Tatilin yazı veya kışı olmaz, Ekim ayında da tatil yapılabilir diyenlerden isen bu yazı tam sana göre. Sonbahar gelmiş olabilir. Ağaçlar sararmaya başlamış, yapraklarından vazgeçip onları salına salına yerlere saçıyor olabilir. Farklı bir rotada farklı bir tatil yapmayı, herkes harıl harıl çalışırken onları kıskandıracak bir kaçamak gerçekleştirmek istiyorsanız, Ekim ayında nereye gidilir diye sorguluyorsanız, alternatifleri mutlaka değerlendirin 🙂

Ekim Ayında Nereye Gidilir, Nerede Denize Girilir?

Yaz tatilinizi başka bir aktivite ile geçirmiş ve denize ayağınızı sokamamış iseniz veya tuzlu su ile yaptığınız güreşler size yetmemiş ise Ekim ayında da denize girebileceğiniz sayısız yer mevcuttur. Ülkemizin kıyı kesimlerinin önemli bir bölümü Akdeniz iklimi özellikleri taşıdığı için deniz, kum, güneş üçlüsünü doyasıya yaşamaya devam edebilirsin ve herkesi kıskandıracak fotoğraflar çekebilirsin.
Huzur içerisinde sakince bir deniz tatili için adresler;

Antalya’da Saklı Bir Cennet: Adrasan

Adrasan

Ekim ayında deniz tatili için Antalya ise tercihiniz ilk adresiniz Adrasan olmalıdır. Antalya Kumluca’daki bu saklı cennet el değmemiş doğası, tertemiz denizi ve bozulmamış doğal dokusu ile tam size göre bir yer.
Musa dağı eteklerinde konumlanan bu eşsiz bölge ekim ayında da deniz sever gezginleri karşılamaya hazırdır. Bölgede su altı dalış yapabilir, denizin tadını mutlaka bir aktivite ile çıkarabilirsiniz.

Adrasan En Uygun Oteller

Antalya’nın Güzel Kızı: Alanya

Alanya

Turizmin başkenti olan Antalya’ya bağlı Alanya ilçesi için turizm cenneti tabiri yanlış bir sözcük olmaz. Torosların etekleri ile deniz arasında yer alan bu cennet köşe tüm dünyada sağladığı bilinirlilik ile ülkemizin en çok yabancı turist ağırlayan yerleri arasındadır.

Buram buram tarih kokan bu şirin ilçede ikliminin yumuşaklığı sayesinde yılın her ayında tatil yapma imkanına sahipsiniz. Alanya’da deniz tatilinin yanı sıra çeşitli medeniyetlere de yaptığı ev sahipliğinden günümüze ulaşan çok zengin bir tarihi kültürü mevcuttur. İster Alanya Kalesi’nden koca Akdeniz’in maviliklerini selamla, ister doğa ile iç içe kalmak için dağlara doğru kaçıp yörük çadırlarında pişirilen muhteşem tatları deneyimle. Ardından da, Ekim ayında nereye gidilir diye bir daha düşünme 🙂

Alanya En Uygun Oteller

Sevilen Yavru Vatan: Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs

Ülkemizin güneyinde yer alan bu muhteşem ada muhteşem otelleri, sonsuz kumsalları, denizi ve doğası ile her yıl binlerce turisti ağırladığı gibi sizleri de beklemektedir. Ada’nın en yoğun turizm hareketlerinin yaşandığı bölge liman kenti olan Girne’dir.

Yaz aylarında gölgenin dayanılmaz sıcağından sakınarak tatilinizi Ekim ayına sarkıtanlardan biriyseniz Kıbrıs tam size göredir. İster denize gidin ister Beşparmak Dağlarında Kıbrıs savaşının izlerini arayın bu tatil unutulmazlarınız arasında yer alacaktır.

Kıbrıs’taki En Uygun Oteller

Ekimde Yurt Dışında Nereye Tatile Gidilir?

Sonbahar

Ekim ayında Gezilebilecek Ülkeler

Ekimde yurt dışına gitmek pek çok açıdan hayli caziptir. Bu tarihlerde hem daha uygun fiyatlı uçak ve konaklama yapabilir hem de kalabalıktan uzakta olabilirsin. Sevdiklerinle ya da tek başınıza tatile çıkmak, tüm yılın yorgunluğunu atarak yeni yıla hazırlanmak ve kafa dinlemek için hayli mantıklı bir zamandır Ekim ayı.

Almanya’nın Ana Rotası: Berlin

Berlin

Ekim ayında nereye gidilir diye sorup, rotanı Türkiye dışına çevirmek istiyorsan en uygun noktalardan biri de Almanya/Berlin’dir.

Bir zamanlar ülkemizden hayli yoğun bir şekilde işçi alan ve adına türküler yakılan Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri konumundaki Berlin, bohem ruhu ve özgürlük dolu sokaklarıyla eskisi gibi çalışmak amaçlı değil gezmen için seni bekliyor. Avrupa’nın önde gelen kültür başkentlerinden biri olarak da kabul edilen Berlin, multi-kültürel yapısı ve hareketli gece hayatıyla gezginler açısından da çok özel bir durak niteliğinde olup tatilinizi buraya yönlendirmeniz halinde unutulmaz zamanlar yaşayabilirsiniz.

Berlin’de sanat galerileri, tarihi müzeleri gezebilir, huzur dolu parklarında unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Berlin’in Fırsat Otelleri

Bosna Hersek

Bosna Hersek

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Avrupa’nın tarihiyle ön plana çıkan en ilgi çekici noktalarından biri olarak tanınmaktadır. Şehir 1992-1995 yılları arasındaki o acımasız savaş döneminde ciddi şekilde hasar görmüş olsa da ve binlerce masumun canına yok yere kıyılmış olsa da günümüzde savaşın yol açtığı fiziksel hasarların birçoğu giderilmiş durumdadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz şekilde gidebildiği Saraybosna, kozmopolit yapısı ve barışçıl dokusuyla çekici bir güzergah olarak karşımıza çıkmaktadır. Müzelerin, camilerin, kiliselerin ve çarşıların iç içe olduğu şehir, geleneksel tatları ve yemekleriyle de hayli ünlü bu kente yapacağınız ziyaretlerde iç savaşta öldürülen binlerce insanın gömüldüğü toplu mezarlar sizi hüzne boğabilir.

#BuTatilde Rehber Önerisi: Güzel Atlar Diyarı, Kapadokya Seyahat Rehberi

Sanat ve Kültür Her Zaman İç İçe: Brüksel

Brüksel
Kültür ve Sanatın daima buluştuğu nokta; Brüksel..

Belçika’nın başkenti Brüksel; Felemenk, Fransız ve Alman kültürlerinin ortak etkisinde bulunan bir dünya şehri olarak binlerce yıllık tarihini günümüze taşımıştır. Özellikle sanat ve kültür aktiviteleriyle dikkat çeken şehir, barok ve Gotik mimari binaları ile de Avrupa’nın özel güzergahlarından birisidir. Kültür ve sanat ile dolu dolu bir tatil ile Brüksel, Ekim ayında nereye gidilir soruna en güzel cevaplardan biri olacaktır.

Brüksel’deki En Uygun Oteller

Ekim Ayında Balayına Nereye Gidilir?

Ekim ayı, sonbaharın romantik ambiyansını yaşayarak evlenmek ve aşk tadında bir balayı için ideal bir zaman. Bu ayda evlenen veya evlenmeyi düşünen aşıklar, romantizm dolu huzurlu köşelere gitme imkanına sahip oluyor. Çiftler için birbirinden güzel ekim ayı balayı rotaları hazırladık.

#BuTatilde Önerisi: Vizesiz Gidebileceğin Ülkeleri Merak Ediyor Musun?

Dünya Tarihinin En Renklisi: İtalya

İtalya

İtalya; zamanının muhteşem gücü Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan konumu, kültürel dokusu, yetiştirdiği sanatçılar ve tarihi eserleriyle, gezmek için eşsiz bir güzergah. İtalya’da gezilecek o kadar çok yer, tadılacak o kadar güzel yemek var ki bu yüzden dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri konumundaki İtalya’ya yapacağınız ziyaret öncesi planlamanızı mutlaka net şekilde belirlemelisiniz. Yoksa bu muhteşem tarihi ülkede yapacağınız aktiviteler için zamanınız yetmeyecektir.

İtalya’da Uygun Fiyata Rezervasyon Yaptırma Fırsatını Kaçırma

Avrupa Kıtası’ndan Akdeniz’in içerisine bir çizme formunda uzanan bu ülkeye yapacağınız ziyaretin programına Roma, Milano, Napoli, Floransa ve Venedik kentlerini mutlaka almalısınız. İster Roma İmparatoru Neron’un yaktığı kent olarak bilinen Roma’da tarihi yudumla, ister Venedik’te bir gondol üzerinde su kentinde aşkı yaşa.

İspanya

İspanya

Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası olarak adlandırılan bölgede bulunan danslar ülkesi İspanya, dünyanın en popüler turist güzergahlarından biridir. Görkemli bir tarihe ve sıcak bir kültüre ev sahipliği yapan ülkenin başkenti ise Madrid’tir. İspanya’da ister sokakta dans eden grupları izle, ister arenada bir boğa güreşini seyret.

Domates festivalini kaçırdım diye hüzünlenirken kendini mutlaka ülkenin ana kültürünü oluşturan bir başka festivalin içerisinde bulacaksındır. Bu ülkeye gitmişseniz en sevilen spor olan futbol maçına gitmeyi unutma. Belki Real Madrid, belki Barcelona, Hayatın boyunca bir daha görme imkanın olması zor olan futbol yıldızlarını seyret sevdiklerinle birlikte. O ambiyansı yaşa.

İspanya En Uygun Oteller

Fransa

Fransa

Fransa, dünya kültürü ve siyasi tarihi açısından kendine has pek çok özelliği olan bir ülke. Mavi, beyaz ve kırmızı renklerinin kullanıldığı bayrağıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik kavramlarını dünya tarihine sunan ve sahiplenen Fransa, yetiştirdiği düşünürler ve sanatçılarla da dünya kültür tarihinde de özel bir yere sahiptir.

Edebiyat, resim, sinema, felsefe gibi alanlarda her dönem söz sahibi olan Fransa, romantizmin de coşkulu şekilde yaşandığı güzergahlardan biri olarak Avrupa’nın ortasında yer almaktadır. Aşıkların şehri Paris’mi, yoksa Güney Fransa turu mu dersen karar senindir.

Paris’te Eyfel Kulesi’nden tüm Paris’e el sallamak istemez misin? Ekim ayında nereye gidilir sorusunu kafandan silip, muhteşem Fransa sahillerinde denizin tadını çıkarmak istemez misin?

#BuTatilde Önerisi: Yurt dışında mağdur olma, “En İyi Gezgin Uygulamaları”

Eski Medeniyetler Ülkesi: Mısır

Mısır

Dünyanın en kadim uygarlıklarından biri olan Mısır, firavunlar döneminden Memlükler’e kadar birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan egzotik bir durak. Bu, eski medeniyetin izlerini günümüze kadar taşıyan ülke topraklarında insanlık tarihini yerinde görmek ve bilinen en eski medeniyetlerden birisi olan Mısır medeniyeti sizi beklemektedir. İster Nil kıyısında yeşilliklerin arasında olsun, istersen çöllerin ortasında yer alan devasa piramitlerin içinde olsun firavunların izini sürmek istemez misin?

Kızıldeniz’in o muhteşem su altı dünyasına bir dalış yapmak ve bu bölge dışında görülme imkanı olmayan canlılarla kulaç atmak tam sana göre olmalı.

Mısır’daki En Ucuz Oteller

Unutulmaz Bir Çöl Deneyimi: Fas

Fas

Afrika Kıtası’nın kuzeybatı ucunda bulunan Fas, kuzeyde Cebelitarık Boğazı, doğuda Cezayir, güneyde Moritanya ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrili olan muhteşem bir ülkedir.. Renkli pazar yerleri, gizemli atmosferi, dar sokakları, tarihsel anıtları ve Sahra Çölü ile eşsiz bir güzergah olan ülke, sana unutulmaz bir deneyim sunmak için seni bekliyor.

Ekim ayında nereye gidilir sorusunu kendinize sorup, farklı bir rota istiyorsanız Fas tam size göre. Kendine has evleri ve daracık sokakları ile bürünen kentlerde bu kültürü uygun fiyatlar ile deneyimlemek hayata bakışınızı değiştirecektir.

Fas Gezin İçin Oteldeki Yerini Şimdiden Ayır!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekim Ayında Nereye Gidilir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds