Erzurum gezi rehberi, Doğu Anadolu’nun en büyük kenti olan ve Cumhuriyetin ilanında kritik bir rolde bulunan bu önemli kenti yakından tanımamızı sağlayacak. 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Erzurum, yaklaşık 150 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin de en büyük 19. Şehri olmasıyla bilinen kent, öğrenci şehri olarak da dikkat çekiyor. Özellikle gündüz vakitleri, şehir merkezinde hareketliliğin yaşanmasını sağlıyor.

Tarihsel yapı içerisinde MÖ 5000’li yıllara kadar uzandığı bilinen kent, onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Başta Urartular, Selçuklular, Bizanslılar ve Romalılar olmak üzere Persler, İlhanlılar, Moğollar, İskitler ve Kimmerler de bu topraklarda belirli bir dönem yaşamıştır.

İmages p 644124 1280 e1586810138949

Cumhuriyetin kurulması sırasında da hayati bir merkez olarak bilinen Erzurum, milli mücadele hareketinin temellerinin atıldığı kentlerden biridir. Erzurum Kongresi, 23 Temuz 1919 tarihinde yapılmıştır.

Şehrin adını alma öyküsü de aslında bir hayli ilginç diyebiliriz. Romalıların ardından bölgeye ayak basan Selçuklular, şehri “Arz-u Rum” olarak değiştirmiştir. Rum Toprağı anlamına gelen isim ile beraber, şehir günümüzdeki adını almıştır.

Erzurum Gezi Rehberi

Erzurum, özellikle kış tatili için en uygun destinasyonlar arasında yer almaktadır. Elbette ki, meşhur Erzurum soğuğu da akıllardan çıkarılmaması gereken bir nokta olarak bilinmelidir. Tarihi bir mirası barındıran yapısı ile birçok yapıya ev sahipliği yapan kent, kış sporları kapsamında da sık sık tercih edilen bir rotadır.

Çifte Minareli Medrese

İmages Cifte Minareli Medrese scaled e1586810006548

Erzurum gezi rehberi listesine ilk olarak eklenmesi gereken noktalardan biri, Erzurum’un simgesi olarak da bilinen Çifte Minareli Medrese’dir. Selçuklu dönemine ait olduğu düşünülen bir yapı olan medrese, Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Çifte Minareli Medrese, 4. Murat zamanında da Tophane olarak kullanılmıştır.

Günümüzde ise, kent yerlileri tarafından çay bahçesi ve sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Erzurum Kalesi

İmages Erzurum Kalesi e1586810026165

Bizanslılar dönemine kadar uzanan bir yapı olan Erzurum Kalesi, yine onlarca medeniyeti görmüş ve geçirmiş bir eser olarak biliniyor. Kale, 11. Yy’da Türklerin egemenliği altına girmiştir. İç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşur. Kalenin iç tarafında Tepsi Minare yer alıyor. Ortaçağ dönemlerinde gözetleme kulesi olarak kullanılan Tepsi Minare, kalenin en kritik noktalarından biridir.

Tortum Şelalesi

İmages Tortum Selalesi e1586810040451

Doğal bir zenginlik olarak göze çarpan Tortum Şelalesi, Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak biliniyor. Uzundere’ye 20 kilometrelik bir mesafede bulunan şelale, yaz aylarında yerliler ve aynı zamanda turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Palandöken Kayak Merkezi

İmages Palandoken Kayak Merkezi e1586810066121

Tabi ki de Erzurum gezi rehberi listesini oluştururken kayak sporunu göz ardı etmemek gerekiyor. Erzurum’un en önemli sportif etkinliklerini gerçekleştirdiği Palandöken Kayak merkezi, hem amatör hem de profesyonel onlarca sporcuyu ağırlıyor. 30 bin kişilik kapasiteye sahip olan kayak merkezi, toplamda 22 geniş piste sahiptir. Erzurum’un kış aylarında yoğun yağış alması ile birlikte, kayak sezonu son derece uzun aylar boyunca devam ediyor.

Atatürk Evi Müzesi

Cumhuriyetin kuruluşunda en önemli rol oynayan kentlerden biri olan Erzurum’da, Atatürk Evi Müzesi de mutlaka görülmelidir. 1915-16 yıllarında Almanya Konsolosluğu olarak kullanılan bina, 1984 yılından  bu yana Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açıktır. Atatürk’ün Erzurum’a gelişinden kongreyi yapmasına kadar pek çok detayı fotoğraflayarak ziyaretçilere sunan müze ev, tarihte adeta bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Eski Erzurum Evleri

İmages Eski Erzurum Evleri e1586810093316

Erzurum gezi rehberi listesine, kentin tarihine tanıklık edebileceğiniz bir rota ile devam edebilirsiniz. Eski Erzurum Evleri, şimdilerde restoran olarak faaliyet gösterse de kentin tarihini ve kullanılan eski eşyaları görmenizi sağlıyor. Eski dönemlerde İpekyolu güzergahında yer alan Erzurum, tarihin birçok döneminde batı ile doğu arasında adeta bir köprü görevini üstlenmiştir. Bu bağlamda, ev kültürü konusunda da birçok kenti kıskandıracak bir zengin kronolojiye sahiptir. Eski Erzurum Evleri tam da bu noktada, kentin tüm geleneğini bir arada görmenizi sağlıyor.

Erzurum’da Ne Yenir?

İmages Cag Kebabi e1586810111227

Erzurum gezi rehberi demişken, kentin zengin mutfağını da göz ardı etmemek gerekiyor. Tabi ki de akla ilk gelen lezzet Cağ Kebabı oluyor. Meşhur Cağ Kebabı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Aynı zamanda farklı lezzetler de tatmak istiyorsanız Kadayıf Dolması, Kete, Ayran Aşı ve Ekşili Dolma gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Erzurum’dan Ne Alınır?

Kentten ayrılırken çarşıları ziyaret ederek birçok hatıra ürünü alabilirsiniz. Oltu Taşı, Erzurum’da alışveriş denildiği zaman ilk akla gelen çeşitlerden biridir. Bu taş ile üretilen kolye, küpe ve tespihler kentten hediyelik eşya olarak alabileceğiniz seçeneklerdir. Aynı zamanda limonlu şekerler ve akide şekeri, yine Erzurum’da satın alınabilecek ürünler arasında yer alıyor.

Erzurum seyahat anılarınızı, BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Erzurum Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erzurum Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds