Ülkemizin her noktasının turizm sektörüne hizmet edebilecek kadar zengin ve güzel olmasına rağmen bazı yerler vardır ki; bunlar bu sektörün öncü alanlarıdır. Türkiye‘nin en önemli ve en çok tercih edilen tatil merkezlerinden Çeşme de bu alanların başında yer almaktadır. Maldivleri andıran Boyalık Plajı’ndan, Aya Yorgi’nin beach ve gece kulüplerinin renkli yaşamına, Pırlanta Koyu’nun berrak denizinden marinanın hareketli görüntüsüne dek yerli ve yabancı turistlerin hayallerini süsleyen şirin bir tatil beldesi.

Şifalı sıcak kaplıca suları, ince altın renkli kumların sereserpe tatilcileri beklediği plajları, güneşin, eğlencenin, dinlenmenin, romantizmin ve berraklığın kucaklaştığı Çeşme, İzmir‘in 94 km batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda yer almaktadır. Beldenin mutlaka görülmesi gereken oldukça fazla yeri olmasına rağmen bu yazımızda tamamına yer vermeden en özel olanlarını tanıtmaya çalışacağız. Bu yerler arasında 16. yüzyılda inşa edilen Çeşme Kalesi, demirleyen yatları, butik ve restoranları ile Çeşme Marina, popüler ve seçkin plajları ile Aya yorgi Koyu, Altınkum, Arnavut kaldırımları ile tarih kokan sokakları, Rum evleri, sanat galerileri ve restoranları ile Alaçatı, dünyanın en önemli sörf merkezlerinden biri olan Alaçatı Sörf Alanı, Port Alaçatı ile huzurlu Ildır köyü bulunuyor.

Çeşme Gezilecek Yerler

⦁ Ilıca Plajı
⦁ Boyalık Koyu
⦁ Alaçatı
⦁ Şifne, Büyük Liman, Paşa Limanı
⦁ Eşek Adası
⦁ Erytrai (Ildır)
⦁ Dalyan-Sakızlı koy
⦁ Çeşme Ilıcaları
⦁ Çeşme Kalesi
⦁ Arkeoloji Müzesi
⦁ Çiftlikköy-Pırlanta Plajı
⦁ Kervansaray
⦁ Sakız Ağacı Koruluğı

Ilıca Plajı

Ilıca Plajı Çeşme gezi rehberi

Dünyaca ünlü altın sarısı kumların yayıldığı plajları arasında Çeşme’nin en bilinen ve tercih edilen plajları başında Ilıca Plajı gelmektedir. Plaj adını deniz içinde yer yüzüne doğru akan termal sularından almaktadır.

İki km ye ulaşan uzunluğu, oldukça geniş ve beyaz kumları ile olsun, sığ denizi ve son derece modern tesisleri ile olsun, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir.
Çeşme, sahilleri, kumsalları ve koyları ile olduğu kadar tarihi zenginlikleri ile de dikkat çekici bir belde olup kültür turları için de oldukça ilgi çekici bir merkezdir. Tarihteki 12 İyon kolonisinden biri olduğu bilinen Çeşme, İzmir’in en batısında yer alan yarımadaya da ismini vermiştir.

Boyalık Koyu

Yaklaşık beş kilometreye varan uzunluğu yanında şahane plajlara ev sahipliği yapan Boyalık Koyu, koyun sert esen kuzey rüzgârlarına kapalı en sakin plajı ile “Sakin Deniz” olarak bilinen Ayayorgi Plajı deniz ve güneş severler için harika mekanların başında yer almaktadır. Turizmi çok iyi bilen ve birbiriden muhteşem lezzetleri misafirlerine sunan restoranları, birbirinden keyifli turistik tesisleriyle son derece sakin ve dinlendirici bir koy olan Boyalık’ta, Kalem Burnu’nun karayla birleştiği yerde marina ve turistik tesisler bulunuyor.

Alaçatı

Alaçatı Çeşme gezi rehberi

Yılın en sıcak günlerinde bile esen hafif rüzgârların serinlettiği, mis gibi lavanta kokan sokakları ve beyaz boyalı taş evleri ile oldukça ayrıcalıklı bir yer olan Alaçatı, Arnavut kaldırımları, pencerelerinden sarkan , her evin bahçesini süsleyen ve çeşitli kokuların burnumuza ulaşmasını sağlayan rengarenk çiçekleri, her biri bir birinden güzel tarihi evleri ile yeşille mavinin dansına şahit olacağınız bir cennet kasaba.

Eşek Adası

Eşek Adası Alaçatı Çeşme gezi rehberi

Eski ismi “Goni” olduğu bilinen Eşek Adası, Çeşme’den deniz yoluyla yaklaşık bir saatlik mesafede yer alan, pırıl pırıl koyları günübirlik yat gezintileri için ideal bir ada. Adada yer alan eşekler gezi keyfinizi artıracaktır. Kuzey rüzgârlarına kapalı olması nedeni ile adanın koylarında su altı ve su üstü sporları yapmanın çok elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Adada, eşeklerin yaşayabilmesi için rüzgârla çalışan bir tatlı su kuyusu mevcuttur. Milli Parklar kapsamında olduğundan gece konaklama imkanının olmadığı adanın hemen yanındaki Kara Ada ile doğal bir akvaryum görünümündeki büyüleyici Mavi Koy’a uğramadan sakın ola ki tatilinizi bitirmeyin.

Çeşme Otelleri

Bilecik Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çeşme Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds