Çekya Gezi Rehberi yazımızda, ülkeyi gezerken ihtiyacınız olacak bilgileri vermeye çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

Genel Bilgiler

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alır ve Polonya, Almanya, Slovakya ve Avusturya ile komşudur. On milyonun üzerinde nüfusa sahip bu ülkenin başkenti Prag, resmi dili Çekçe ve para birimi Çek Korunası’dır. Çek Cumhuriyeti’nin kısa adı, 3 Temmuz 2016’da alınan resmi bir kararla Çekya olmuştur.

İmages prague 3010407 1280 e1589867363562

Denize kıyısı bulunmayan ülkenin yüzde otuzu ormanla kaplıdır. Avrupa’nın en büyük ikinci ateist toplumu olan Çekya; granit, kristal ve cam işlemeleri ile ünlüdür.

Çekya’nın Tarihi

5. yüzyılda Karpat Dağları ve Karadeniz’de yaşayan Slavlar, Orta Avrupa’ya göç ederek Çekler’in ataları olmuştur. 8. yüzyıla gelindiğinde bölgede Büyük Moravya Prensliği kurulmuş, 874 yılında Çek I. Borivoj, Hristiyanlığı kabul ederek bağımsız Bohemya Devleti’ni kurmuştur. Bohemya Devleti, Orta Avrupa’nın en güçlü devleti olarak, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun parçası haline gelmiştir.

İlerleyen yüzyıllarda yaşanan Hussit ve Otuz Yıl Savaşları ile ülke çokça zayıflamış ve Habsburglar’ın himayesine girmiştir. Daha sonra Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu zayıflamış ve Bohemya Devleti, Avusturya İmparatorluğu ve sonrasında Avusturya Macaristan İmparatorluğu yönetimi altına girmiştir.

İmages prague 3540876 1280 e1589867370475

1. Dünya Savaşı ile Avusturya Macaristan İmparatorluğu yıkılmış; Moravya, Slovakya, Silezya, Karpat Rutenya ve Bohemya bir araya gelerek Çekoslovakya’yı kurmuştur. II. Dünya Savaşı ile Slovakya Çekoslovakya’dan ayrılmış ve ülkenin kalanı Alman işgaline uğramıştır. Amerika ve Sovyetler Birliği ülkeye gelerek Alman işgaline son vermiş ve ülke tekrar birleşmiştir. 1948 yılıyla birlikte komünist rejimle yönetilen Çekoslovakya, kırk yılı aşkın süre, Doğu Bloku’nda bulunmuştur.

1968 yılında yönetime gelen Alexander Dubcek, ülkenin siyasi çizgisinde değişikliğe gidince Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı ülkeleri tarafından işgal edilmiş ve ülke tekrar komünizmle yönetilmeye başlamıştır. 1989 yılında gerçekleşen Kadife Devrimi ile Çekoslovakya’da komünist yönetim sona ermiş ve 1993 yılında ülke Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayrılmıştır.

Çekya Gezi Rehberi

 • Old Town,
 • Petrin Gözlem Kulesi,
 • Karl Köprüsü,
 • Podjyi Ulusal Parkı,
 • Prag Kalesi,
 • Prag Belediye Binası,
 • Moravyan Galerisi,
 • Aziz Vitus Katedrali,
 • Cesky Krumlov Kalesi,
 • Astronomik Saat Kulesi,
 • Komünizm Müzesi,
 • Tyn Kilisesi

Çekya hem çok eski yüzyıllara ait eserleri günümüze kadar getirmesi ile hem de doğal güzellikleri ile çok güzel bir gezi güzergahı çizmektedir. Özellikle tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmemesi ile her yıl binlerce turiste kapısını açan bu ülkede gezebileceğiniz ve Çekya gezi rehberinize ekleyebileceğiniz yerleri sizin için yazdık.

Old Town, Prag

İmages Old Town Prag e1589867355681

Çekya’nın başkenti Prag şehri, Orta Çağ’dan günümüze kadar korunmuş yapısı ile tarihi bir şehir olma konusunda en önde gelen yerlerden biridir. Birçok eski yapı, kuleler, sinagoglar, kaleler ve köprülerin bulunduğu bu şehir, mutlaka Çekya gezi rehberine eklenmesi gereken bir bölge olmaktadır. Prag aynı zamanda bu tarihi yapısı ile Avrupa’da en çok turist alan şehirlerden biridir.

Petrin Gözlem Kulesi, Petrin Tepesi

İmages Petrin Gozlem Kulesi Petrin Tepesi

Mimar Vratislav Pasovsky tarafından, 1891 yılında inşa edilen bu kule denize 327 metre yüksekten bakmaktadır. Bakıldığında Eyfel Kulesi’ni andıran bu gözlem kulesi, ziyaretçilerine Prag manzarası sunmaktadır. Çevresinde kurulan bahçeler ve doğal güzellikler yanında deniz ve şehir manzarası görenleri bir hayli etkilemektedir.

Karl Köprüsü, Prag

İmages prague 2855145 1280 e1589867345556

1402 yılında yapımı tamamlanan bu köprü, IV. Karl’ın isteği üzerine yapılmış olup, köprünün uzunluğu 516 metre, yüksekliği neredeyse dört buçuk metre ve genişliği on metreye yakındır.  Yapımı tam kırk beş yıl sürmüş olan bu köprü, Vltana Nehri üzerinde yer almaktadır. 15. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış bu taş köprü, günümüzde sadece yayalara açıktır. Köprü boyunca tam otuz adet heykel bulunmaktadır. Köprü başlangıcında ve bitiminde kuleler yer alır ve köprü bir bütün olarak hem görkemli hem de çok güzel bir görüntü verir.

Podyji Ulusal Parkı, Plzen

İmages Podyji Ulusal Parki Plzen e1589867335872

Plzen’de bulunan bu milli park, 63 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Bu parkın bir kısmı Avusturya sınırı ile birleşmektedir ve birleştiği yer, Avusturya’nın Thayatal Milli Parkı’dır. Bu iki ülkenin sınırında olan park kısmı ise Uluslararası Park olarak adlandırılmıştır. Birçok canlı ve bitki türünü içerisinde bulunduran, yürüyüş yolları, sulak alanları ve fundalıkları ile Podyji Ulusal Parkı, Orta Avrupa’nın en güzel ulusal parkı ünvanını taşımaktadır.

Prag Kalesi, Prag

İmages Prag Kalesi Prag e1589867326625

Prag Kalesi, hem şehrin hem de ülkenin mimari ve stratejik olarak en önemli kalesidir. 870 yılında yapımına başlanan bu kale, döneminin ünlü birçok mimarının bir araya gelerek oluşturduğu tasarım ile ortaya çıkmıştır. Günümüze gelene dek bu kaleye, Gotik ve Romanesk tarzda birçok saray ve kilise eklenmiştir. Dünyanın en büyük antik kalesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu kale, 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğindedir. Prag Kalesi, Çekya gezi rehberinizin en önemli maddesi olacaktır.

Prag Belediye Binası, Prag

İmages Prag Belediye Binasi Prag e1589867320321

1908 – 1911 yılları arasında yapılan bu bina, 1945 yılından bu yana Prag şehrinin belediye binası olarak kullanılmaktadır. Mimar Antonin Balsanek ve Osvald Polivka’nın tasarımı ile ortaya çıkan binada Neo – Rönesans ve Neo Barok tarzı kullanılmıştır. Bu yüz yıllık geçmişe sahip belediye binası günümüzde ziyaretçiler tarafından görülebiliyor.

Moravyan Galerisi, Brno

1961 yılından bu yana hizmet veren bu galeri, Çekya’nın uygulamalı ve görsel sanat eserlerinin sergilendiği tek yerdir. Burası, Orta Çağ’dan, 20. yüzyıla kadar birçok eserin sergilendiği, içerisinde; seramik, mobilya, çini, fotoğraf, tekstil ve metal gibi birçok tarza ürünün bulunduğu, kronolojik olarak tasarlanmış bir galeridir. Sürekli yenilenen sergilerle de ziyaretin hiç bitmediği bir yer olarak, engelli ziyaretçilere de uygun bir ortam yaratılarak tasarlanmıştır.

Aziz Vitus Katedrali, Prag

İmages Aziz Vitus Katedrali

Katedral, Prag’ın başpiskoposluk yeri olarak kullanılan, Roma Katolik Kilisesi’dir. Aziz Vitus adına yapılan bu dini merkez; Matthias of Arras, Joseph Kranner, Peter Parler,  Kamil Hilbert ve Josef Mocker tarafından tasarlanmıştır. 1929 yılında tamamlanmış olan katedral, tarzıyla hem Çekya’nın hem de dünyanın gözdesi olmuştur.

Cesky Krumlov Kalesi, Cesky Krumlov

İmages Cesky Krumlov Kalesi e1589867311348

Şehrin ileri gelen iki büyük ailesi tarafından yaptırılan bu kalenin yapımı, 1240’lı yıllara dek uzanmaktadır. 7. yüzyıla gelindiğinde Kramau Dükü tarafından içerisine Barok tarzında tadilatlar ve bir de tiyatro salonu eklenmiştir. Birkaç kez el değiştiren bu kale, 1992 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 17. yüzyılda yapılan tiyatro eklemesi ile bu kale, dünyanın en iyi korunan tiyatrosu ünvanına da sahiptir.

Astronomik Saat Kulesi, Prag

İmages Astronomik Saat Kulesi e1589867281762

1410 yılında yapıldığı bilinen bu Orta Çağ ürünü, dünyada çalışan en eski üçüncü astronomik saattir. Şehrin simgesi haline gelen bu saat kulesinin çevresi gotik heykellere çevrilmiştir. Saat birkaç kez dursa da aslına uygun olarak tamir edilmiş ve çalışmaya devam etmiştir. Belediye binasının güney duvarına inşa edilen bu eseri Old Town’a gittiğinizde görebilirsiniz. Çekya gezi rehberine, Astronomik Saat Kulesi’ni mutlaka ekleyin.

Komünizm Müzesi, Plzen

İmages Komunizm Muzesi

Çekya gezi rehberi kapsamında, elbette ki tarihi bir mirası da gözler önüne serecek yapılar bulunuyor. Çekoslovakya ve Prag’ın, II. Dünya Savaşı sonrasında rejimi komünizmdi. Burası dönemini en iyi şekilde anlatan bir müze olarak günümüzde de faaliyet göstermektedir. Rejimin hem artılarını hem de eksilerini içerisinde bulunduran bu müze de birçok orjinal eser, metinler ve mesajlar yer almaktadır. 2001 yılında Amerikalı Glenn Spicker tarafından kurulan müze çokça ziyaretçi almaktadır.

Tyn Kilisesi, Prag

İmages Tyn Kilisesi

Bu kilise önemli sanat ve bilim insanlarının mezarlarını içinde barındırmaktadır. Dönemin ünlü mimarı Matthias of Aras tarafından dizayn edilen bu Kilise, Gotik tarzıyla ve 14. yüzyıldan günümüze gelmesiyle bir hayli önem arz etmektedir. Burası aynı zamanda Prag’ın ana kilisesi görevini üstlenmektedir.

Çekya’da Ne Yenir?

İmages Cekya Yemekleri

Çekya mutfağı zorluk yaşamayacağınız ve yiyeceklerinden memnun kalacağınız bir ülkedir. Bunun yanında Hint, Çin, İtalyan ve Türk mutfağına sahip birçok restoranı da Çekya’da bulabilirsiniz. Çekya mutfağı, çokça patates kullanılan, yağ ve kalorisi fazla yiyeceklere sahiptir. Komşularından çokça etkilenmiş bir mutfak olmanın yanında çorba kültürü de çok gelişmiştir.

Çekya gezi rehberinize eklemeniz ve mutlaka tatmanız gereken, ülkenin geleneksel lezzetlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Gulas,Trdelnik, Pecena Kachna, Smazeny, Rajska Omacka, Plnena Paprika, Svickova, Rizek, Knedliky, Medovnik, Smazene, Zampion, Langose.

Çekya’da gidebileceğiniz bazı restoranlar ise şöyledir: Brasileiro U Radnice, VisitINN Cafe, Bistro Proti Proudu, James Dean Prague, Mangal Restaurant.

Ulaşım

Çekya’ya, İstanbul ve Antalya’dan, direkt uçuşla iki saate gidebilirsiniz. Prag Havaalanı ya da Viyana Havaalanı’nı kullanarak, Çekya’ya kısa sürede varırsınız. Eğer yaz aylarında Çekya’yı ziyaret edecekseniz, başka şehirlerden de uçak bulmanız mümkün olacaktır.

Çekya son yıllarda Asya ve Avrupa’dan birçok turisti ağırlamaktadır. Çekya’da, tarihi alanlar birbirine çok yakın olduğu için gezerken yürümeniz mümkündür. Bunun yanında şehirlerde; otobüs, metro, fünikürler, tramvay ve taksiler ile rahatlıkla yol alabilirsiniz. Çok planlı bir şekilde kurulmuş ulaşım ağına sahip Çekya’da, özellikle metro ile hiç sorun yaşamadan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konaklama

Çekya’da her bütçeye uygun otel bulmak kolaydır. Özellikle başkent Prag’da kalacaksanız çok fazla seçeneğiniz olacaktır. Gezmek isteyeceğiniz yerlerin büyük bir çoğunluğu da Prag’da bulunduğundan sizin için en ideal konum burası olabilir. Çekya gezinizden önce ihtiyaçlarınıza göre en iyi otel seçiminizi yaparak gitmek ise yararınıza olacaktır.

Çekya gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bazı otel önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz:

Çekya seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Çekya gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çekya Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds