Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, 3. İstanbul Global Gastroekonomi Zirvesi’nde belirlenen tema gereği Trakya lezzetlerinin gastronomi dünyasına tanıtılacağını belirtti.

Zıpkınkurt, ETSO toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, gastronominin bir yörenin kalkınmasında önemli katkılar sunduğunu söyledi.

“Trakya gastronomisi ön plana çıkacak”

Yaptıkları çalışmalar sonucu 25 Mart 2020’de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 3. İstanbul Global Gastroekonomi Zirvesi’nde temanın “Trakya lezzetleri” olarak belirlendiğini vurgulayan ETSO Başkanı Recep Zıpkunkurt, şunları kaydetti:

“Trakyanın gastronomisi dünyaya tanıtılacak. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve ilçe odalarının iş birliğiyle bir rehber oluşturuluyor. Rehberde Trakya’nın yöresel lezzetleri ön plana çıkacak. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanından gelecek insanların iştahını artıracak bu rehberdeki lezzetlerimiz. Trakya’yı çok iyi tanıtıyoruz. Osmanlı’nın başkentlerinden Edirnemizdeki Osmanlı saray mutfağını tanıtıyoruz. Her gittiğimiz platformda Trakya’nın lezzetlerini ön plana çıkarıyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020’yi “Türk mutfağı yılı” ilan ettiğini anımsatan Zıpkınkurt, tarih, kültür, deniz ve güneş turizminin yanı sıra gastronomi turizminin de çok sayıda turist çekeceğini dile getirdi.

“10 ayda 920 bin Bulgar turist”

Sınır şehri olması dolayısıyla Edirne’ye Bulgaristan’dan çok sayıda turist geldiğini aktaran Zıpkınkurt, “10 ayda 920 bin Bulgar turist ağırladık. Bu kapsamda da sınır kapılarımızdaki stantlarda kentimizi tanıtmaya devam ediyoruz.” dedi.

Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğiyle Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapılarında yenileme çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Zıpkınkurt, Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki yenileme çalışmalarının ise 2020’nin ortalarına doğru başlayacağını kaydetti.

Kaynak: AA

Edirne Rezervasyon Fırsatları

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trakya Gastronomisi Dünyaya Tanıtılacak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds