Danimarka gezi rehberi yazımız, Danimarka’da güzel vakit geçirmeniz ve vaktinizi nasıl harcayacağınızı planlamanız için oluşturuldu. Danimarka hakkında bilmeniz gereken ülkenin genel özellikleri, burada neler tatmalı, ülke de ulaşım ve konaklama bilgileri, burada nereleri gezip görmeliye kadar birçok bilgiyi içeren kapsamlı bir rehber oluşturduk. Gelin bu rehbere hep birlikte göz atalım.

Genel Özellikler

Danimarka, 6 milyona yakın nüfusu ile Avrupa Kıtası’nda yer almaktadır. Danimarka, İskandinavya’nın en küçük ülkesidir. Ülkenin resmi dili Danca’dır.  Danimarka’nın tek kara sınırı komşusu bulunur: Almanya. Danimarka’nın geri kalan sınırları; Kuzey Denizi, Baltık Denizi, Kattegat ve Skagerrak iledir. Sont Boğazı ile de ülke, İsveç ile ayrılır.

İmages nyhavn 4961703 1280 e1589486663130

Danimarka Kuzey ve Baltık Denizi arasında yer alır ve toplam 406 adadan meydana gelir. Resmi adı Danimarka Krallığı olan ülkenin başkenti Kopenhag ve para birimi ise Euro’dur.

Danimarka’nın Tarihi

Danimarka’nın ilk hakim kavmi Vikingler’dir. Vikingler çok savaşçı bir topluluk olarak, 8. yüzyıl ila 11. yüzyıl arasında, birçok Avrupa ülkesi üzerinde hakimiyet kurmuştur. Mavi Diş Herald olarak bilinen İskandinavyalı I. Harald, ilk kez 980 yılında, Norveç ve Danimarka topraklarını birleştirerek bir krallık kurmuştur. 1397 yılına gelindiğinde bu krallığın sömürgeleri birleşerek Kalmar Birliği’ni kurmuş ve bu birlik kısa sürede İskandinav İmparatorluğu haline gelmiştir. 1521 yılına gelindiğinde İsveç, bu birlikten ayrılmıştır. Aynı yıllarda Martin Luther’in Almanya’da yayılan görüşleri ile İskandinav ülkeleri ciddi olarak sarsılmıştır. 1821 yılına kadar Danimarka ve Norveç birlikte hareket etmeye devam etmiştir. Sonrasında ise Napolyon’un istilaları ile bu birlik sarsılmıştır. Bu savaş karşısında müttefiki Fransa’nın yenilmesi ile  Danimarka,  Kiel Antlaşması’nı imzalamış ve Norveç’i, İsveç’e bırakmıştır.

İmages guy 4404082 1280 e1589486686835

20. yüzyıla gelindiğinde ise Karayipler’de bulunan tüm sömürgelerini ABD’ye bırakan Danimarka, iki dünya savaşında da tarafsızlığını korumuştur. Buna rağmen II. Dünya Savaşı sırasında, Almanya tarafından işgal edilmiştir. İşgal altındaki Danimarka toprakları arasında yer alan İzlanda ise 1944 yılında kendi bağımsızlığını ilan ederek Danimarka’dan ayrılmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası tarafsızlık siyasetini bırakan Danimarka, 1945 yılında BM’ye ve sonrasında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur.

Danimarka Gezi Rehberi

İmages city 5090477 1280 e1589486717731

  • Nyhavn Kanalı
  • Tivoli Bahçeleri
  • Vikingeskibsmuseet
  • Amalienborg Sarayı
  • Christiansborg Sarayı
  • Egeskov Şatosu
  • National Museum
  • Rundetaarn

Danimarka, tarihi birçok alana ve doğal güzelliğe sahip bir ülkedir. Burada yer alan birçok yapı, Avrupa’da yer alan en güzel ya da en iyi korunan eserler olarak adlandırılmaktadır. Bu yerlerden, Danimarka gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gerekenleri sizin için derledik.

Nyhavn Kanalı, Kopenhag

İmages Nyhavn Kanali

Şehrin merkezinde bulunan bu kanalda tekne turu yapmanız mümkündür. Danimarka gezi rehberine eklenmeme ihtimalini düşünemediğimiz bu yer, geçmiş zamanın ticaret merkezlerinden biriydi. Özellikle gün batımında sergilediği eşsiz görüntü yanında eğer yılbaşında giderseniz rengarenk atmosferiyle bu kanal ve çevresinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgede birçok tarihi eser ve bina bulunmaktadır.

Tivoli Bahçeleri, Kopenhag

İmages Tivoli Bahceleri e1589486270664

1843 yılında kurulmuş bu bahçeler şehrin belediye binasının yanında yer alır. Andersen ve Walt Disney’in de bu bahçeyi pek çok kez ziyaret ettiği bilinmektedir. Bu bahçeler mimarisinin yanında birçok tarihi binayla doludur. Aynı zamanda lunapark bulunan bu bahçe, çocuğunuz varsa kesinlikle Danimarka gezi rehberine eklemeniz gereken bir yer olacaktır. Birçok özel etkinlik ve gecenin düzenlendiği bu bahçe, özellikle akşamları neredeyse masal dünyasına dönüşür. Burada hem eğlenip hem de restoran ve kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Vikingeskibsmuseet, Roskil

İmages Vikingeskibsmuseet e1589486282678

Viking Gemi Müzesi, ülkede görülmesi gereken en önemli müzelerden biridir. Vikingler savaşçıydı ve deniz konusunda önemli yere sahipti. Vikinglerden kalmış olan gemilerin ve bu gemilerin nasıl yapıldığına dair bilgilerin yer aldığı müze hem çocukları hem büyükleri çokça etkilemektedir.

Amalienborg Sarayı, Kopenhag

İmages Amalienborg Sarayi e1589486296682

1750 yılında, mimar Nicolai Eigtved tarafından yapılan ve dört binadan oluşan bu saray, Rokoko tarzından inşa edilmiştir. Christiansborg Sarayı’nın yanması ile kraliyet ailesi bu sarayı kullanmaya başlamıştır. Binanın bazı bölümleri yazları ziyarete açılmaktadır. Eğer yaz aylarında Danimarka’ya gidiyorsanız buraya da uğramak isteyeceksiniz. Her gün öğle zamanı, saray önünde gerçekleşen muhafız değişimleri de ilgi çekecek bir ihtişama sahiptir.

Christiansborg Sarayı, Kopenhag

İmages Christiansborg Sarayi e1589486309294

Slotsholmen Adası üstünde görebileceğiniz bu saray, 1700 – 1800 yılları arasında geçirdiği iki büyük yangın sonrasında, 1928 yılında yeniden inşa edilmiştir. Saray inşa edilirken bulunan tarihi kalıntılar olmuş ve bunlar şuan sarayda müzeleştirilerek, sergiye açılmıştır. Bu saray günümüzde de kraliyet ailesi tarafından etkinlikler için kullanılmaktadır. Bunun yanında saray günümüzde parlamento tarafından, Devlet Bakanlığı ve Yüksek Mahkeme tarafından kullanılmaktadır.

Sarayın halka açık kısmında kraliyet ailesine ait bazı eşyalar ve kraliçenin halıları sergilenmektedir. Bu sarayın kulesine çıkarak hem şehri seyredebilir hem de yemek yiyebilirsiniz.

Egeskov Şatosu, Fyn Adası

İmages Egeskov Satosu e1589486321141

Avrupa’da bulunan ve en iyi şekilde korunarak  günümüze gelen, Rönesans Dönemi’ne ait bu şato, 1554 yılında inşa edilmiştir. Bu şato aynı zamanda dünyanın en büyük bambu labirentine sahiptir. Zamanda yolculuk yapacağınız ve mimarisine hayran kalacağınız bu şatoyu, Danimarka gezi rehberinize eklemenizde yarar var.

National Museum, Kopenhag

İmages National Museum

1744 yılında inşa edilen bu bina, 1849 yılından bu yana ulusal müze olarak kullanılmaktadır. Taş devrinden başlayarak günümüze kadar gelen süreçte Danimarka’yı anlatan bu müze, Rokoko tarzıyla inşa edilmiştir. Ayrıca 1890 yılında Viktorya tarzı yapılan ve günümüze kadar hiç bir düzenleme yapılmadan gelen Klunkehjemmet’i de burada ziyaret edebilirsiniz. Burada hem çocuklar için oyuncak müzesi hem de  geleneksel Danimarka mutfağını tadabileceğiniz bir de restoran bulunuyor.

Rundetaarn, Kopenhag

İmages Rundetaarn e1589486341985

Avrupa Kıtası’nın en eski gözlemevi olan bu yer, dönemin kralı tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Danimarka’nın ünlü ve ülkeyi diğer ülkelerden öne geçiren astronomi uzmanı Tycho Brahe’nin çalışmalarının devam etmesi için yaptırılmıştır. Günümüzde bu bina, amatör olarak astronomiyle uğraşanlar ve turistler tarafından kullanılmakta ve birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Danimarka’da Ne Yenir?

Danimarka gezi rehberinizi oluştururken, elbette ki ülkenin mutfağına da göz atabilirsiniz. Danimarka mutfağında geleneksel yemekler genellikle etnik ve dünya mutfağı ağırlıklıdır. Bu ülkenin temel besinleri patates ve ettir. Aynı zamanda ülkenin denize kıyısının olması sebebiyle de çokça deniz ürünü tüketilmektedir. Somon, havyar, karides ve ıstakoz en çok tüketilen deniz ürünlerindendir. Dünyaca ünlü Danimarka Ekmeği ise ülkede en çok tüketilen ve adı Viyana Ekmeği olarak adlandırılan bir üründür.

İmages Danimarka yemekleri e1589486517120

Danimarka’da tadabileceğiniz ve Danimarka gezi rehberinize ekleyebileceğiniz geleneksel lezzetleri şöyle sıralayabiliriz: Smørrebrød, Wienerbrød, Tarteletter, Leverpostej, Æbleskiver, Mjod, Frikadeller, Mørbradbøffer, Æbleflæsk, Rødgrød med fløde, Gløgg, Porridge, Pea Soup, Flæskesteg, Pølse

 Ulaşım

Danimarka gezi rehberi için planlama yaparken, ülkeye gitmek için öncelikle Schengen vizesi ya da Yeşil pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a, İstanbul’dan üç buçuk saatte direkt uçabilirsiniz.

Kopenhag Havaalanı’ndan, şehir merkezine tren, otobüs, metro ve taksi ile kısa sürede varmanız mümkündür. Aynı zamanda buradan şehir merkezine 24 saat, ücretsiz otobüs ulaşımı da mümkün.

Ülkede ulaşım genel olarak bisikletle yapılmaktadır. Bunun yanında diğer ulaşım araçları da ülkede mevcuttur. Kopenhag Kart ile tüm ulaşım aracına binebilirsiniz. Aynı zamanda birçok tarihi müze, saray, kule vb. yere ücretsiz girmeniz de mümkündür. Hatta ücretsiz tekne turu yapabilir ve birçok yerde indirim alabilirsiniz. Bu sebeple Danimarka gezi rehberi oluştururken çokça ve ücretsiz olarak gezmenizi sağlayacak bu kartı araştırmanızı öneririz.

Konaklama

Konaklama anlamında, şehre ve beldeye göre Danimarka gezi rehberi konaklama planlaması da oluşturabilirsiniz. Danimarka’da konaklanabilecek yerlerin en başında başkent Kopenhag gelmektedir. Nyhavn Kanalı, Tivoli Bahçeleri, Stroget Caddesi çevresinde kalabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Kopenhag’da kalmanız size daha rahat gezmeniz ve ulaşım açısından avantaj sağlayacaktır. Bu bölgede kalacağınız birçok bütçeye uygun otel bulunmaktadır. Best Western Hotel Hebron, Copenhagen Marriott Hotel, Copenhagen Admiral Hotel rahat edebileceğiniz, farklı bütçelerdeki üç farklı oteldir. Bunun dışında kalabileceğiniz bir başka bölge de Aarhus’tur. Bu bölgede kalabileceğiniz bazı otelleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Danimarka seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Danimarka gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds