Cumalıkızık gezi rehberinde, Bursa’nın en çok ziyaretçi çeken rotalarından birini sizler için derledik.

Cumalıkızık köyü Bursa’nın en köklü ve günümüzde en çok talep gören rotalarının başında gelmektedir. Osmanlı döneminde Cumalıkızık, Bursa’ya ilk yerleşilen bölgelerden biri olarak, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar ulaştırmıştır. Bazıları hala kullanılan, bazıları ise günümüzde koruma altına alınan evler Cumalıkızık köyüne seyahat eden gezginlerin ilk uğrak noktalarından biri olmaktadır.

İmages Cumalikizik1 800 x 420

Uludağ eteklerinde yer alan köyde aynı zamanda Bizans dönemine ait olan bir kalıntı da yaklaşık 40 yıl önce tespit edilmiştir. Kilise kalıntılarının bazıları bugün Bursa Arkeoloji Müzesi bünyesinde korunmaya devam etmektedir.

İmages Cumalikizik 800 x 533

Bursa’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Cumalıkızık köyünde her ne kadar turist ziyareti bolca olsa da sessiz ve sakin bir nokta olmasından dolayı köy seyahati sevenler burayı mutlaka ziyaret etmelidir.

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler

Cumalıkızık Gezi Rehberi

Cumalıkızık gezi rehberi çerçevesinde bölgede çok sayıda doğal ve kültürel eserler yer almaktadır.

İğneada Longoz Ormanları Rehberi

Saitabat Şelalesi

İmages Saitabat Selalesi 800 x 450

Uludağ eteklerinden akmaya başlayan şelalede doğa sporu ile ilgilenen gezginler oldukça unutulmaz bir deneyim elde edebilir.

İmages Saitabat Selalesi1 800 x 600

Bursa merkezine 12 kilometre uzaklıkta konumlanan Saitabat Şelalesi, Cumalıkızık gezi rehberine eklenmesi gereken noktalardan biridir.

Cumalıkızık Camii

İmages Cumalikizik Camii 800 x 537

300 yıllık bir mirası barındıran Cumalıkızık Cami son derece önemli bir yapıdır. Daha önce 3 defa restorasyon çalışması geçiren Cami, bu çalışmaların ardından bugünkü görünümünü almıştır.

İmages Cumalikizik Camii1 800 x 450

Moloz taşı ve tuğla ile oluşturulan duvarlar camiyi özel kılmaktadır.

Zekiye Hatun Çeşmesi

Zekiye Hatun Çeşmesi 1917 yılından günümüze kadar gelen son derece önemli bir mirastır. Buram buram Osmanlı tarihi kokan Cumalikızık Köyü’nün bu tarihlere dair en önemli simgesi Zekiye Hatun Çeşmesi olarak görülür. Tarihi Osmanlı evleri arasında kaybolurken Zekiye Hatun çeşmesini de Cumalıkızık gezi rehberi listenize mutlaka ekleyin.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi

İmages Cumalikizik Etnografya Muzesi1 800 x 532

Henüz yeni sayılabilecek bir yapı olan Cumalıkızık Etnografya Müzesi 6 yıllık bir geçmişe sahiptir. Cumalıkızık köy meydanının merkezinde yer alan müzede, Osmanlı Devleti’nden bugüne kadar geçen dönemdeki tarihi miraslar sergilenir.

İmages Cumalikizik Etnografya Muzesi 800 x 534

Köyün kültürü, sahip olduğu gelenekler ve yaşam tarzı ile ilgili detaylar bu müzede karşımıza çıkmaktadır.

Kültür Sanat

İmages Ahududu 800 x 450

Cumalıkızık köyünde 2015 yılından bu yana Ahududu Festivali düzenleniyor. Köy seyahatinin yanı sıra festival ve kültürel bir mirası tanımak isteyenler rotalarını Cumalıkızık gezi rehberi üzerine belirleyerek oldukça sakin ve stressiz bir tatil geçirebilir.

Ulaşım

İmages Cumalikizik Koyu Bursa 800 x 525

Bursa’dan kalkan minibüsler ile gün içerisinde Cumalıkızık köyüne ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda Bursa’dan metroya bindiğiniz takdirde Cumalıkızık-Değirmenönü durağında inerek minibüs aktarması yapabilir ve kısa bir süre içerisinde köye gelebilirsiniz.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumalıkızık Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds