Didim gezi rehberinde, Ege’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan önemli beldeyi sizler için derledik.

Ege’nin doğal güzelliklerinden biri olan Aydın ilinde yer alan ve Türkiye için turizm ile doğal güzellikler için kamaşan ilçe Didim ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ilıman ikliminin yanında, kilometrelerce uzanan eşsiz bir sahil ve bunun da yanında tarihi gözle görülmeye değer bir yer olduğunu bir daha gösteriyor Didim’in. Bu sebeple de okuyucular ve gezginler planlama yaparken Didim gezi rehberi listesini de oluşturmayı unutmuyorlar.

Yaz aylarından itibaren yerli ve yabancı turist akımına uğranan Didim’in güzelliğini görüp buraya kalıcı bir biçimde yerleşen kişilerin sayısı da hiç de az değil. Cam gibi temiz denizi, upuzun plajı, ferahlatıcı bir oksijen havası olan Didim’de son yıllarda İngilizler başta olmak üzere başka halktan da insanlar gelmiştir. Akdeniz ikliminin egemen olmasından ötürü yaz aylarında değil diğer aylarda da gezilebilecek bir yer olma unvanını koruyor. TÜİK’in verilerine göre ise Didim’de 77 bin kişi yaşamaktadır.

Geçmişi eskilere uzanan bu ilçenin tarihi MÖ 8000 yıllara kadar uzanmaktadır. Miken, Girit, Akalı gibi uygarlıkların da dışında Pers, Roma ve Bizans gibi devletlerin de hükümleri altında yaşam sürmüştür. 1071 Malazgir savaşında Alparslan’ın Anadolu’da ki beylikler “Kılıç Hakkı” olarak toprak vermesinden ötürü “Karia” sınırları içerisinde Türkler hakim olmuştur. Haçlı seferleri ile tekrar elden çıkan, Osmanlı’nın tekrar aldığı ve değişim yaşayan Didim nüfus mübadele konularında da konuşulmuştur.

Güzel bir tatil geçirmek isteyenlerin akınına uğranan ilçe Didim gezi rehberi oluşturanların başa koyduğu bir ilçedir desek pek yalan olmaz. Küçük bir belde tarzında tatil yeri olmasına karşın Didim yaz aylarında nüfusunu katlıyor diyebiliriz. En az 3 ya da 4 gününüzü ayırarak sizler de burada daha önce yaşamadığınız hisleri yaşayarak doğal ve tarihi güzelliğe naçizane bir biçimde şahit olma fırsatı elde edebilirsiniz.

Didim Gezi Rehberi

Apollon Tapınağı

 

İlçede ziyaretçilerin akınına uğrayan bu mekan Didim için adeta bir şah eser. Milattan önce 8. Yüzyılda yapıldığı söylenmektedir. 2000 yıldan fazladır kalıcılığını burada sürdüren ve gelen insanları hayrete düşüren Apollon Tapınağı, iyi bir şekilde korunduğu için de gezginlere hitap etmektedir.

Tapınak içerisinde yer alan ve 70 bin kilogram ağırlığında olan tek parça halindeki mermer, dünyada bulunun bir çok mimarinin en büyüklerinden bir tanesi. Buraya Apollon isminin verilmesinin sebebi ise Zeus’un oğlu Apollon. Dünyanın en büyük 3. Tapınağı olarak tanımlanan bu tapınak Antik Yunan ve Roma döneminde de eşsiz bir eserdi.

Milet Antik Kenti

İmages Milet Antik Kenti 800 x 450

Zamanın en büyük ticaret ve liman kentlerinden biri olan Miletos’un tarihi ise cilalı taş devrine kadar dayanmaktadır. Büyük Menderes Alüvyonları sebebiyle şu anda deniz içerisinde 10 km ötede yer almaktadır.

Buraya “filozoflar kenti” de denilmesinin sebebi; Thales ve bir çok filozofun Millet asıllı olduklarından ötürüdür. Kabartmalar, tiyatrolar, müze ve külliyesi ile gelenleri ağırlamaktadır. Millet’i müze kart ile ücretsiz gezme şansı yakalayacak iken aksi takdirde ise 10 TL gibi bir ücretle gezebilirsiniz.

Milet Tiyatrosu

İmages Milet Tiyatrosu 800 x 533

Helenistik bir kültürün mirası olarak günümüze kalan ve tarihi milattan önce dördüncü yüzyıllara dayanan Milet Tiyatrosu tek seferde 20 bine yakın kişiyi ağırlayabilecek geniş bir kapasiteye sahiptir.Akustik bir biçime de sahip olan Millet Tiyatrosu Yunan-Roma mimarisinin şah eserlerinden bir tanesidir.

Katlar içerisinde yer alan galerilerin de dışında yürüyüş yolları ve sahnenin sağlam yapıları hala gözler önündedir. 150 metre gibi bir uzunluğa sahip olmasıyla da Didim gezi rehberi oluşturan gezginlere adeta bir ön ayak olmaktadır.

Sabah sekiz buçukta açılan bu yer yazları akşam 7 kadar kalırken kış aylarında ise akşam 5’e kadar kalmaktadır.

Faustina Hamamı

İmages Faustina Hamami 800 x 533

Millet metresini geçince 150-200 metre ilerleyince karşınıza Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un eşi Faustina için yaptığı hamamı göreceksiniz.

Yıkanma havuzları, heykeller, çeşme muslukları hala görkemliğini koruyor. İlçeye uğrayanların mutlak ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi de Faustina Hamamı.

Milet Müzesi

İmages Millet Muzesi 800 x 533

Eski sikkelerden  süs eşyalarına kadar pişmiş toprak eşyaların yanı sıra seramik eserler kitabelerden takılara ve heykellere kadar bir çok eşyayı barındırıyor. Ayrıca Pazar günlerinin müzenin kapalı olduğunu söylemek isteriz. Çevrede yer alan hemen hemen her antik kentten bir buluntu içermesi ve 2011 yılından sonra yenilenmesi ile Didim gezi rehberi listesi için gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi. Müze kartına sahip olmayan kullanıcılar burası için 12 TL ödemeliler.

Milet İlyas Bey Külliyesi

İmages Milet Ilyas Bey Kulliyesi 800 x 533

Türk beyliklerinden olan Menteşe oğullarından İlyas Bey tarafınca 1404 yılları içerisinde Millet kentinde inşa edilmiştir. Millet antik kentine ait mermerler de bu külliyede kullanıldı. Cami, hamam, medrese gibi eserlerden oluşan bu külliye de ziyaretçilerini beklemektedir.

Altınkum Plajı

İmages Altinkum Plaji 800 x 530

Didim gezi rehberi yazılırken kesinlikle akla ilk gelenlerden ve şüphesiz ki en çekici olan yerlerden bir tanesi de Altın Kum plajı olmaktadır. İsmini plajda bulunun altın sarı rengindeki kumlardan almaktadır. Çoğu zaman kalabalık olan bu plaj oteller bölgesinde yer almaktadır.

Merkeze sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor.Mavi bayraklı halk plajı için ücret ödemenize gerek yoktur. Eğer ki şezlong ve şemsiye isterseniz 20 TL gibi ücretlerden başlamaktadır.

Aynı sahil ötesinde 1. 2. 3. Koylar da varken sizler de Altınkum Plajında yer bulmak istiyorsanız ki hele hafta sonu ise sabahın erken saatlerinde gitmeniz oldukça önemli bir husustur.

Akbük Plajı

İmages Akbuk Plaji 800 x 480

Daha çok sakin bir bölgede yer alan Akbük ilçenin 20 kilometre bölgesinde yer almaktadır. Kafa dinlemek isteyenler ve genellikle emekli olan insanların takıldığı bu bölgeye gelenlerin yerleştiği de görülmektedir. Giriş ücretinin istenmediği Akbük Plajı civarında İngilizlerin de büyük oranda yatırım yaptıkları gözler önündedir.

Yalıkavak Gezi Rehberi

Cennet Koyu ve Plajı

Altınkum gibi bir kalabalığa sahip olmayan ve merkeze de yakın olan bu yerde tekne turları büyük ölçüde yapılmaktadır. Didim Martı Sitesinin yanında bulunan koy içerisinde 400 kişilik şezlong yeri bulunmaktadır. Gölgede oturmak isteyen kişiler için de sosyal alanlar da bulunmaktadır.

Akkum Sağtur Plajı

Denize girmenin de yanı sıra Didim gezi rehberi oluşturanların kamp yapmak için eklediği yerlerden bir tanesi de Akkum Sağtur Plajı olmaktadır. Bahar döneminde sessizliğin hakim olduğu bu bölgede sizler kendi çadırınızı kurabilir ve sessizliği derinden hissedebilirsiniz.

Belediye tarafınca işlemlerin yapıldığı ve işletildiğinden ötürü fiyatları uygun ve hijyeni yüksek olan bu plajda 10 TL gibi bir ücretle şezlong bulabilirsiniz. Akkum denizi de isminden de fark edilebileceği gibi bembeyaz taşlardan oluşmaktadır. Ayrıca buraya gittiğinizde mutlaka plaj voleybolu oynayarak gününüze renk katınız.

Kaş Gezi Rehberi

Dalyanaki Koyu ve Plajı

İmages Dalyanaki Koyu 800 x 533

Didim-Akbük yolundan araç ile giderken kıvrılmak gerek. Burası da aynı şekilde tekne turları için oldukça tercih edilen bir bölge. Didim’in meşhur yazlık evlerine ev sahipliği yapan bölge için sosyal açıdan zenginlik oluşturduğunu söylemek mümkün değildir.

Sizler de buraya tekne ziyareti dışında piknik ve gezmek için gidecekseniz yanınızda bir piknik sepetini bulundurmanız gayet faydalı olacaktır. Dalgasız ve sessiz, sakin sular ise sizleri büyük ölçüde ferahlatacaktır.

Akvaryum Koyu ve Plajı

İmages Akvaryum Koyu ve Plaji 800 x 533

Sığ denize karşın Akvaryum koyu için denizin birkaç tık daha derinleştiğini söylemek mümkündür. Turkuaz ve berrak olan bu deniz Akvaryum ismiyle bilinmektedir. Karadan özel aracınızla da gezebilirsiniz. Ama burada 55 TL gibi ücretlerle başlayan tekne turlarına katılmanızı öneririz.

ÖNERİ: Datça Gezi Rehberi

Manastır Koyu ve Plajı

İmages Manastir Koyu 800 x 533

Yunan adalarını manzara olarak gösteren bu plaj genel itibariyle özel araçları olanların tercih ettikleri bir yer.

Didim Marina yolu üzerinden geçebileceğiniz gibi bu yolların da çok düzgün olduğunu söylemek doğru olmaz. Sizler denize vardığınızda ise son derece temiz bir denizle karşılaşıyorsunuz ki bu da geldiğiniz yolun değdiğini gösteriyor.

Sınırları içerisinde yer alan manastır ve şapelden alan bu koy bisiklet severlerin de uğrak yeri. Şezlong ve şemsiye fiyatları ise 20 TL bandındadır.

Didim Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Didim Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds