Diyarbakır gezi rehberinde, Doğu’nun en önemli şehirlerinden biri olan bu önemli kenti sizler için derledik.

Oldukça kadim bir şehir olan ve tarihin derinliklerinde kalmış bir çok yeri açığa çıkartan şehir Diyarbakır’da tarih severleri memnun edecek bir çok yapıt yer almaktadır. Göbeklitepe benzerinde olan ve binlerce yıllık tarihi olup arkeolojik kalıntılarla ortaya çıkmış Körtik Tepe de burada yer almaktadır. Dünyanın en uzun Seddi olan Çin Seddi’nden sonra en uzun surlar da Diyarbakır’da bulunmaktadır.

Artukbey gibi bir beyliğe hizmet vermiş olan El Cezeri gibi bir bilim adamı ise Diyarbakır’da dünyanın ilk robotunu icat etmiştir. Diyarbakır Ergani bölgesinde ise insanların ilk olarak yerleşik yaşama geçtiği hakkında bir çok tarihçi ile arkeologun iddiaları var. Bu iddiaları güçlendiren en somut örnek ise dünyada ilk köy yerleşmesi olan Çayönü’nün Diyarbakır’da bulunmasıdır şüphesiz.

Aynı bölge içerisinde yer alan komşusu olan Şanlıurfa ile beraber peygamber yarışı da ağızdan ağza dolaşmaktadır. Medine ve Mekke gibi kutsal şehirlerden sonra en çok sahabe ve peygamber mezarı ise Diyarbakır’da bulunmaktadır. Diyarbakır’da bulunan Ulu Cami 5.Harem-i Şerif imiş. Bu da İslamiyet için oldukça önemli bir husustur. Kabe’ye bir şey olması halinde İslam dinin 4. Kıblesi olarak belirlenmiştir.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Ulu Cami

İmages Diyarbakir ulu cami 800 x 533

Anadolu’nun en eski camisi olarak Diyarbakır Ulu Cami bilinmektedir. 639 yılları arasında Diyarbakır sınırları içerisinde hakimiyet sağlayan Araplar tarafınca; Ermenilerin Martoma Kilisesi’nin çevrilmesiyle meydana gelmiştir. 1091’de ilk kez Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın özel isteği üzerine dizayn, onarım işlemleri yapılmıştır. 1115 yangın ve deprem sonralarında ise taşları maalesef ki yıkılmıştır. Ayrıca Yahudiler için de önemli bir yer olarak tabir edilen burada Kudüs’ten sonraki en kutsal şehirlerden olan Kalne de burada yer almaktadır. Bilim adamı El Cezeri’nin yaptığı güneş saati de burada bulunuyor.

Hasan Paşa Hanı

İmages Hasan Pasa Hani 800 x 431

Diyarbakır’a gelip de; buraya gitmeden, burada fotoğraf çekmeyen, burada kahvaltı yapmayan nadir insanlar vardır. Özellikle de turistler bu konuda hassas olmaktadırlar. Vezirzade Hasan Paşa tarafınca Osmanlı zamanında (1573 yılında) yaptırılmıştır. İki katlı ve muazzam avlusuyla ilgi çekici bir han. Sabah saatlerinde buraya uğrayanların günlerine kahve ile başladıkları bir mekan. Kitapçı, kafe, restoran gibi farklı yerler de han içinde yer edinmiş durumdadır. Kahvaltı için geldiğiniz handa sizleri onlarca çeşit beklediğini söyleyebiliriz. Sizlere ek olarak da Kabe’nin ilk ipek örgüsü Hasan Paşa Hanı’nda dokunmuş.  Dokusu ile Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır gezi rehberinde olması gereken noktalardan biridir.

Diyarbakır Kültür Evi

İmages Diyarbakir Kultur Evi 800 x 532

Canlı müziğin, şiir dinletilerinin, Diyarbakır’ın has mutfağından yemeklerin sunulduğu bir mekan. Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği de burada faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Halk ile kaynaşabileceğiniz ve güzel sohbetlere tanık olabileceğiniz Suriçi’nin güzel mekanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Ahmed Arif Müze ve Sanat Evi

İmages Ahmed Arif Muze ve Sanat Evi 800 x 379

Diyarbakırlı olup Türk Edebiyatında önemli bir yer edinmiş, Hasretinden Prangalar Eskittim ile tanıdığımız büyük şairin adına adanmış 120 yıllık bir konaktan bahsediyoruz. Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafınca 2011 yılında dizayn edilerek müze yapılmıştır. Ahmed Arif’e ait gözlük, daktilo gibi kişisel ürünlerin olduğu müze edebiyat ve şiir severlerin resmen odak noktası olmuş bir durumdadır. Girişin ücretsiz olduğu müzede Ahmed Arif’in el yazısı ile yazdığı şiirler de bulunmaktadır. Bunun dışında müzenin kendisine ait kütüphanesinde edebiyat ve tarihi alanlar başta olmak üzere çeşitli kitaplar da bulunmaktadır.

ÖNERİ: Ege Tatil Önerileri

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi

İmages Cahit Sitki Tarhanci Kultur Muzesi 800 x 534

“Yaş 35 yolun yarısı..”deyip 46 yaşında aramızdan ayrılan başka bir büyük şair ise o da Diyarbakırlı Cahit Sıtkı Tarancı.. Kendisinin de müzesi Ahmed Arif Müzesine komşu bir biçimde dizayn edilmiş durumda. 1733 yılında inşa edilmiş müze Diyarbakır yapımına özgü bütün üslupları taşımaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze 1974 yılında ise müzeye dönüştürüldü.

On Gözlü Köprü

İmages On Gozlu Kopru 800 x 357

Mervani ve Silvan Köprüleri olarak da bilinir. Dicle Nehri’nin iki yakasını bir birine bağlamaktadır. Mervaniler zamanında Diyarbakır’da hükümdar olan Nizamüddevle Nasr tarafınca yapılmıştır. Tarih ise 1065 yılları göstermektedir. 178 metre uzunluğu, 5.6 metre genişliğine sahip olan köprü kesim biçimine göre on gözlü olarak adlandırılmıştır. Diyarbakır’ın simgelerinden biri haline gelen On Gözlü Köprü, Diyarbakır gezi rehberinde yer alması gereken noktalardan biridir.

ÖNERİ: Kıyıköy Gezi Rehberi

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri

Sur ve Dicle arasında büyük bir alanı taşıyan Hevsel Bahçeleri yeşilliğin ve doğanın buluştuğu bir mekan olarak bilinmektedir. Biyoçeşitlilik bakımından da büyük bir zenginlik göstermektedir. UNESCO’nun Dünya Miras listesine eklenmiş bölge aynı zamanda bir çok türküye de konu olmuştur.

Türkiye’de ender olarak rastlanan yaz atmacaları da burada yer almaktadır. Bunun dışında biyoçeşitlilik bakımından zengin olan Hevsel Bahçeleri için başka hayvanların da bulunduğunu söyleyebiliriz. Susamuru, tilki, sansar, sincap ve kirpi gibi çeşitli hayvanların olduğunu söyleyebiliriz. Bu müthiş görüntü, Diyarbakır gezi rehberine mutlaka eklenmelidir.

Diyarbakır Kalesi

İmages Diyarbakir Kalesi 800 x 283

İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan kalesidir. Urfa Kapı, Mardin Kapı, Dağ Kapı, Yeni Kapı olmak üzere dört tane farklı girişi bulunmaktadır. Ender ve müthiş bir mimariyle yapılan bu kale ve girişleri gerenleri hayretler içerisinde bırakmaktadır. Yaklaşık olarak dokuz ile on bin yıllık bir tarihi olduğu arkeolog ve tarihçiler tarafından tahmin ediliyor. Surların ağır taşlardan olduğu kale; Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ve en sağlam savunma duvarı olarak da tabir edilmektedir.

2015 yılında Diyarbakır Kalesi ve surları UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Restore ve bakımına büyük bir özenle dikkat edilen kaleden Diyarbakır manzarası net bir biçimde seyredilebilmektedir. Bu arada kalenin Keçi Burcu da oldukça tanınmış bir manzara noktası oalrak da yerini almaktadır. Tüm bu tarihi ile, Diyarbakır gezi rehberine mutlaka eklenmesi gereken yerler arasında bulunur.

ÖNERİ: Yalıkavak Gezi Rehberi

Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi

İmages Meryem Ana Suryani Kadim Kilisesi 800 x 534

Diyarbakır’da bulunan 20 kişilik Süryani cemiyetine ait tarih dolu kilisesi. 3. Yüzyıl itibariyle yapımına başlanmış müzenin değişik zamanlarda değişik devletler tarafından onarımı yapılmıştır. Geçen asırlık tarihine rağmen hala ayakta olan kilise ibadete açık bir biçimde günümüzde dahi hizmet vermektedir.

Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Diyarbakır gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyarbakır Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds