Ülkemizin dört bir yanı muhteşem güzellikler barındırmaktadır. Her köşesi için kitaplar yazılabilecek ülkemizin pek çok noktası, gezilmeye ve görülmeye değecek kadar güzeldir. Bu yazımızda Türkiye’nin olağanüstü güzellikleri barındıran Doğu Karadeniz Bölgesi’nde mutlaka görülmesi gereken pek çok lokasyonun sadece bir kısmını tanıtmaya çalışacağız.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Ordu Gezi Rehberi

Ordu Gölköy

Perşembe Yaylası

Benzersiz ve olağan üstü coğrafyası ile bir dünya mirası olarak kalabilmesini sağlamaya yönelik tescil işlemleri devam etmektedir. Ordu ilinin Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta yer alan ve 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen bu yayla, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü etkinlikleri gerçekleştirmek için ideal bir mekandır. Yaylada konaklama, yeme içme mekanları mevcut olup Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Ordu Perşembe Yaylası

Ordu Boztepe

Denizden yaklaşık olarak 450 metre yükseklikten tüm Ordu’yu ve muhteşem Karadeniz’i seyrederken çayınızı yudumlamak isterseniz Boztepe’ye çağırıyoruz sizi. Teleferikle de çıkabileceğiniz Boztepe’de ister çayınızı yudumlayın Karadeniz’den esen tatlı rüzgarlar eşliğinde, ister restaurant ve kafelerde karnınızı doyurun, mutlaka gözünüzü ve ruhunuzu doyuracak güzelliklere dalıp gideceksiniz. Ordu’ya gittim demek için Boztepe’ye çıkmalı ve Karadeniz’in doyumsuz görüntüsünü veya rüzgarlı havalarda hırçın dalgalarının acımasızca sahil boyunu döven dalgalarını seyretmelisiniz.

Ordu Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu’nun en büyük gölü olan Ulugöl, 1500 metre rakımlı olup Ordu’nun Gölköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Göle 700 metre yakınlıkta hiç bir yerleşime izin verilmemesi ile doğal güzelliklerini koruyarak günümüze kadar ulaşan gölün mevsim ayırımı yapılmaksızın her mevsim ziyaret edilmesi gerekir. İster ilkbahar, ister sonbahar, yaz veya kış fark etmez. Her mevsim muhteşem doğal güzellikleri ile sizi bekleyen destinasyon sizi kendisine aşık edecektir.

Huzuru doğada arayanlar, Ulugöl Tabiat Parkı sizi bekliyor.

Ordu Otelleri

Giresun Gezi Rehberi

Giresun

Doğu Karadeniz Bölgesinin bin bir güzelliğini barındıran Giresun, il sınırlarından içeri adımınızı attığınız anda sizi büyülemeye başlayacaktır.

Bu nadide ilimizin gezilesi o kadar çok alanı ve yeri var ki tamamını bir yazıya sığdırmak olanaksızdır.

Hazırlanan bu rehberimizde ilin sadece çok sevilen ve önemsenen bir kaç yerini tanıtmaya çalışacağız.

Kümbet Yaylası

Giresun ilinin en içerde yer alan ilçelerinden olan Dereli’ye bağlı olan Kümbet Yaylası’nın ünü ilçe, il sınırlarını aşıp tüm ülkede bilinir bir nokta olmuştur.

Yaylada piknik yapabileceğiniz, ailenizle ve dostlarınızla çılgınlar gibi top oynamak için oldukça ideal bir mekandır. Kümbet Yayasının havasını teneffüs edip çayınızı olağanüstü manzara eşliğinde yudumlamanın zevkini başka yerde bulamayacağınıza eminiz.

Kuzalan Tabiat Parkı (Mavigöl)

Kuzalan Tabiat Parkı

Giresun’un Dereşli ve Şebinkarahisar ilçeleri arasında yer alan Mavigöl, 3 det gölün birleşimi ile oluşmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin dere şeklinde akan tek sodalı görü olup bir kaç sene önce başlatılan çalışmalar neticesinde bölge turizmine kazandırılmıştır. Bölgenin yeşil doğasını en güzel görebileceğiniz alanda çok sayıda şelale ve travertenler görülmeye değerdir. Her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi kendisine çeken gölün suyunun çok soğuk olması nedeni ile sıcak yaz günlerinde harika bir kaçış rotası oluşturmaktadır.

Giresun Otelleri

Gümüşhane Gezi Rehberi

Gümüşhane

Limni Gölü

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırları arasında yer alan Limni Tabiat Parkı 2025 gibi oldukça yüksek bir rakımda yer almaktadır. Tabiat parkının içerisinde, orman eko sistemi, göl eko sistemi, çayır eko sistemi ve kaya eko sistemleri bulunmaktadır. Tabiat Parkının bulunduğu vadi biyolojik çeşitlilik ve endemik türler bakımından da oldukça zengin olup Ülkemizin bu muhteşem doğal alanları ziyaretçilerine kucak açmak için sabırsızlanıyor.

Santa Harabeleri

17. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından kurulan dini, ticari ve kültürel önem taşıyan yerleşim yerinin, Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ‘Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olan Santa, Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganli, Çakallı olmak üzere yedi mahalle, üçyüzü aşkın evden oluşmaktadır. Artık harabe haline dönüşen kentte her mahallesi tümüyle taştan inşa edilen tek katlı konutlar, her mahallede en az bir kilise, her sokakta da bir çeşme mevcuttur. Doğal konumu itibariyle yayla özelliği taşıyan yerleşim tarihi ve kültürel varlıklarıyla çok zengindir. Yılların getirdiği yorgunluğu ile zamanının en özel yerleşim yerlerinden birisi olan Santa Harabeleri’nin turizme kazandırılması için başlatılan girişimlerin karşılığını bulması en büyük dileğimizdir.

İmera Manastırı

Karaca Mağarasının yol ayırımından Yağlıdere Köyü istikametine doğru gitmeye başlarsanız bir süre sonra 1350 yılında yapıldığı yapının yazıtından tespit edilen İmera Manstırını göreceksinizdir. Arkeolojik Sit Alanı olan yerleşime ikisu Köyü üst sırtındaki geniş bir alana yapılan manastır bölgede günümüze ulaşan en sağlam eserlerden birisidir.

Bayburt Kalesi

Zigana ve Kop dağlarının ardında kalan Bayburt İlinin tarihi kalesi Karadeniz’i Basra Körfezi’ne bağlayan ticaret yolu üzerinde yer almaktadır. Bu ticaret yolunu izleyen her seyyahın konumu gereği uğramak zorunda olduğu kalenin adı, önemi , ihtişamı ve günlük yaşamıyla ilgili pek çok bilgi mevcuttur.

Sırakayalar Şelalesi

Bayburt il merkezinde yer alan ve muhteşem Karadeniz güzelliklerini sergileyen şelaleler, muhteşem manzaraları ile binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin güzel şelaleleri arasında yer alan Sırakayalar Şelalesi’nin çevresinde yer alan mesire alanlarında yaz aylarında büyük kalabalıklar oluşturulmaktadır.

Gümüşhane Otelleri

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon

Trabzon’a gittiğinizde yapmanızı önereceğimiz ilk şey eğer bir bilet bulursanız deniz kenarında görkemli şekilde yükselen Şenol Güneş Spor Kompleksi içerisinde yer alan ve tüm bordo mavililerin adeta mabedi olan Akyazı Stadyumunda mutlaka bir maç izleyin ve taraftarın o muhteşem coşkusunu tüm benliğiniz ile hissedin.

Sümela Manastırı, Maçka

Trabzon, Gümüşhane karayolu üzerinde yerleşik olan ve tarihi yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Maçka İlçesi, doğası ve zengin tarihi ile her zaman ilgi çekici bir yer olarak tanınmaktadır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Altındere Vadisinin yamaçlarına kurulmuş bulunan Sümela manastırı sayesinde dünyaca tanınan ilçe, bağrından çıkardığı ressam, şair, yazar ve bilim adamları ile de bilinmektedir. Yemyeşil vadiye kartal bakışı yapılabilecek bir kayanın içerisine oyularak yapılan manastır, halk arasında “Meryemana manastırı” olarak bilinmektedir.

Maçka ilçe merkezinden geçen karayolu ile ulaşılabilecek manastırın, üzerinde kurulu olduğu Altındere Vadisi boyunca yol üzerinde, dere kenarında yer alan tesislerde muhteşem bir alabalık ziyafeti yapabilir, yöreye ait yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Maçka’dan Sümela Manastırına gitmek üzere çıktıktan sonra yaklaşık 3-4 km ilerleyip karayolunun hemen sol tarafında yer alan “Panço’nun Yeri” adlı mekanda ister açık alanda Değirmen Deresi’nin nazlı şırıltıları eşliğinde, isterseniz kapalı alanda nefis lezzetleri tatabilirsiniz. Bu mekanın az ilerisinde yine karayolunun sol tarafında yer alan Pala Dayı’nın Yeri de sizlere muhteşem lezzetler sunacaktır.

Yılın her mevsimi gidilebilecek bir konumda olan manastır, uzun süredir tadilatta olup tadilatı bitirilen bir kısmı ziyarete açılmıştır. Tadilatın tamamlanmamasına rağmen her yıl milyonun üzerinde ziyaretçi çeken ilçe ve manastır gelecek yıllarda Karadeniz turizminin başkenti olabilecek özellikler taşımaktadır.

Uzungöl, Çaykara

Uzungöl

Denizden 1100 metre yükseklikte yer alan ve gölgede oluşan bir heyelanın akarsuyun önünü keserek oluşturduğu Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan göl, yaz aylarında yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bölgede ilk yerleşimin 1586 yılında bölgede yaşayan Rumlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Dört bir yanı ormanlarla çevrilen gölü mutlaka ziyaret ediniz.

Çal Mağarası Düzköy

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacaktır. 8 milyon yılda günümüzdeki haline geldiği tahmin edilen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Trabzon’un Düzköy İlçesi sınırları içerisinde yer alan mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu oldukça sıkca dile getirilmektedir.

Trabzon Otelleri

Rize Gezi Rehberi

Rize

Fırtına Deresi, Çamlıhemşin

Karadeniz’in acımasız dalgalarına hırçınca akan bir dere arıyorsanız Fırtına Deresi’ni arıyorsunuz demek. Çamlıhemşin yolu üzerinde yer alan Fırtına Deresi, doğa resmi çekmek isteyenlerin olduğu kadar, rafting ve zepline gibi aktivite severlerin de vazgeçilmez mekanları arasında yer almaktadır.

Bölgede yöresel yemekleri sunan sayısız tesiste karadeniz lezzetlerinin tadına doyamayacaksınız.

Rize

Zil Kalesi, Çamlıhemşin

İlçenin en dikkate değer eserlerinden birisi olan Zil Kalesi, 1. derecede arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İlçenin 15 km uzağında Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulu kale, denizden 750 metre, dere yatağından ise 100 metre yükseklikte olup bölgenin tüm güzelliğini gözleriniz önüne sermektedir.

Ayder yaylası, Çamlıhemşin

Yayla denince aklınıza ilk gelen yer olmalıdır Ayder. Çamlıhemşin İlçe merkezine 19 km uzaklıkta olan bu cennetten kopma yayla, kaplıcaları ve eşsiz doğal güzellikleri ile kendinizi yenilemenizi sağlayacaktır. Bölgenin en bilinir ve en çok turist çeken yaylasında konaklama, yeme içme tesislerinden faydalanabilir, gezinizin en özel anlarını burada yaşayabilirsiniz.

Rize Otelleri

Artvin Gezi Rehberi

Artvin Borçka

Deliklikaya Şelalesi, Murgul

Murgul ilçesine bağlı Başköy’de sarp ormanlık alanda, bir kaç sene öncesine kadar civar köylerden başka kimsenin varlığını bilmediği kayanın içinden akan şelale bölgesine, birkaç yıl önce yol yapılarak alan turizme açıldı. Tortul kayaç üzerindeki kireç ve kil taşının akar suyun aşındırmasıyla oluştuğu bilinen, 4 metre yarıçaplı doğal delikten akan suyun 7 metre yüksekten dökülmesi ile oluşan şelaleye, ‘Delikli Kaya’ adı verildi.

Arsiyan Yaylası, Şavşat

Yalnızçam Dağları’nın kuzeydoğu ucunda yer alan ve en yüksek yerleri Kençiyan Tepesi ve Kanlıtepe olan muhteşem manzaralar sunan bir yayladır. Kuzeyinde ve batısında Gürcistan yer almaktadır. Yaylanın güneyinde Ilıca Köyü, güney doğusunda Pınarlı Köyü, Cin dağı, doğusunda ise Posof (Kol Köyü) bulunur.

Şavşat Arsiyan arasında ki yol yol sürekli olarak açık olup aracınızla karayolu üzerinden ulaşım imkanı mevcuttur. Arsiyan yaylası otuyla, suyuyla, balığıyla ve pek çok endemik bitki çeşitleri ile bölgede bulunan yaylalardan farklı özellikler taşımaktadır. Ayrıca tuz kayaları kömür madeni ve irili ufaklı çok çermik te yaylada görülebilmektedir. Günübirlik ziyaret için oldukça ideal bir alandır.

Artvin

Karagöl Sahara Milli Parkı Şavşat

Laşet deresi kenarında 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan ve çok sayıda düzlükten oluşan alan aynı zamanda “Sahara Pancarcı Şenlikleri“nin de yapıldığı sahadır. Bu şenliklere ilçe dışında oturan yöre insanlarının yanısıra bölgeyi gezmek için gelen çok sayıda ziyaretçi katılarak bölgeye iç turizm açısından oldukça yüksek ekonomik katkı sağlamaktadır. Bölge ayrıca Kamp Alanı için de oldukça uygun alanları barındırmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin Merkez

Milli Park, Artvin merkez ilçe sınırları içerisinde, Hatila Vadisi içerisinde yer alan Hatila Deresi ve bir çok başka derenin bulunduğu, Karadeniz’in en güzel milli parklarından bir tanesidir. Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye kadar uzanan cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişlikte olup adrenalin arayan ziyaretçiler için eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenlerin sıkça ziyaret ettiği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Seyir terasından vadinin seyrinin zevkine doyamayacaksınız.

Ciro Şelalesi, Yusufeli

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye’nin en uzun şelalesi olarak bilinmektedir. Şelale tek bir basamak halinde değil bir kaç bölümden oluşmaktadır. Toplamda 165 metre yüksekliğe sahip olan şelale özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmektedir.

Artvin Otelleri

Moskova Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds