Türkiye’nin 1890 rakımla en yüksek şehirlerinden olan ve kış turizminde adını dünyaya duyuran Erzurum Palandöken, kayakseverleri pistlerinde ağırlamak için gün sayıyor.

Kar yağışının en fazla olduğu ve kış mevsiminin en uzun sürdüğü kentlerinin başında gelen Erzurum’da, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle birlikte Palandöken Dağı’ndaki bazı kayak pistlerine suni kar püskürtülerek sezona hazır hale getiriliyor.

Akşam saatlerinden başlayıp sabaha kadar suni karlama çalışmalarının sürdürüldüğü Palandöken, aralık ayının ilk haftasında yeni kayak sezonuna “merhaba” diyecek.

Aydınlatılmış pistleri sayesinde gece kayağının da yapıldığı ve çok sayıda turistin kış sezonunda tercih ettiği kayak merkezinde, misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması için adeta hummalı çalışma yürütülüyor.

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Sway Otel Genel Müdürü Ömer Akça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının istenilen seviyeye düşmesiyle birlikte suni kar motorlarının çalıştırıldığını söyledi.

Türkiye’de sezonu erken açan ve en geç kapatan kayak merkezinin Palandöken olduğunu belirten Akça, “Palandöken Dağı’nda bulunan bütün oteller gerekli hazırlıklarını tamamladı. Kasım sonu itibarıyla havaların soğumaya başlamasına rağmen kar yağışı gecikince, gerek oteller, gerekse Büyükşehir Belediyesi olarak Palandöken’deki tesisler suni kar makinelerini açtık.” diye konuştu.

“Palandöken’de suni karla 40 kilometrelik pistlerin tamamı doldurulabiliyor”

Ömer Akça, suni karın doğal karla buluşmasının kayak sezonunu uzattığına işaret ederek, kar yağmaması durumunda bile pistleri yapay karla doldurabildiklerini anlattı.

Pistlerin zemininin iyi hazırlanması ve tamamen kaplanması anlamında suni karın önemli olduğunu aktaran Akça, şöyle konuştu:

“Palandöken’de bulunan bütün tesislerin, otellerin suni karlama cihazları var ve bütün donanımlara sahip. Sezon için suni karlama çalışması yapıyoruz. Suni karla 40 kilometrelik pistlerin tamamı kaplanabiliyor. Hiç kar yağmasa da Palandöken’de kış mevsiminde kayak yapmak mümkün. Personel eğitiminden tesislerin bakımına kadar her şey tam anlamıyla hazır. İşletmeciler olarak kayaksever misafirlerimizi beklemeye başladık. Aralık ayının ilk haftası sezonu açarak misafirlerimizi ağırlayacağız.”

Erzurum Otelleri

Kartalkaya’nın Açılış Tarihi Belli Oldu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Palandöken 2019-2020 Kış Sezonuna Hazır

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds