Yeşil Bursa olarak bilinen ve Osmanlı Devletine başkentlik yapmış olan Bursa, ülkemizin en büyük illerindendir. Bünyesinde öyle bir tarihi ve doğal zenginlikler barındırır ki Bursa’da gezilecek en güzel yerlere nereden başlayacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Hanları, termal su fışkıran hamamları, Uludağ’ın sunduğu muhteşem görsel şölen ile turizm konusunda oldukça zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen turizm pastasından yeterince pay alamamış bir kentimizdir.

Bursa’da Gezilecek En Güzel Yerler

Koza Han

Bursa’da gezilecek en güzel yerler listesinde en başa Koza Han’ı koymak yanlış olmaz.. Yüzlerce yıllık ağaçların gölgesinde çayınızı yudumlarken kentin meşhur ipek ürünlerinden hangisini satın alacağınızı planlayabilirsiniz. 1491 yılında inşa edilen bu muhteşem han, yapıldığı tarihten beri canlılığını hiç kaybetmemiş ve tarihin her döneminde Bursa Ticaretinde merkezi konumda yer almıştır. Hediyelik eşya alacaksanız Koza Han’da her istediğinizi bulacaksınız. Gezinizi fotoğraflamak isterseniz Koza Han size bir manken edası ile poz vermeye hazırdır.

Bursa, hem turizm açısından inanılmaz kaynaklara sahip olan, hem de tarımsal ürünleri ile ziyaretçilerine sınırsız kaynaklar sunmaktadır.

Şeftalisi, çileği, kirazı, ahu dudusu, armudu, inciri, zeytini, hele hele kestanesi ve kestane şekeri.. Kebabı, iskenderi, Kemalpaşa tatlısı ile ülkemizin sebze, meyve ve yemek başkentlerinden birisidir bu tarihi kentimiz.

Hangisini, sayacağımızı şaşırdık, ışıl ışıl parlayan bakır işlemeciliği mi, dünyaca tanınan zeytinleri mi, ülkemizin her yanında en çok tercih edilen mobilyalarını mı, Karacabey ilçesinde yetişen soğanlarını mı?

Her köşesi bir başka zenginlik sunan kentte, ister İznik Gölünü seyredin, ister Cumalıkızık köyünde taş evler arasında uzanan taş sokaklarda tarihi özümseyin.

Öyle bir kent ki Bursa Mudanya’da denizin havasını ciğerlerinize çekip rahatlamak, Atatürk’ün av köşkü Hünkar’da çay içerken tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilmek, Tophane sırtlarında Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinden Ulucami ve Hanlar Bölgesi’ni seyretmek isterseniz size tavsiye edebileceğimiz tek kenttir Bursa.

Her köşesi tarih kokan kentimizin bir kaç önemli tarihi yapısına yer verebildiğimiz yazımızın Bursa Gezinize yardımcı olmasını diliyoruz.

Ulu Cami

Ulu Cami

Bursa’nın simge yapılarından birisi olan Ulu Cami, koza Han’ın hemen yanı başında ilk günkü görkemi ve heybeti ile sizi kendisine hayran bırakacaktır. 1399 yılında inşa edilen ve hizmete giren bu muhteşem Osmanlı Mimarisi özellikleri taşıyan cami, çevre düzenlemesi, mimarisi ve ferahlık saçan atmosferi ile sizi bambaşka bir manevi boyuta taşıyacaktır.

Yeşil Cami

YEŞİL CAMİ

Harika manzarası ve insan içini dolduran huzurlu bir maneviyat ile bezenmiş olan Yeşil Cami, 1421 yılında Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır.

Yüz yıllık ağaçların gölgesinde turkuvazdan maviye kaçan bir renk şöleni sunan yapının mimarı da Hacı İvaz Paşa’dır.Yeşil cami, Osmanlı mimarisinde tün duvarların çini ile kaplanan tek cami olma özelliği ile de ilginizi çekecektir.

Emir Sultan Cami ve Türbesi

EMİR SULTAN CAMİ VE TÜRBESİ

Yeşil Cami’den biraz yukarıda yer alan Emir Sultan Türbesi, ve Cami, Bursa’nın tarihi yapıları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Cami, 1366-1429 yılları arasında Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Hatun tarafından kocası emir sultan adına yaptırılmıştır. Caminin mihrabı, 17. yy’da dünyaca tanınan İznik çinileri ile kaplanmıştır. Caminin etrafında yer alan hediyelik eşya dükkanlarından alış veriş yapmadan önce caminin hemen altında yatan ülkemizin en büyük ses sanatçıları arasında kendine haklı bir yer bulan merhum Zeki Müren’in mezarını da ziyaret etmeyi unutmayınız.

Çekirge

Bursa’nın tarihini ve Osmanlı Devletinin kentte kalan dokularını en iyi gözlemleyebileceğiniz semt olarak bilinen Çekirge, Bursa’nın diğer pek çok semti gibi oldukça zengin bir tarihi yapıya sahiptir.Semtte pek çok tarihi yapıyı görebilir, kentin manzarasını panoramik bir görüntü ile izleyebilirsiniz. Eşsiz bir manzara sunan semtte Karagöz ve Hacivat gibi Türk Sanatına unutulmaz izler bırakan iki tarihi kişiliğin mezarlarını da görebilirsiniz.

Semt ayrıca şifalı termal suları ile de tanınmaktadır. Pek çok evde kullanılmakta olan sular ayrıca pek çok otel tarafından da müşterilerine sunulmakta ve adeta sağlık bağışlamaktadır.

Uludağ

Uludağ

Ülkemizin en büyük kayak merkezi özelliği ile bilinen Uludağ, hem konaklama hem de günü birlik turlarla insanlara sonsuz güzellikte tatil imkanları sunmaktadır.

Doğal güzellikleri yanı sıra, dağda bulunan ormanlarda pek çok ağaç ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ormanlarında anıtsal özeliklere sahip yüzlerce ağaç bulunan Uludağ, termal suları ve sınırsız oksijen barındıran havası ile de tam bir sağlık kaynağıdır. Kış turizminin can damarlarından biri olan Uludağ, Bursa’da gezilecek en güzel yerler listesinde mutlaka yer almalı.

Uludağ yolu üzerinde yer alan ve 650-700 yaşında olduğu tahmin edilen İnkaya Tarihi Çınar’ının altında yer alan çay bahçeleri inanılmaz bir güzellik sergilemektedir.

En Güzel Bursa Otelleri

Avrupa’nın Gurme Şehirlerine Yolculuk


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa'da Gezilecek En Güzel Yerler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds