Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan, bir çok medeniyete beşiklik etmiş, kurtuluş yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin istiklalini, yine milletin azmi ve kararlığı kurtaracaktır” sözünün dillendiği, Ferhat’a aşkından dağlar deldiren, Strabon’a coğrafya yazdıran, Şehzadeler Şehri, Karadeniz’in güzide illerinden Amasya hakkında okumanız gereken, şehre uğradığınızda görmeden geçilmeyecek yerler hakkında bir yazı oluşturduk.

AMASYA (HARŞENA) KALESİ

İmages Başlıksız 1

Helenistik dönemden günümüze gelen kalelerden biri olan Amasya Kalesi, (bir diğer adıyla Harşena Kalesi) Yeşilırmak’ın 300 metre yükseğine inşa edilmiştir. Kaynaklarda bu kalenin Pontus Kralı Mithridates tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. İşgaller sonucu birçok krallığın eline geçmiş olan kale, 1075’de Türklerin eline geçtikten sonra önemli bir onarım sürecine tabii tutuldu. Kaleyi gezerken tepe noktasına çıkarken epey bir basamak çıkıp yorulacağınızın garantisini verebilirim, ama garanti vereceğim başka bir unsur daha var. Bu da, kaleye sırtınızı döndüğünüzde gördüğünüz Amasya şehrinin manzarasıyla tüm yorgunluğu atacağınız gerçeği.. Amasya Kalesini 08:00-18:00 saatleri arasında 5 TL karşılığında gezebileceğinizi de hatırlatalım.

 KRAL KAYA MEZARLARI

İmages Başlıksız 1 1

Helenistik dönemde M.Ö 333 ile M.Ö 26 tarihleri arasında Pontus Krallağının başkenti olan Amasya şehrinde bulunan Kral Kaya Mezarları, Herşena Dağı’nın güney cephesine yapılmıştır. Çok büyük ve ihtişamlı yapılar olup, tarihin ilk yalıtım örneklerini de burada görmek mümkündür.

1075 yılında Danışmend Gazi Amasya’yı ele geçirince Pontus Krallar’ının mezarlarının içini boşaltmıştır. Daha sonraları da Hristiyan rahiplerin bu boş mezarlarda inzivaya çekildikleri yazılmıştır. Özellikle fotoğraf merakı olanlar için gündüz çekimlerinin yanında, mezarların akşamları ışıklandırılmasıyla kartpostallık görüntülerin ortaya çıktığını da not düşelim.

 HALİFET GAZİ TÜRBESİ

İmages Başlıksız 1 2

Bu türbe Selçuklu emirlerinden Halifet Alp İbni Tuli için 1242 yılında yaptırılmıştır. Selçuklu türbeleri tarzında kare bir taban üzerine sekizgen planlı kule şeklinde inşa edilmiştir. Yapının sadece bir yüzü işlenmiş olup, diğer yüzleri boş bırakılmıştır. Geometrik düzende işlenmiş zikzaklı bir dış bordür bu süslemelerin etrafını oluşturmaktadır.

YEDİKUĞULAR KUŞ CENNETİ

İmages Başlıksız 1 3

Amasya’daki Yedikır barajı etrafında bulunan Yedikuğular Kuş Cenneti, 817 hektarlık bir alan içerisinde olup 1989 yılında sit alanı haline getirilmiştir. Gezerken ruhunuzu dinlendirip huzur bulacağınız bu güzelliği gezmeden Amasya’dan dönmemelisiniz.

BORABEY GÖLÜ

İmages Başlıksız 2

Bir doğa harikasıyla karşı karşıya kalacağınız bu yer, Amasya’nın merkezine 63 kilometre uzaklıkta olup Taşova ilçesine bağlıdır. Denizden 1050 metre yükseklikte olan bir krater gölüdür. Borabey Gölü ve çevresi bakanlar kurulunca turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Burada şehirden uzak, huzur bulacağınız bungalov evlerde yakınlarınızla doğayla iç içe güzel bir tatil fırsatı ziyaretçileri bekliyor.

Amasya’da Neler Yemelisiniz?

İmages E7BC7BB44F818A3A757ACB707E5E21DE tile

Bendeki bir klasik gibi, gittiği her yerin damak tatlarına dokunmayı seven arkadaşlar için birkaç önerim de olacak.

Amasya kirazı,

Amasya elması,

Amasya keşkeği,

Bakla dolması,

Şehzade tatlısı,

Amasya cilbiri,

Amasya patlıcan pehli gibi lezzetleri tatmanızı dilerim.

Çok özel anılarınızın olduğu güzel bir gezi geçirmeniz dileğiyle 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? AMASYA#1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds