Gaziantep seyahat rehberi, Doğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen bu güzide şehre daha erken adım atmanız için bir kaynak niteliği taşıyacaktır. Türkiye’nin en kalabalık sekizinci kenti olan, “Doğu’nun Paris’i hangi şehir?” tartışmalarına son noktayı koymak için birçok nedeni bulunan Gaziantep, sırt çantanızı alarak keyifli vakit geçirmek için kaçırılmayacak bir lokasyon olarak görülebilir.

Şehrin tarihi, Paleolitik dönemden bu yana günümüze kadar farklı uygarlıklar ile yazılmış durumda. Babiller’den Mısırlılar’a, Persler’den Asurlular’a kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep, tarihi kalıntılar açısından oldukça anlamlı izler bırakmayı başaran bir kent. Kültürel geziler için çok fazla neden sunan Gaziantep, aynı zamanda sofrası nedeniyle de lezzet tutkunlarını misafirliğe çağırıyor.

Peki, Gaziantep’e yolumuz düştüğünde nereye gidebiliriz, ne yiyebiliriz?

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı - Gaziantep
Bakırcılar Çarşısı – Gaziantep

19. yüzyıldan bu yana aktif olarak varlığını sürdüren Bakırcılar Çarşısı, 500 yılı aşkın bakırcılık sanatının ince ince işlendiği bir yer, 500 yıllık bir tarihi gözler önüne seren bir yapı. Bu meşhur çarşıyı görmeden, içinde kaybolmadan Gaziantep’ten gitmemek gerek.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Gaziantep’i tepeden seyretmek, manzaraya en yukarıdan ulaşmak için en doğru adres Gaziantep Kalesi. Gaziantep turizminin ve şehre gelen misafirlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan kalede, birçok uygarlığa ait kalıntılar bulunuyor.

Rumkale

Rumkale
Rumkale

Fırat Nehri ve Merzimen Çayı’nın birleştiği yerde bulunan Rumkale’de Roma dönemine ait yapıtlar bulunuyor. Su sarnıçlarından Barşavma Manastırı’na kadar bugüne dek gelmeyi başarmış olan eserler, Gaziantep’in ev sahipliği yaptığı uygarlık ve medeniyetleri listeler nitelikte.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti

Nizip’in 10 km doğusunda yer alan Zeugma Antik Kenti, Roma Dönemi’nde en tepe noktasına ulaştı. Özellikle sanat alanında Roma Uygarlığı döneminde büyük bir patlama yaşayan kent, dünyaya örnek olacak mozaik döşemeleri ile nam saldı. Zeugma Antik Kenti, Roma döneminin ardından bir daha eski popülaritesine kavuşamasa da, Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı ve içerisinde çalışmalar yapıldı. Günümüzde ise Antik Kent markasının yanı sıra içinde bir de müze bulunuyor.

Gaziantep’te Ne Yemeli?

Gaziantep

Gaziantep’e yolumuz düşmüşken, meşhur sofrasının enfes tatlarını da listeye eklemeden geçmek olmaz.

Beyran Çorbası 

İçli Köfte

Yuvalama

Baklava

Küşleme, mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziantep Seyahat Rehberi | #BuTatilde Gaziantep #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds