli havası ile özellikle yaz aylarında tüm ülkeden binlerce insanın akın ettiği kentte ister 5 yıldızlı otellerde, ister pansiyonlarda konaklayın, isterseniz yaylalarda çadırınızı kurup geceleyin, mutlaka unutulmaz anılar ile ayrılacaksınız.

Giresun’da Gezi Rehberi

Giresun’da gezmek deyince öncelikle kent merkezindeki müzeler ve tarihi yapıları ön plana alabiliriz. Bozulmamış doğası ile, çam kokulu yaylalarıyla, mısır tarlaları arasından kıvrılarak dağları saran yollarından ulaşılabilecek vadileriyle ve her noktasından fışkıran doğal sularıyla Giresun tam bir tabiat kentidir.

Yaz mevsiminde yapacağınız ziyareti Karadeniz’in suları ile bitirmek istiyorsanız, oldukça canlı olan Arif Kumaş Plajı, Emniyet Plajı, Jandarma Plajı, Belediye Plajı gibi önemli plajları tercih edebileceğiniz gibi pek çok sahil ilçesinin denizle buluştuğu noktalarda yer alan sayısız plajdan birini de tercih edebilirsiniz.

Giresun Adası

İmages Giresun Adasi e1586866798889

Giresun Adası, Karadeniz’in sahip olduğu 2 adadan birisidir. Kentin binlerce yılda oluşan kültüründen ayrı olarak gelişen ada kültürü, kendine has gizemleri, halk arasında anlatılan efsaneleri ile kent kültüründen oldukça farklı bir boyutta gelişmiştir. Sivil yerleşimin olmadığı adaya son yıllarda turizm temalı turlar düzenlenmekte olup adanın turizmde daha etkin kullanılması için Giresun Valiliği tarafından geliştirilen planın yakında uygulamaya konulacağı belirtiliyor.

İmages Giresun Adasi1 e1586866817448

Kümbet Yaylası

İmages Kumbet Yaylasi e1586866875542

Kentte çam ağaçlarının kokusu eşliğinde yeşilin bin bir tonuna bürünmüş sayısız yaylası olmasına rağmen bunların en çok bilineni Kümbet Yaylası’dır. Kentin karmaşasından kurtulmak ve biraz da olsa nefeslenmek istiyorsanız Kümbet Yaylası biçilmiş kaftandır.  Yaylada yer alan restoranlarda yemek yiyebilir veya kır kahvelerinde çayınızı farklı bir ambiansta yudumlayabilirsiniz. Yayla havasını sonuna kadar hissetmek ve yaşamak istiyorsanız, Kümbet Yaylası’nı Giresun gezi rehberi alternatiflerinize mutlaka eklemelisiniz.

Giresun Müzesi

Giresun gezi rehberi listenize ekelyecek tarihi bir yapı arıyorsanız Giresun Müzesini tercih edebilirsiniz. Müze 18. Yy’dan kalma eski bir kilise olmasına rağmen 1988 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin içerisinde bulunan eserlerden daha dikkat çekici olan müze binası kentin en önemli tarihi yapıları arasında sayılmaktadır.

Giresun Kalesi

İmages Giresun Kalesi e1586866890955

İçerisinde Atatürk’ün koruma komutanlığını da yapan Topal Osman’ın mezarının bulunduğu kale, kentin deniz kenarında, Karadeniz Otoyolu’nu kuş bakışı görebileceğiniz bir noktada kurulmuştur. Hem Karadeniz’i hem de Şehri en güzel seyredebileceğiniz bir tepede bulunan kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin pek çok duvar ve suru halen tarihi özelliklerini taşımakta olup kenti ziyaret ederseniz Giresun Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Eğer kenti ziyaretinizde zamanınız yeterli ise Tirebolu Kalesi, Bedrama Kalesi, Hacı Miktat Camisi, Giresun Kale Cami, Aymaç Mesire Alanı, Bektaş Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Sis Dağı yaylası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Giresun’da Ne Yenir?

Giresun’da kente ait pek çok yemek çeşitleri bulabileceğiniz bir gerçektir. Ancak size tavsiyemiz, Karadeniz bölgesinin dağlarında yetişen ve ilde çokça tüketilen bitkisel yemekleri mutlaka deneyimlemenizdir. Mevzu bahis Karadeniz mutfağı olunca, elbette ki iştahların kabarması son derece muhtemeldir. Bu nedenle Giresun, farklı lezzetleri deneyimleme anlamında son derece unutulmaz bir tecrübeyi ziyaretçilerine yaşatıyor.

Giresun’dan Ne Alınır?

Mevsiminde  kente giderseniz, Giresun’un dünyaca meşhur kirazlarını mutlaka tadın. Gezinizin sonunda ise aracınıza sığdırabileceğiniz kadar fındık alıp hem kendinizi hem de dostlarınıza bayram havası yaşatabilirsiniz.

Giresun seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Giresun gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Giresun Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giresun Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds