Gelibolu seyahat rehberi, Türkiye tarihi içerisinde çok büyük önem arz eden Gelibolu Yarımadasını tanımak için hazırlandı. Bu rehber, bölgeye yapacağınız gezilerde size öncü olacağı düşüncesi ile bilgilerinize sunulmaktadır.

Gelibolu ve çevresinde yapacağınız geziden önce bölgenin tarihi sürecini incelemek için Gelibolu Seyahat Rehberi yazısını okuyarak bölgenin tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelibolu’nun kimler tarafından ve ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber en az Truva Kenti kadar eski bir yerleşim alanı olduğu sanılmaktadır. Hitit İmparatorluğunun M.Ö. 12. yy da yıkılarak tarihe gömülmesinden sonra daha da önem kazandığı bilinen kentin kalıntıları maalesef günümüze ulaşamamış olup Gelibolu Seyahat Rehberi okurlarının bölgede bu kalıntıları araması gerekmemektedir.

Kente kuruluşu aşamasında Critote adı verilmiş olmasına rağmen Yunan uygarlığının koloni kurma dönemlerinde Antik Yunancada Güzel Şehir anlamında olan Galipolis adını alarak günümüzde Gelibolu adına dönüşmüştür.

Gelibolu yarım adası ve yarımada üzerinde bulunan kent tarih boyunca bölgede ve bölge civarında yer alan tüm devletlerin gözünü diktiği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihi kent önce Pers savaşlarında, sonrasında ise Peloponnesos Savaşında oynadığı çok önemli rolü ile tarihteki yerini almıştır.

M.Ö. 6. yy da Pers imparatorluğu güçleri tarafından Lydia Krallığının yıkılması ile bölge Perslerin hakimiyeti altına girmiştir. M.Ö. yy ın son yıllarında kısa bir süre de olsa Sparta Devletinin hakimiyetine giren kent, M.Ö. 4. yy ortalarında ise tüm civar bölgelerde olduğu gibi zamanının en güçlü devletlerinden sayılan Makedonya egemenliği hüküm sürmüştür.

M.Ö. 2. yy ortalarına kadar süren Makedonya hakimiyeti bu zaman diliminden sonra Roma imparatorluğu toprakları içerisine katılarak hayatına devam etmiştir. Bölgenin jeopolitk önemine istinaden sürekli olarak üzerinde çeşitli devletlerin hakimiyeti oluşan Gelibolu Yarımadası bu tarihlerden sonra Poma – Pontus devletleri arasındaki sahiplik çekişmelerine sahne olmuş ve bu durum uzun yıllar devam etmiştir.

M.S. 5. yy da Got ve Hunların amansız saldırıları karşısında yakılıp yıkılan kent Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen dönemine kadar harap şekilde yaşamış, bı dönemde ise (M.S. 527-565) 1. Jüstinyes tarafından yeniden imar edilmiştir. Tarihte tüm devletlerin ele geçirmeye çalıştığı ve bu uğurda çok fazla canın yok edildiği muhteşem kent İstanbul’u ele geçirmek isteyen Emeviler de pek çok kez bu bölgeden geçmiş olmasına rağmen Emeviler İstanbul surlarını aşamamış ve her defasında hayal kırıklığı ile geri dönmek zorunda kalmıştır. Emeviler’in bölge üzerinde uzun süren bir hakimiyeti oluşamamıştır.

Kent 1367 yılında Osmanlı Sultanı Murad tarafından Osmanlı topraklarına katılmış ve bu tarihten sonra bölge kesintisiz olarak günümüze kadar Türk hakimiyeti altına alınmıştır.
Yarımadanın stratejik önemi nedeni ile tarih boyunca defalarca yakılıp yıkılmasına rağmen her seferinde ayağa kalkmasını bilmiş, ancak Osmanlı döneminde Çanakkale’nin önem kazanmaya başlaması ile önemini kaybetmeye başlamıştır. Ancak Türk Tarihinde çok önemli olan Çanakkale Savaşları sırasında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk kuvvetlerinin amansız mücadelesi sonrasında sonsuza dek Türk Toprağı olarak kalması sağlanmış bu bölge Gelibolu Seyahat Rehberine konu edilmiştir.

Gelibolu En Uygun Oteller

Gelibolu Seyahat Rehberi

Gelibolu Yarımadasında Gezilmesi Gereken Yerler

Gelibolu Kalesi

Gelibolu Kalesi

Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer alan bilgilere göre antik çağlardan beri ayakta olan kale, Doğu Roma İmparatoru 1, Jüstinyes tarafından onarılarak o günün koşullarında çağdaş bir kale haline getirilmiştir.Günümüzde sadece kıyıda görülen tek burcu sağlam kalan kalenin 70 adet kulesi ile altıgen planında olduğu, kale içinde 300 dolayında ev yer aldığı ayrıca kalede su sarnıcı ve cami olduğu yine Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden öğrenilebilmektedir.

Kesme taştan yapılan minaresi ile bilinen bu tarihi eseri Ulu Cami (Gelibolu Hüdavendigar Cami) Sultan Murad döneminde yapılmış olduğu ve bu nedenle Hüdavendigar Cami olarak anılmaktadır. İk yapılışının kare biçiminde olduğu cami 1676 ve 1889 yıllarında yapılan onarım sonucu dikdörtgen biçimini almıştır. Gelibolu Seyahat Rehberi okurlarının mutlaka görmesi gereken bir eser olarak yüzyıllardır ayaktadır.

Kasaboğlu Ali Bey Hamamı

Kasaboğlu Ali Bey Hamamı

Kubbeleri baklava desenli kuşaklara oturtulan eserin Sultan II. Murad dönemi eseri olduğu ve tek mekanlı olduğu, hamam içerinde tek göbek taşı ile birlikte 2 adet halveti olduğu görülmektedir.

Gallipolis Antik Kenti

Gallipolis Antik Kenti

Günümüzdeki Gelibolu ilçesinin 16 km doğusunda kurulan Tarihi Antik kent’ten maalesef günümüze ulaşan bir yapısı bulunmamaktadır. Bölgede yer alan arazilerde bulunan bazı kalıntılar Antik Kentin bu bölgede kurulduğu izlenimlerini yaratmaktadır. Bölgede bulunan bir tepede yer alan kale temelleri ile duvar kalıntıları ve bir kaç tarihi mezar bu antik kentin bu bölgede kurulmuş olduğu tezinin ortaya atılmasına yol açmıştır. Bölgede çok fazla kalıntı göremezseniz de yinede tarihte çok önemli olduğu bilinen bu antik kentin bilgilerinin Gelibolu Seyahat Rehberi içerisinde yer alması gerektiğini düşünmekteyiz.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Yaklaşık 33.000 hektar alanda yer alan milli park saros körfezinde yer alan Ece Limanı ile Çanakkale boğazındaki Akbaş İskelesini birleştiren çizginin üney batısında yer almaktadır. Alan, Çanakkale Savaşlarının izlerini ve anısını korumak, bitki toplumu, jeomorfolojik yapı vb. kimi doğal değerleri yaşatmak amacıyla 1973 yılında milli park olarak düzenlenmiştir.
Birinci Dünya Savaşının en önemli cephelerinden birisi olan Çanakkale Savaşlarının yaşandığı ve 190 bin Osmanlı Askeri ile birlikte 200 binin üzerinde yabancı askerin öldüğü savaşın yaşandığı o tarihi alanlar milli park içerisinde Gelibolu Seyahat Rehberi gezginlerini beklemektedir.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Milli park içerisinde yer alan şehitlik ve anıtların en büyüklerinin Avusturalya, İngiltere, Yeni Zelanda anıtları ile birlikte Hisarlık Burnunda bulunan Çanakkale Şehitleri anıtı bölgeye yapacağınız ziyarette savaşın acımasızlığını ve işgal edilmek istenen bu toprakların ebediyete kadar Türk toprakları olarak kalacağını gözlerinizle görmenizi sağlayacaktır.1954 yılında temeli atılan ve 6 yılda bitirilen bu muhteşem eseri 4 metre yüksekliğindeki platform üzerinde, 39.75 metre yüksekliğindeki granit taştan yapılan bir anıt Gelibolu Seyahat Rehberi gezginlerini beklemektedir. Anıt ziyaretinde bölgede canını korkusuzca veren yüz binlerce askerin yaşadıklarını gözlemleyebilir ve bu hissiyat içerisinde onlara sonsuz şükranlarını sunabilirsiniz.

Dıştan 25×25 m, içten 16×16 m ölçülerinde olan bu anıt dışında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Maeste Koyu, ikizler Koyu, Ertuğrul Koyu, Hisarlık Tepesi, Alçı Tepesi, Zığındere, Kereviz Deresi, Tekke köyü, Arıburnu, Kilitbahirtaş Yaylası, Seddülbahir Savaş Alanı ile birlikte, Anafartalar Savaş Alanlarında yer alan Kaba Tepe, Kanlı Sırt, Conkbayırı, Suvla Ovası ve Kakma Dağı savaş kalıntıları ziyaret edebilir ve bu toprakların ebediyete kadar Türk kalmasını sağlayan canlara bir nebze olsun vefa borcunu ödemek isteyebilirsiniz.

Emperyalist güçlerin başka bir ülkeyi işgal için tarih boyunca sömürge ülkelerin insanlarını nasıl kullandığı ve onları acımasızca ölüme gönderdiğini de, Avusturalya ve Yeni Zelanda mezarlıkları ile anıtlarını ziyaret ederek görebilirsiniz.

Gelibolu Seyahat Rehberi gezginlerinin gezdiği ve ziyaret ettiği bölgelerde çevre temizliğine azami özen göstermesi dileklerimiz ile hepinize iyi gezmeler dileriz.

#BuTatilde Önerisi: Adrasan Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihin Yazıldığı Kent: Gelibolu Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds