Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi’nde konuşan Edirne Valisi Canalp: “Türkiye’deki hastaneler ve sağlık altyapısı dünyaya örnek nitelik ve kalitededir” dedi.

Vali Canalp, kentteki bir otelin konferans salonunda düzenlenen Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, turizmin, ülke ekonomisinin en itici güçlerinden biri olduğunu söyledi.

Diğer turizm türlerinde olduğu gibi sağlık turizminin de Türkiye ve bölge için yeni fırsatlar sunduğunu belirten Canalp, “Türkiye olarak, yüzyıllardan beri sağlık alanında dünyaya öncülük etmiş bir ülkeyiz. Edirne deyince ilk aklımıza gelmesi gereken şey, dünyada sağlığın en güzel uygulamalarını yapan il olduğumuzdur. Sağlık Müzemiz zamanının en modern sağlık uygulamalarını yapan bir merkez konumundaydı. Bu husus Birleşmiş Milletler tarafından da tescillenmiş durumda. Türkiye ve Edirne’nin bir gururudur.” diye konuştu.

Canalp, Türkiye’deki sağlık altyapısının iyi bir konumda olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’deki hastaneler ve sağlık altyapısı dünyaya örnek nitelik ve kalitededir. Yapılan her kaliteli harcamanın bir maliyeti vardır. Bununla birlikte Türkiye’deki sağlık uygulamaları dünyaya örnek teşkil edebilecek durumdadır. Vatandaş memnuniyetine baktığımız zaman da genel anlamda çok yüksek ve bu yükselme devam ediyor.” dedi. 

Türkiye’deki devlet hastanelerinin uluslararası kalite belgesine sahip olduğunu dile getiren Vali Canalp, bu hastanelerin belli nitelikle olanlarının sağlık turizmi akreditasyonu bulunduğunu ifade etti.

Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi’nden öne çıkanlar:

“Türkiye’de önemli hekimler yetişiyor”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da Türkiye’de önemli, alanında yetkin, dünyaya örnek hekimler yetiştiğini belirtti.

Sağlık turizmi kapsamında yurt dışından saç ektirmeye gelenlerin olduğunu anlatan Gaytancıoğlu, “Türkiye’de birbirinden güzel yerler var. Deniz ve güneş turizminin dışında, turizmi çeşitlendirmek lazım. Türkiye’nin turizm gelirleri 30 milyar doları aştı. Daha da ilerilere çıkması lazım. Sağlıkta da çok ciddi gelirlerimiz var.” diye konuştu.

Gaytancıoğlu, sağlık alanında olumlu yatırımların yanı sıra bazı gereksiz harcamaların da olduğunu ileri sürdü.

Kamu ve özel sektör paydaşlarıyla çalışmalar yürütülüyor

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, sağlık turizminden Türkiye’nin de faydalanması için kamu ve özel sektör paydaşlarıyla çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Trakya’da sağlık turizminin yaygın şekilde devam ettiğini anlatan Şahin, bölgedeki hastanelerin yurt dışından hastaları tedavi ettiğini kaydetti. 

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise araştırmalara göre dünyada sağlık için seyahat eden turist sayısının 50 milyonun üzerinde olduğunu ifade etti.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde de sağlık turizmine katkı sunmak için önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Kalkan, Edirne’ye tedavi amaçlı gelen turistlerin sağlığına kavuşarak, memnuniyet duyarak kentten ayrıldığının altını çizdi.

Programa, Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, Yunanistan, Romanya, Kosova, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale’den sağlıkçılar katıldı. 

Kaynak: AA

Edirne Rezervasyon Fırsatları

Kartalkaya’da Sezon Açılıyor!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds