Çanakkale seyahat rehberi, Tarihin yazıldığı kenti daha yakından tanımamıza yardımcı olacak.

Tarihin kanla yazıldığı, Türkiye Halkları için varoluş savaşlarının verildiği ve dünyanın tanıdığı Mustafa Kemal’e tüm dünyanın saygı göstermek zorunda kaldığı topraklar.

Yemyeşil doğasını masmavi denizi ile birleştirirken topraklarına akan kırmızı kanları asla unutturmayan muhteşem kent.

Geçmişi destanlarla dolu olan ve Troya devletine kadar uzanan olağanüstü bir şehir.

Bir turizm cennetidir Çanakkale, Atalarımızın kanları ile sulanan Conkbayırı’nı, Kilitbahir’i Gelibolu’yu ve mermilerin havada birbirine çarptığı diğer savaş meydanlarını bağrında barındıran bu muhteşem kent hem kültür turizminde, hem tarih turizminde, hem doğalı sevenleri yaşamak istediği doğa turizminde hem de denizseverlerin istediği deniz turizminde var olan bir kentimizdir.

Ülkemizin hem Asya’da hem de Avrupa’da toprağı olan iki ilimizden birisidir.

Böylesine muhteşem bir kentin tabii ki tanıtımı sadece bir yazıya sığdırılamaz. Bu yazımızda Çanakkale’nin sadece bazı bölümlerini siz gezginlere tanıtmaya çalışacağız.

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi ülkemizin en büyük üç kentine de yakın olması nedeni ile hafta sonu gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda her zaman kendisine yer bulan Çanakkale, özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında ziyaretçi akınına uğruyor.

Sadece bir hafta sonu gezisine sığdırılamayacak olan Çanakkale turunun 4-5 günde tamamlanması ziyaretçilere tavsiye edilmektedir.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, 1452’de Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul kuşatması sırasında Bizans ordusuna denizden gemilerle yardım edilmesini önleyebilmek için Çanakkale’nin karşısındaki Kilitbahir Köyü’nde yaptırdığı kaledir. Halen dimdik ayakta olan bu muhteşem eser iç ve dış surları ve avlu içerisinde üçgen bir kuleden oluşan iç yapısı ile ziyaretçilerini beklemektedir. Zamanının çok stratejik bir noktasına kurulan kale Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülaziz zamanında restore edilmiştir. Zaman içerisinde zarar gören kuzey bölümü ise II. Abdulhamit tarafından yeniden yaptırılarak sanki Çanakkale Savaşlarında Türk Ordusuna yardım etmesi için hazırlanmış gibidir. Çanakkale savaşlarında çok önemli bir rol üstlenen kale Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış olup Eceabat’ta denize nazır olarak göz kamaştırıcı manzarası ile gidilip görülmesi gerekir.

Türkiye’nin Yeni Cennet Bölgesi: İnceğiz Kanyonu!

Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)

Çimenlik kalesi

Çanakkale Boğazının en dar yerine Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı bilinen kalenin yapılış tarihi hususunda tarihçiler hem fikir olamamaktadır. 1452 veya 1462 yılında yaptırıldığı şeklinde farklı görüşler olan kale Çanakkale şehir merkezinde yer almaktadır.
Kilitbahir kalesinin tam karşısında bulunan kale neredeyse ilk günkü haliyle korunarak ecdat yadigarı olarak yaşamını sürdürmektedir. 11 metre yüksekliğindeki kalenin yanında bulunan Çanakkale Deniz Müzesi de Çanakkale’de mutlak görülmesi gereken yerler arasında sizleri beklemektedir. Müzede Çanakkale Zaferi’nin dönüm anlarının yaşanmasına ve işgal kuvvetlerinin yenilmez denen donanmasını Çanakkale Boğazının serin sularına gömen gemi olarak bilinen Nusret Mayın gemisinin replikasını da görebilirsiniz.

En Uygun Çanakkale Otelleri

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Boğazı’nın Ege denizine açılan ucundaki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı ziyaret ettiğinizde, Çanakkale Deniz Zaferi’nin tüyler ürperten atmosferini hissedip, yazılan kahramanlık destanını ruhunuzda hissedeceğiniz, kulaklarınızda şehitlere ithaf edilen türkülerin acı çığlıklarının yankılandığı bu mekan sizi maneviyata boğacaktır. İşte bu mekanda 1954 yılında başlanarak 1960 yılında tamamlanan ve Çanakkale Savaşı’nda can veren askerlerimize ithaf olunan bu anıtı mutlaka görmelisiniz. yüksekliği 42 metre olan ve dört sütun üzerine oturtulan anıtın tavanında mozaikten yapılan Türk Bayrağını selamlarken göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

Bu destansı zafer için dikilen anıtın hemen yanı başında yer alan Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği’de ziyaretçilere açıktır.

Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki Karşılıklı Vizeler Kaldırıldı!

Anzak Koyu

Anzak Koyu

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan ve küçük bir koy olan Anzak Koyu, 25 Nisan 1915 sabahında Anzakların çıkarma yaptığı ve on binlerce askerini Türk Topraklarına emanet ederek kaçmak zorunda kaldığı koy olarak ün yapmıştır. 600 metre uzunluğundaki koy, temiz bir kumsala sahip olup 25 Nisan 1985’te Türk Hükümeti tarafından Anzak Koyu ismi resmen kabul edilmiştir. Her yıl bu tarihte binlerce Anzak tarafından ziyaret edilen ve anma törenleri yapılan koya giderek, bölge halkının anlatacağı hikayeler sizi 1915 yılına götürecektir.

 

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji müzesi

Çanakkale, hem il merkezinde hem de çevresindeki önemli tarihi ve kültürel yapılarıyla tanınan bir şehirdir. toprağa kazma vursanız tarih fışkıran bu şehirde yöre halkı tarafından bulunarak yetkililere teslim edilen buluntuların yanı sıra arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi eserleri de görmek isterseniz şehre sadece 2 km uzaklıkta olan Arkeoloji müzesini mutlaka görmelisiniz.
Antik kentlerdeki eserlerin ve çevrede keşfedilen tarihi kalıntıların sergilendiği toplam 12 bin 747 adet arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 etnografik eseriyle dolu dolu bir müze olan arkeoloji müzesinde belki de Troya Savaşında kırılan kılıçların çatırtılarını duyacaksınız zihninizin derinliklerinde.

Çanakkale Seyahat Rehberi ve Kurtuluş Savaşı’nın En Anlamlı Hatırası;

57. Alay Şehitliği ve Anıtı (57. Piyade Alayı Şehitliği)

57.Alay

Son ferdine kadar tüm personelinin bir gecede şehit olduğu 57. alay adına yaptırılan anıt mezar. Gencecik çocukların korkmadan ölüme atıldığı, anaların, sevgililerin arkalarından yanık türküler yazdığı ve tarih boyunca unutulmayacak olan destanların yaşandığı, her bir askerin adına anıt dikilecek kadar büyük kahramanlıkların yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda 57. Alay’da bulunan ve şehit olan askerimiz için sembolik bir yaptırılmıştır. Geçmişimizi anlamak ve bu topraklarda kalıcı olabilmek adına o günlerden ders çıkarabilmek için hüzünlü hikayelere konu olan bu anıt önünde saygı duruşumuzu gözyaşlarımız ile yapabiliriz.
Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1998’de yayımlanan Şehitlerimiz isimli eserdeki araştırmada Çanakkale Savaşı sırasında şehit olan 57. Alay’dan 1868 personelin bu kanlı savaşta şehit olduğu olduğu tespit edilmiş.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale şehir merkezinde 1896 yılında dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdulhamit tarafından yaptırılan saat kulesi turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayvalık kesme taş kullanılarak yapılan kule ziyaretinizin önemli bir noktası olmalıdır.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı

O herkesin bildiği ve söylerken gözyaşlarını döktüğü muhteşem Çanakkale Türküsü. Bu türküde adı geçen Aynalı arşı görmeden dönmemeniz gereken bu mekanı mutlaka ziyaret ediniz.
“Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah”

Köklü bir tarihe sahip olan çarşı, Deniz Müzesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor. 1890’da II. Abdulhamit döneminde Musevi cemaatinin önemli isimlerinden Eliyau Hallio tarafından yaptırıldığı için başta Halyo Çarşısı olarak bilinmesine rağmen zaman içinde insanlar girişteki aynalardan dolayı Aynalı Çarşı demeye başlamış ve ismi öyle kalmış. Bu çarşıya yapacağınız ziyaret sizi hüzne boğacak olsa da gidin görün ve dudaklarınızda bir türkü mırıldanın hüzünlerinizle birlikte.

“Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah”

Gelibolu Savaşı’nda işgalci güçler tarafından yıkılmış olmasına rağmen 1967 yılında Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden yaptırılan çarşının kapısı kırmızı taştan yapılmıştır. Çarşının giriş kapısındaki kilitte yer alan çiçek desenleri çarşının yapımındaki ince işçiliği göz önüne sermektedir.

Çarşıdan ayrılmadan önce Çanakkale Savaşını hatırlatan hediyelerinizi almayı unutmayın.

Çanakkale Deniz Müzesi

ÇAnakkale Deniz Müzesi

1915 Mücadele ruhunun yansıtıldığı ve gelecek nesillerin bu mücadeleyi unutmaması adına 1982 yılında inşa edilen bu müze askeri müze kapsamında olup Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır.Çanakkale Deniz Müzesi, içerisindeki yer alan eser çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor.
Tarihin izlerini sürebileceğiniz resimler ve fotoğraflar, savaşta kullanılmış silahlar hatta birbirine geçmiş mermiler, kütüphane, askeri kıyafetler ve daha pek çok değerli eşya bu müzede ziyaretçilerini beklemektedir. Çanakkale Zaferi’nin en önemli gemilerinden biri olan Nusrat Mayın Gemisi’nin bir replikası bulunuyor. Asıl ismi Nusrat olan geminin adı, zaman içerisinde Nusret olarak anılmıştır . Geminin içinde o dönemleri anlatan simülasyonu seyretmeniz halinde tüyleriniz diken diken olacak.

Çanakkale’nin Antik Kentleri

Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

1870 yılında Alman arkeologlar tarafından keşfedilen ve tüm dünya tarafından hikayesi hayranlıkla anlatılan Troya Antik kenti Çanakkale’de şimdiki adı Kaz Dağları olan İda Dağı eteklerinde yer almaktadır. Ünlü tarihçi Homeros tarafından yazılan İlyada Destanı’nda bahsedilen Truva Savaşı bu topraklarda gerçekleşmiştir.

Tarih boyunca doğal afetlerden dolayı 9 kere yıkıldığı yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kent, her seferinde tekrar tekrar inşa edilmiştir. Truva’da yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 9 katman, bu tarihi kentin 3000 yıldan daha eski bir medeniyet olduğunu ortaya koymaktadır. Troya Antik Kenti, 1996’dan beri Milli Park statüsünde olup, 1998 yılından bu yana Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Ege ve Balkanların birleştiği bu muhteşem coğrafyada yer alan kentin buluntularının incelenmesi sonucu ile M.S. ilk yerleşimlerin Bronz çağına kadar uzandığı görülmektedir. Üst katmanların ise M.Ö 85 yılları ile M.S. 8. YY’a kadar dayanıyor..

Tarihi yerinde görmek ve bu tarihi teneffüs etmek için ziyaretinizin en üst noktalarına bu tarihi kenti koymalısınız.

Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Geçmişi M.Ö. 6. YY’a kadar uzanan bu eşsiz bölge bu bölgeye ait andezit taşları ile inşa edilmiştir. Bölgenin liman kenti olması nedeni ile muhteşem deniz mahsullerini mavi denizin kucağında yemyeşil ağaçların bezediği bir alanda yemek isterseniz size önerimiz Assos Antik Kentidir.

Denizden 250 m yükseklikteki kayalıklar üzerinde kurulu olan bu antik kent, Athena Tapınağı, amfi tiyatro, nekrapol ve Gymnasium gibi çeşitli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu tarihi kentte agora tapınağı, hamam ve tiyatroları mutlaka görmelisiniz. Assos Antik Kenti’nin en yüksek noktasında bulunan Athena Tapınağı, Anadolu’da yapılmış ilk ve tek dor düzenindeki tapınak olma özelliğiyle günümüzde de ziyaretçilerini büyülemeye devam etmektedir.

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti

Biga ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Truva Kralı Priamos’un oğlu adını taşıyan kentin 2600 yıllık bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. tarih boyunca Hellen, Bergamam Krallığı ve Roma hakimiyetinde kalan Parion Antik Kenti üzerinde yapılan arkeolojik kazılarda gümüş, bronz ve bakır sikkelere rastlanılmıştır. Kentte geçmiş yıllarda yapılan bir kazı sonucunda 1’i çocuk toplam 24 kişiye ait insan iskeletleri çıkarıldı. M.S. 1. Yüzyıl ve 3. Yüzyıl arasında kullanılan mezardaki çoklu definin gizemi günümüze kadar çözülememiş olup iskeletler üzerine çalışmalar halen sürüyor.

Birbirine sarılmış halde bulunan ve 1900 yıl önceye dayanan kemiklerin iskeletler, dünyada örneğine çok rastlanmadığı için koruma altına alındı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu

1973 yılında kurulan milli park 33.000.- hektarlık bir alanda yer almaktadır. Çadırını alıp kamp yapmak için uygun alanları da bulunan kamp karavan ile tatile gitmek isteyenleri de büyük bir hoş görü ile beklemektedir.
BM tarafından da koruma alanı olarak belirlenen Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nın içinde yüz binlerce İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelanda askerinin yanı sıra 60 binden fazla Türk askerinin savaş mezarı ve anıtları bulunuyor. Tarihi sit alanı olarak tescillenen mezarlar, anıtlar ve muharebe alanlarının dışında siperler, toplar ve burçlar da mevcut.

Çanakkale’de henüz adalara gitmedik. Bu yazımızda da adalara uğramayacağız. Bozcaada ve Gökçeada başlı başına bir yazı konusu olacak kadar muhteşem alanlar olması nedeni ile bu adalar başka bir tanıtım yazısında ele alınacaktır.

Çanakkale’nin Görülmesi Gereken Plajları

Assos Sokakağzı Plajı

Birbirinden güzel plajlara sahip olan Assos’ta tertemiz denizi ve huzur dolu atmosferi ile Sokakağzı plajı en önemli plaj olarak öne çıkmaktadır. Koyunevi Köyü sınırlarında bulunan plaja ulaşım için Ayvacık’tan kalkan Sokakağzı minibüslerine binmeniz ve sonrasında ortalama 2 km kadar yürümek gerekmektedir. Bu yürüyüş gözünüzü korkutmasın, mis kokulu zeytin ağaçlarını ve köy evlerini seyrederek ulaşacağınız plaj size muhteşem bir kumsal sunmaktadır.

Dardanos Plajı

Halka açık olan ve mülkiyeti Çanakkale 18 Mart Üniversitesine ait olan plaj size tertemiz suyun ve muhteşem kumsalın huzurunu sunmaktadır. Su sporlarının da yapılabildiği plajda isterseniz konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz.

Assos Antik İskele

1980’li yıllara kadar palamut balığı sevkiyatında kullanılan iskelesi ve palamut ambarı olarak kullanılan binaları da mevcut olan bu muhteşem antik iskeleyi Athena Tapınağı’ndan rahatça görme imkanına sahip olabilirsiniz.
Kumsalı bulunmayan Assos Antik İskelesi’nin yanındaki restoranlarda ve kafelerde bölgeden avlanan nefis balıkların tadına bakabilir, külde kahve içmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kumburun Taşkapı Koyu

Ezine ilçesine bağlı olan ve çam ormanları ile kaplı olan Taşkapı Koyu’nda çadır kurulabilecek alanların yanında çocuklarınız da düşünülerek bir çocuk parkı oluşturulmuştur. Sahili taşlık olduğundan Taşkapı adını alan koy, irili ufaklı taşlar ve dibi tertemiz bir denizle misafirlerine keyifli anlar sunuyor.

Assos Kadırga Koyu

Assos Kadırga Koyu

Assos ile Küçükkuyu arasında bulunan Kadırga, Assos çevresinde konaklamak ve denize girmek için oldukça ideal bir konumda sizleri beklemektedir. Geniş ve taşlık bir plajı olan Kadırga’da kamp alanları ve her bütçeye uygun otellerde konaklayabilir, Mavi Bayrak Ödüllü tertemiz ve berrak denizi, yemyeşil dağ ve doğa manzarası, akşamüzeri ılık ılık esen imbat rüzgarı ve her yemek ihtiyacınızda kıyı boyunca bulabileceğiniz restoranlarda nefis deniz ürünleri ile karnınıza muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz.

Geyikli Sahili

Geyikli Plajı

Denize Bozcaada manzarası olan bir koydan girmek ve keyifle denizin zevkini çıkarmak isterseniz Geyikli Sahili tam size göre. Sahil boyunca sıralanan çay bahçeleri ve kafelerde buz gibi içeceklerinizi denizden gelen tatlı esintiler eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

Kömür Limanı

Çanakkale’nin en bakir ve en az bilinen koylarından biri olan Kömür Limanı, Gelibolu ilçesine bağlı Fındıklı Köyü’nde bulunuyor. Dalış turizmi için de elverişli olan liman, eskiden teknelerle kömür taşındığından bu ismi almış.

Çevresinde hiç bir yapılaşma ve yerleşim yeri olmayan Kömür Limanı Türkiye’de dalış yapılacak yerlerin başında gelmektedir. Deniz ve ormanın kucaklaştığı, doğanın en güzel yüzünü sunduğu liman, kartpostalları kıskandıran güzelliğiyle dikkat çekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çanakkale Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds