Emirgan Korusu içinden deniz geçen muhteşem bir kent olan İstanbul’un en güzel ve yeşil ilçelerinden birisi olarak bilinen Sarıyer ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

İstanbul Boğazı kıyısında, sırtlar ve yamaçlar üzerine kurulu olan bu tarihi mekan kentin en gözde gezi noktalarından birisidir. Maalesef özellikle son yıllarda betona boğulan kentin, belki de nefes alınabilecek ender yeşil alanlarından birisini oluşturan koruda 2006 yılından beri de her sene lale festivali düzenlenmektedir.

17.yy’da Osmanlı padişahı olan 4. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilen korunun adı da buradan gelmektedir.Daha önceleri Feridun Bahçeleri olarak anılan mekan tarihte pek çok kez el değiştirmiş olup 19.yy’da Padişah Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verilmiş ve 1871-1878 yılları arasında koruya 3 adet köşk yaptırılmıştır. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılan ve bu köşkler günümüze kadar sağlam olarak ulaşmış olup halen park içerisinde muhteşem görüntüleri ile izleyicilere görsel bir şölen sunmaktadır. 1940’ta dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açıldı.

Emirgan Korusu, İstanbul

emirgan korusu

Yamaçlar üzerine kurulu olması, deniz havasını soluma imkanı vermesi ve kentin en yeşil bölgelerinden birisini oluşturması nedeni ile yaz kış binlerce kent sakini bu koruya akın etmektedir.

Emirgan Korusu’nun en dikkat çekici ve en kalabalık yeri meydanı. Ortada yer alan göl ve içerisinde bulunan ördekler ziyaretçilere harika bir manzara sunuyor. Özellikle hafta sonları hayli yoğun olan koru, çiçeklerle bezeli atmosferi ile yabancı ziyaretçilerin de uğrak adresidir. Parkın sahip olduğu doğal güzellikler, şehrin bu kadar merkezi bir konumunda eşine ender rastlanabilecek türdeyken, içerisindeki köşkler de tarihe ışık tutan yönleri ile görülmeye değer bir yer olarak kentin hizmetinde olmaya devam etmektedir.

42 bin hektar alanı kaplayan koru, boğazın en güzel noktalarından birisine konumlanmış olup özellikle bahar ve yaz aylarında düzenlenen ve her ayrıntısı düşünülen lale festivali ile kente başka bir hava katmaktadır. Yüzlerce çeşit lale ve çiçekle süslenen koruda meşe, fıstık çamı, çınar, erguvan ve kızıl çam gibi onlarca çeşit ağaç da park içerisinde bulunuyor. 2006’dan bu yana düzenlenen, İstanbul Lale Festivali’nin en önemli merkezlerinden biri olan Emirgan Korusu’nda lale ve çiçek satış noktası ile Lale Müzesi de yer alıyor.

Emirgan Korusu Köşkleri

emirgan korusu

1871-1878 yılları arasında koru içerisinde yaptırılan köşkler, boya renklerine göre isimlendirilmiş olup koru içerisinde ağaçlara özenle yerleştirilmiş sanatsal motifler, göl üzerindeki mini köprü, laleler ve birçok ayrıntı doğa severler için oldukça hoş görüntüler sunuyor.

Emirgan Korusu’nda bulunan ve Korulukta İsmail Paşa tarafından yaptırılan Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk’ler, günümüzde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen restoranlar olarak kent halkına hizmet veriyor. Bu mekanların yanı sıra koruda bulunan piknik masalarında da kendi getirdiğiniz atıştırmalıkları yiyebilirsiniz.

Emirgan Korusu’nun özellikle hafta sonları kent sakinleri tarafından doldurulmasının nedenlerinden birisi köşkte verilen kahvaltılardır. Kahvaltı keyfini adeta bir şölene dönüştüren güzellikteki sunumlar hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonları ise açık büfe olarak sunulmaktadır.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, hafta sonlarında yoğun ilgi gösterilen kahvaltılar, her iki köprünün de görülebildiği manzarasıyla adeta bir görsel şölene dönüşüyor.

İstanbul’un pek çok semtinden belediye otobüsleri ile ulaşım imkanı bulunan koruya İDO’nun Emirgan seferlerinden ve sonrasında da bir belediye otobüsü ile koruya ulaşma imkanı bulunmaktadır.

İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarını seyrederek kahvaltının keyfine varmak isterseniz, veya ailenizi alıp muhteşem bir hafta sonu kaçamağı yapmak ve kentin güzelliklerini görmek sterseniz Emirgan Korusu önerebileceğimiz en güzel mekandır.

İstanbul’un En Güzel Otelleri

Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emirgan Korusu Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds