Erzincan Gezi Rehberi ile tulum peynirinin başkentini yakından tanıyalım.

M.Ö. 2000 li yıllarda kurulduğu tahmin edilen, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzincan,  genellikle dağlar ve platolarla kaplıdır.  Ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olan kentte bulunan şeker, et ve süt fabrikaları hem hayvancılığın hem de tarımın gelişmesine oldukça önemli katkılar sağlamıştır.  Kentin meşhur Erzincan tulum peynirinin ünü ülke sınırlarını aşmış ve neredeyse tüm dünyada tanınır hale gelmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesinin bu şirin kentinde gezilip görülmesi gereken yerlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Erzincan Gezi Rehberi

  • Erzincan Müzesi
  • Abrenk Kilisesi
  • Mama Hatun Kervansarayı
  • Girlevik Şelalesi
  • Köroğlu Mağarası
  • Ekşisu Gölü

Erzincan Müzesi

İmages Erzincan Muzesi

Kent merkezinde yer alan müzede hem arkeolojik eserler, hem de etnografik eserler ziyaretçilere keyfli anlar yaşatmaktadır. Müzenin arkeolojik eserlerinin bölümünde sergilenen sikkeler, ve topraktan yapılarak çeşitli arkeolojik kazılarda ele geçirilen tas, tabak ve diğer malzemeleri incelerken zamanın akışını hissetmeyeceksiniz. Etnografik eserler bölümünde sergilenen yöresel kıyafetler, halılar, kilimler ve silahlar size kent kültürü hakkında önemli ipuçları verecektir.

Abrenk Kilisesi

İmages Abrenk Kilisesi e1587323619758

Üçpınar köyü içerisinde yer alan kilise 1854 yılında yapılmış olup kentin kültür hazinesine hediye edilmiştir. Üçpınar köyünün doğallığı ve kilisenin eşsiz mimarisi görülmeye değer güzelliktedir. Kilisenin taş işlemeleri oldukça dikkat çekici olup kilisenin yanında yer alan şapel ve dikilitaşlar da ilgi çekmektedir. Kilisenin yanındaki dikilitaşların yapım tarihinin 12. Yy olduğu tahmin edilmektedir.

Mama Hatun Kervansarayı

İmages Mama Hatun Kervansarayi e1587323649135

Kent merkezinden oldukça rahat ulaşılabilen Mama Hatun Kervansarayı, Osmanlı Dönemi Eseridir. Kervansarayın mimarının, Ahlatlı Ebul’n Nema Bin Mufaddal olduğu kayıtlarda yer almaktadır. Kesme Sarıtaş kullanılarak yapılan kervansaray, zaman içerisinde yapılan restorasyonlarla orjinalliğini kaybetmiş olmasına rağmen halen oldukça dikkat çekici yapılar arasında yer almaktadır.

Girlevik Şelalesi

İmages Girvelik Selalesi

Şehrin en güzel gezi alanlarından biri olan Girlevik Şelalesi oldukça fazla ilgi çekmektedir. Şelaleyi ziyaret ettiğinizde, şelalenin çevresini de gezme imkanınız olacaktır. Şelale etrafında kurulan tesislerde alabalıkların ve özel olarak hazırlanan ızgara tavuk çeşitlerinin tadına bakabilir, bölgede gezinerek eşsiz bir gün geçirebilirsiniz. Yaklaşık 30 metre yükseklikten ve bir çok koldan dökülen suların sesi sizi kent yoğunluğundan kurtaracak ve ruhunuzu dinginleştirecektir.

Köroğlu Mağarası

İmages Koroglu Magarasi e1587323712530

Mağaranın önemi içerisinde yer alan antik ayak izlerinden gelmektedir. Refahiye ilçesi sınırlarında kalan mağara içerisindeki ayak izlerinin yanı sıra Köroğlu’nun atına ait olduğu rivayet edilen izler de ziyaretçilerini büyülemektedir. Taş merdivenlerden çıkılan mağaranın içerisinde taşlardan yapılan oturma bankları mağara içerisinde dinlenmenize olanak sağlamaktadır.

Ekşisu Gölü

İmages Eksisu Golu e1587323725668

Kentin 11 km uzağında yer alan Ekşisu Gölü, doğal maden sularından oluşmakta olup göl etrafında geniş park alanları bulunmaktadır. Yerli, yabancı pek çok turistin uğrak yeri olan mekan, kentin en gözde mesire alanlarından birisidir.  Çeşitli hastalılara iyi geldiği iddia edilen göl suları yanı sıra bölgedeki çeşmelerden akan ve Böğert adıyla anılan maden suyu da bölgeden ayrılırken yanınıza alacağınız önemli bir doğal kaynaktır.

Erzincan İlçeleri

İlçe Nüfus Yüzölçümü (km)

Erzincan’da Ne Yenir

Oldukça önemli ve zengin bir yemek kültürüne sahip olan kentte ağırlıklı hamur işi yemekler mevcuttur. Eşkili, kesme un çorbası, yaprak sarma kentin en çok tercih edilen yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Bölgeye has bir tarzla yapılan su böreği ve kete ise mutlaka deneyimlemeniz gereken yiyecekler arasında sayılmaktadır.

Erzincan’dan Ne Alınır?

Erzincan özellikle muhteşem balı ve Cimin Üzümü ile meşhurdur. Üzümler kış aylarında kurutularak, yazın ise taze olarak satışa sunulmaktadır. Kentin pek çok noktasında hem meşhur Erzincan Balı’nı hem  Cimin Üzümünü hem de üzümlerden yapılan çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz.

Erzincan seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Erzincan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Erzincan Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erzincan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds