Ülkemizin Trakya Bölgesi olarak adlandırılan yer alan 3 kentten birisi olan Edirne (bütün toprakları Trakya’da olan) Bulgaristan ve Yunanistan sınırlarını oluşturmaktadır.

Kent stratejik önemi yanı sıra bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’na da başkent olması nedeni ile Trakya Bölgesinin en çok tarihi esere sahip olan il olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanan il, son yıllarda artan bir şekilde turizm pastasından da pay almaya başlamıştır.

Avrupa’dan karayolu ile ülkemize giriş yapan herkesin ilk olarak gördüğü ilimiz olan Edirne, hem tarihi zenginliği, hem de doğal yapısı ile oldukça popüler bir turizm merkezi olarak hızla yükselmektedir. Özellikle Yunanistan ve Bulgaristan yurttaşlarının kente günübirlik düzenlediği ticari amaçlı turlarla kente gelen turistlerin yanı sıra yurt içinden de oldukça fazla turist çekmeye başlayan kentimizin en önemli tarihi ve turistik yerleri, iç turizmde de büyük bir önem arz ediyor.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Mimar Sinan’ın Eseri: Edirne Selimiye Cami

Edirne Selimiye Cami

Türk Mimari Tarihine damga vuran Büyük Mimar, Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Cami 6 yıllık bir sürede inşa edilmiş olup Osmanlı Mimarisinin en önemli yapıtlarından birisidir.

Mimar Sinan tarafından ” Ustalık Eserim” diye tanımlanan bu muhteşem cami kentin her noktasından görülmesi ve mimari yapısının içerisinde çeşitli özellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir tarihi yapıdır.

Günümüzde halen tüm ihtişamı ile dini ibadet yapmak isteyen kent sakinlerini ağırlayan caminin tek kubbesinin oluşu, Allah’ın Birliğini, cami pencerelerinin 5 köşeli olması ise İslamın 5 şartını simgelemektedir.

Kente gelen tüm turistlerin mutlaka görmesi gereken cami kent içerisinde ve oldukça ulaşılabilir bir noktada sizleri beklemektedir.

Antik Çağın Temsilcisi: Ainos Antik Kenti

Ainos Antik Kenti

Antik çağın en önemli yazarlarının günümüze ulaşan yazılarında da adı sıkça geçen Ainos Antik Kenti, harap durumda da olsa çok zengin tarihi kalıntıları ile sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracaktır. Edirne tarihinin bu en önemli bölgesi yapılan küçük restore çalışmaları sonrasında ziyaretçilere açılmıştır.

Balkanların En Büyük Nehri: Meriç Nehri

Meriç Nehri

Bulgaristan sınırları içerisinde başlayan oluşumunu Türkiye üzerinden geliştirerek Ege Denizi’ne dökülen ve Balkanların en büyük nehirlerinden birisi olan Nehir bölgeye adeta can damarı olmaktadır.

Hem tarımsal sulamada, hem de turizm alanında oldukça popüler olan nehir, bahar aylarında, etrafını saran sayısız türde çiçeklerle adeta tabiatın tün cömertliğini ziyaretçilerine sergilemektedir.

Kenti ziyaret ettiğinizde hem bu nehrin etrafına yayılan irili ufaklı pek çok cafe ve restoranda çeşitli yemekleri tadabilir, hem de nehrin muhteşem manzarasını doyumsuz bir hazla izleyebilirsiniz.

Dünyanın En Uzun Köprüsü: Ergene Köprüsü

Ergene Köprüsü

Vezirköprü İlçesi sınırları içerisinde tam 600 yıldır tüm haşmeti ile dimdik ayakta kalan bu muhteşem köprü tam 1392 metre uzunlukla dünyanın en uzun köprüleri arasında yer almaktadır.

Bu muhteşem tarihi köprü ziyaret noktalarınızın en başında yer alması gerekmektedir.

İlçeye adını veren ve dünyanın en uzun taş köprüsü özelliği olan köprü, Sultan II. Murat’ın emri ile 1427-1443 yılları arasında Mimar Muslihiddin’e yaptırılmış olup açılışı 1444 yılında büyük bir törenle gerçekleştirilmiştir.

Köprü, Osmanlı toprakları içerisinde yer alan ve günümüzde Yunanistan’a ait lan Hasırcıarnavut ve Ülkemiz sınırları içerisinde olan Yağmurca ve Eskiköy’de yer alan taş ocaklarından getirilip kesimi yapılan taşların Horasan Harcı kullanılarak yapılmış muhteşem bir eserdir.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı

Keşan ilçesi sınırları içerisinde tüm doğallığı ile sizleri bekleyen ve tüm görkemini sizlere sunmaya hazır olan park kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Kendi kendini temizleme özelliği ile ülkemizin önemli körfezlerinden birisi olan Saroz Körfezi’nin de içerisinde yer aldığı Tabiat Parkı son yıllarda konaklama imkanları ile de oldukça popüler bir alandır.

Kentin tabiat güzelliklerini görmek ve çeşitli yöresel lezzetlerin dünya mutfakları ile birleştiği bu park içerisinde yapacağınız tatil, unutulmazlar arasında yerini alacaktır.

Balkan Savaşları’nın En Büyük Hatırası: Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Balkan Savaşları’nda şehit olan binlerce yurttaşımız anısına yaptırılan bu şehitlik hem kent için, hem de ülkemiz için büyük bir manevi öneme sahiptir. Kentte en çok ziyaret edilen noktalardan birisi olan şehitlik, ülkemizin her karış toprağının şehit kanıyla yoğurulduğu gerçeğini haykırmaktadır.

Üç Şerefeli Camii

Üç Şerefeli Camii

Kentin Osmanlı İmparatorluğu’na Başkent olarak hizmet ettiği ve Osmanlı Coğrafyasının bu topraklardan yönetildiği dönemde Sultan II. Murad tarafından Mimar Kemaleddin Efendi’ye inşa ettirilen cami tam bir şaheserdir. Günümüzde de tüm haşmeti ile dimdik şekilde ayakta duran cami hem ülkemiz için, hem de Kent için büyük bir öneme sahiptir.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı

Çok büyük bir alan üzerine kurulan Kervansaray, Osmanlı’nın ticarete verdiği önemi haykırmaktadır. Kervansarayın mimarı dokusunun eşsizliğinin yanı sıra Kentin tarihi dokusu ile de son derece uyumludur. Kent merkezinde yer alan kervansaray, Kente yapacağınız ziyarette mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Doğal ve Yöresel Ürün Merkezi: Ali Paşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısı

Kenti 500 yıllık tarihi ile günümüze taşıyan Ali Paşa Çarşısı, günümüzde de kullanılmakta ve Kente ait en doğal ve yöresel ürünlerin tüketicilere sunulduğu önemli bir noktadır.

Edirne’de Konaklama

Edirne’de yapacağınız tatil veya gezilerde çeşitli noktalarda çadır kampı kurabileceğiniz gibi kent içerisinde bulunan son derece uygun otel motel ve pansiyonlarda da konaklama imkanına sahipsiniz. Her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan kentte tercih edilen başka bir konaklama yöntemi ise günlük ev kiralama yöntemidir.

Yağlı Güreşleri yapıldığı dönemde gitmeyi planlıyorsanız konaklama yapacağınız yeri veya oteli aylar öncesinden ayarlamanız gerekir. Çünkü bu dönemde kentte konaklayabileceğiniz bir yer kalmamaktadır. Dünyanın en eski ve en uzun süredir devam eden spor aktivitesi olarak kabul edilen bu güreşleri izlemek için yurdun her yerinden binlerce insan kente akın etmekte ve ev, otel, pansiyon ve parklarda kurulan çadırları ile kentte deyim yerinde ise adım atacak alan kalmamaktadır.

Edirne’ye Ulaşım

Edirne'ye Ulaşım

Günümüzde sadece karayolu ile ulaşım imkanına sahip olan kentte bir havalimanı bulunmaması kent adına büyük kayıptır. Karayolu ile şehirlerarası otobüslerle veya özel aracınızla gidebileceğiniz kente yılın her döneminde düzenlenen tur gezileri de başka bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

#BuTatilde Rehber Önerisi: En İyi 29 Ekim Tatili Rotaları

En İyi Edirne Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edirne Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds