Eskişehir seyahat rehberi ile, 870 bin civarında bir nüfusa sahip olan bu şehirde deniz olmamasına rağmen Porsuk Çayı’nın da büyük katkılarıyla, genç nüfus ve zengin bir kültüre sahip olan önemli bir şehre sahip olduğumuzun farkına varıyoruz.

Ülkemizin en gelişmiş ve çağdaş kentlerinden birisi olan kent, genç ve okumuş aydın gençleri ile Ülkemizin geleceğine inanarak bakmamızı sağlamaktadır.

Tarihi geçmişi MÖ 3000 yıllarına dayanması nedeni ile bugünkü adı ile anılan kent, tarih boyunca Hitit, Friya, Lidya, Pers, Makedonya, Selevkos, Galat, Bergama, Roma, Bizans,Selçuklu, Osmanlı ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetine ev sahipliği yapmıştır.

Kent nüfusunun önemli bir bölümünü kısmı Balkan ülkelerinden Romanya, eski Yugoslavya, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya Kırım ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen göçmenler oluşturmaktadır. Kentin Caddeleri ve tarihi evleri ile kendinizi sanki bir Avrupa kentindeymişsiniz gibi hissetmeniz şaşırtıcı olmayacaktır. Kentte her yerde karşınıza çıkabilecek geniz ve büyük mesire alanlarında unutulmaz bir piknik yapabilir, termal turizm imkanlarından faydalanabilir veya bir çok damlataş mağarasında gezerek tatilinizi çok renkli bir hale getirebilirsiniz.

Eskişehir Seyahat Rehberi

Gezilecek Yerler

Porsuk Çayı – Adalar

Porsuk Çayı - Adalar

Eskişehir’in simgelerinden birisidir Porsun çay. Kentle özdeşleşen bu nehri ister tekne gezintisi ile gezin, ister nehrin etrafında yer alan park, köprü ve mekanların arasında keyifli bir yürüyüş yapın. Her adımınızda kentin bir öğrenci kenti olduğunu özümseyeceksiniz.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Kentin en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen Odunpazarı Semti sizi tarihin derinliklerine inmişsiniz gibi bir hisse kaptıracaktır. Restore edilen rengarenk evleri ile bu tarihi semt Eskişehir seyahat rehberi gezilecek yerler listenizin başına yazılması gerekir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

16, YY’da yapılan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, günümüzde müze olarak ta hizmet vermektedir.Eskişehir’in tarihi yerleri arasında en üst sıralarda yer alan külliye mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Sazova Parkı

Sazova Parkı

400 bin metrekare alan üzerne kurulan ve kentin en önemli yeşil alanlarından birisi olan park, içerisinde yer alan özgün ve harika tasarımları sizi rüyadaymışsınız hissine sokacaktır. Parkın içerisinde Eskişehir Masal Şatosunu, Korsan Gemisini, çeşitli müzeleri, hayvanat parkını, park ve oyun alanlarını gezebilir, en güzel Eskişehir Resimlerini kadrajınıza yapıştırabilir ve ailenizle unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı

Eskişehir’e gittiğinizde görmeniz gereken önemli noktalardan birisi de Atlıhan Çarşısıdır. Eskiden yöresel eşyaların satıldığı dükkanların yer aldığı çarşı günümüzde El Sanatları Çarşısı olarak faaliyet göstermektedir. Atlıhan Çarşısı, Eskişehir seyahat rehberi gezilecek yerler listenizin üst sıralarında yer almalı.

Kentpark

Kentpark

Denizi olmamasına rağmen plaj keyfi yapabileceğiniz ender kentlerden biri olan Eskişehir’de bu keyfi Kentpark içerisinde yer alan yüzme havuzlarında ve havuz plajlarında yaşayabilirsiniz. Park içerisinde bulunan kafe ve restoranlarda zengin Eskişehir Mutfağını tadabilir, yöresel yemeklerin keyfini yaşayabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Sporculardan politikacılara kadar pek çok ünlünün balmumu heykelini barındıran müzede en önemli heykel kuşkusuz Ata’mızın gerçeği gibi duran heykeldir. Bu müze Eskişehir’in en popüler noktalarından birisidir.

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir Eti Sualtı Dünyası

Sazova parkı içerisinde yer alan sualtı dünyası, dünyanın pek çok yerinden getirilen deniz canlıları ile görülmeye ve zaman harcamaya değen bir yerdir. Ayrıca Eskişehir Eti Sualtı Dünyası’da tatilinize farklı bir renk katacaktır.

Lületaş Müzesi

Lületaş Müzesi

Kentin en önemli doğal kaynaklarından birisi olan lületaşı, kente ekonomik olarak ta çok büyük bir değer katmaktadır. İşlenmesi kolay olan bu taştan yapılan eserlerin yer aldığı müze her zaman açık ve ziyaretçilerini gururla karşılamaktadır. Kentten ayrılırken mutlaka lületaşından yapılma bir kaç hediye almayı unutmayınız.

Hamamyolu Caddesi

Hamamyolu Caddesi

Toplamda 15 hamam barındıran bu cadde üzerinde hamam keyfini yaşayabilir, isterseniz günlük alışverişlerinizi de cadde üzerinde yer alan dükkanlardan gerçekleştirebilirsiniz

Şeyh Edebali Türbesi

Ahi şeyhi, İslam ilahiyatçısı olan ve Anadolu Türk Yaşamının en önemli figürlerinden birisi olarak kabul edilen Şeyh Edebali’nin Eskişehir’deki türbesi her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu kente gelip te bu mümtaz şahsiyetin türbesini ziyaret etmemek olmaz.

Nasreddin Hoca Evi

Nasreddin Hoca Evi

Herkesin bildiği ve tanıdığı Nasreddin Hoca’nın evi Sivrihisar İlçesine bağlı Hortu Beldesinde bulunmaktadır. Tarihe her biri ders niteliğinde olan nükteleri ile unutulmaz bir iz bırakan Hoca’mızın evi mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Seyyit Battal Gazi Türbesi

Eskişehir’in ve Anadolu’nun en önemli isimlerinden birisi olan Battal Gazi, kendisi adına yapılan Seyitgazi İlçesinde yer alan türbede sonsuz uykusuna yatmıştır. Eskişehir Tarihinin en önemli mekanlarından birisi olan bu türbenin ziyaret listesinde olmaması düşünülemez.

Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi

Anadolu Düşün Kültürünün oluşmasında payı yadsınamayacak olan tasavvuf şair ve düşünür adamı olan Yunus Emre Sarıköy bölgesinde yer alan türbede yatmaktadır. Gidin belki Yunus Emre’nin bin yıl önce fısıldadığı bir şiirin havada kalan kırıntıları kulağınızı mutlu edecektir. Bu dünyaca tanınan tasavvuf şair ve düşünürünün türbesi sizi beklemektedir.

Midas Anıtı

Midas Anıtı

Frigler döneminden kalan en önemli eserlerden birisi sayılan Anıt, Eskişehir Kenti’nin tarihi zenginliğini göstermektedir. Bu anıt dışında Areyastis Anıtı, Gerdekkaya Mezaorı, Doğanlı Kaya, Yapıldak Asar Kale ve diğer yapıları elinde bulunduran ve Frig’lerin Dini Metropolü olarak geçen Yazılıkaya’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Gloria Hotels & Resorts Spa’da Kendinizi Yeniden Keşfedin

Eskişehir En Uygun ve Kaliteli Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds