Develi, İç Anadolu’nun en güzel ve tarihi şehirlerinden birisi olan Kayseri’nin en özel ve güzel ilçelerinin başında geliyor.

Sucuğu, pastırması, mantısı ve Erciyes Dağı ile ünlü olan Kayseri’nin bu harika ilçesini tanıtmaya çalışacağız.

İlçenin turistik anlamda öne çıkan yerleri arasında Elbiz Parkı, Develi kalesi (Zengibar kalesi), Hitit yazılı kaya anıtları ve Sultan Sazlığı’nı sayabiliriz.

Özellikle Sultan Sazlığı’nı ilçenin en özel doğal ve turistik yerleri arasında saymak mümkün.

Develi seyahat rehberi

Elbiz Parkı

Elbiz Parkı

Elbiz parkında hayran kalacağınız yaklaşık yıllık çınarları seyretmek ve gölgesinde dinlenmek harika bir duygu olacak. Park içerisinde Romalılar döneminden kalma havuzda halen alabalık yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Muhteşem bir alabalık tadımı yapmak gezinizin en güzel zevklerinden birisi olacaktır. Develiye gelirseniz yöresel ismi cıvıklı olan kıymalı pideyi ısrarla tavsiye ederiz.

Develi Kalesi

Develi kalesi ilçenin Yukarı Develi mahallesinde yer almaktadır. İlçenin batı yakasında sarp bir kaya üzerinde yer alan kaleden Develi ovasını seyretmenin keyfini yaşayınız. İnşa edildiği dönemde dış saldırılara karşı yerel halkı korumak ve gerektiğinde askeri savunma amaçlı olarak inşa edilen kalenin büyük bölümü yıkılmış olmasına rağmen bazı bölümleri günümüze ulaşmıştır.

Sağlam olduğu dönemde mahzenleri, su sarnıçları, burçlarıyla bir bütünlük ortaya koyan kale üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölük kuzeydoğuda yer almaktadır. Güneydeki ikinci bölüm harçsız, iri taşlarla örtülmüş, dörtgen burçlar ile güçlendirilmiştir.bu iki bölümün bir kısmı günümüze ulaşmış olsa da batı tarafındaki bölümün günümüzde herhangi bir kalıntısı dahi bulunmamaktadır.
Develi kalesinin yapılış tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen Bizans’ın son döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Kayseri Develi

Kaya Yazılı Anıtları

Bölgede yer alan kaya anıtlarının en önemlileri Develi ve Hisarcık’ta bulunmaktadır. Develi ilçesinde yer alan ve Hitit uygarlığından kaldığı bilinen kaya anıtları Fraktin Kayası 3 km uzaklıkta olarak tanınmaktadır.

Kayseri merkeze 78 km uzaklıktaki kaya anıtı büyük bir kaya üzerinde konumlanmakta olup hiyeroglaf yazı ve kabartma resimleri ile ünlüdür.

Diğeri ise Şimşek Kaya olarak adlandırılmakta ve Fraktin Kaya Anıtına benzer özellikler taşımaktadır. Develi’nin İmamkulu Köyü yakınlarında büyük bir kaya üzerine yazılmış, Hitit hiyeroglif yazıları ve kabartma resimleri ile oldukça fazla ilgi görülmektedir.

Sultan Sazlığı

Sultan Sazlığı

Kayseri il merkezinin 70 km güneyinde Develi Ovasının orta kısmında yer alan oldukça geniş ve sulak bir alandır. Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin arasında kalan sazlık alan Türkiye’nin en önemli kuş cennetleri arasında sayılmaktadır.

Mevsimsel yağışlara bağlı olarak 8 ile 13 bin hektar arasında değişen yüz ölçümüne sahip olan kuş cennetinin büyük bölümü sazlıklarla kaplıdır. Sazlıkların çürüyen kısımlarının oluşturduğu adacıkları göl içerisinde izlemek harikadır. Adacıklar kuvvetli rüzgarlarda yer değiştirebilmektedir. Suyun azaldığı zamanlarda ise adacıklar alçalarak farklı bir güzellik sunmaktadır izleyicilerine. Sulak alanda yer yer kamış ve kındıranın yanısıra açık alanlarda nilüfer ve süsen bitkilerinin yarattığı muhteşem ambians görülmeye değer bir güzellik sunmaktadır.

Hem tatlı su hem de tuzlu su ekosistemine sahip sulak alanın belli bölümü kuş türlerinin göç yolu üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle çok sayıda kuşun barınma, beslenme, üreme ve göç esnasında ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Çok sayıda kuşa ev sahipliği yapması nedeni ile uluslar arası bir üze sahip olan sazlık 1988 tarihinde Tabiat Koruma Alanı, 2006 yılında ise Milli Park olarak ilan edilmiş ve önemli bir sulak alan olarak, uluslar arası RAMSAR Sözleşmesi kapsamına alınarak koruma altına girmiştir.

Dünyanın sayılı kuş cennetlerinden birisi olarak bilinen sulak alanda barınan kuş varlığı ile Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli ve özel sulak alanlarından birisi olan Sultan Sazlığında şu ana kadar 251 tür kuş çeşitliliği tespit edilmiştir. Sulak alanda yaklaşık olarak 600 bin civarında ördek, kaz ve flamingo tespit edilmiştir. Bu türlerin dışında pelikan, karabatak, dikkuyruk, turna, kara sumru, balıkçıl ve diğer pek çok çeşitli kuşlar da parkın nüfusunu zenginleştirmektedir. Yapılan araştırma ve incelemelerde bu kuş türlerinden 80 türün bu alanda kuluçkaya yattığı tespit edilmiş olup bu nedenle de sazlık alanın önemi bir kat daha artmaktadır. Sulak alanı besin kaynakları bakımından zengin oluşu çok sayıda kuşun burayı kullanmasına yol açmaktadır.

Geç farkına varılan, ancak keşfedildikten sonra ciddi bir şekilde korunan Sultan Sazlığı, ülkemize kazandırılmış en önemli doğal parkların başında yer almaktadır.

Kayseri Otelleri

Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Develi Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds