Bursa, turizm haberleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip. Bursa görülecek ve gezilecek yerleriyle insanı etkisi altına alan bir şehir. Gerek zengin tarihi gerekse mimarisiyle dikkat çekiyor.

Ulu Cami

Bursa’nın Ayasofya’sı olarak bilinen Ulu Cami 1396-1399 yılları arasında inşa edilmiştir. Çok ayaklı cami tasarımının en önemli örneklerinden bir tanesidir. Cami içinde iki yüze yakın hat levhasının yanı sıra duvar yazıları bulunmaktadır. Ahşap oyma sanatıyla bezeli minberi dikkat çekmektedir. Bursa ziyareti yapan herkesin gezi rehberi içinde Ulu Cami yer almalıdır. Tarihi ve mimarisiyle büyüleyicidir.İmages irgandi koprusu

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü, dünyanın arastalı üç köprüsünden bir tanesi olup 300 metre uzunluğundadır. Köprü, 1442 yılında Hacı Muslihiddin tarafından Timurtaş’a yaptırılmıştır. Irgandı Köprüsü, Bursa Tarih ve Kültür Yolu’nun Gökdere üzerindeki en önemli geçiş noktalarındandır.

Köprünün üzerinde bulunan 30 dükkan alış verişe açıktır. 2004 yılında restorasyon geçirmiştir. Bu restorasyonda birlikte 1855 yılından sonraki haline uygun bir şekilde yapılmıştır.

Bursa Kalesi

Bursa seyahat rehberi denilince mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. M.Ö 1. YY.’ da inşa edildiği düşünülmektedir. Osmanlı kontrolüne geçtikten sonra Orhan Gazi’nin emriyle üç köşeli burçlarla desteklenmiştir. Kale, Bizans ve Roma dönemlerinde askeri yapı olarak kullanılmıştır. Beş kapıya sahip olan kale, ihtişamlı bir görünüme sahiptir.İmages bursa kent muzesi

Bursa Kent Müzesi

2004 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Müze, Atatürk Caddesi üzerindeki Heykel Meydanı’nda yer alıyor. Müze içinde altı Osmanlı Padişahının balmumu heykelleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; şehrin 7000 yıllık tarihinde geçirmiş olduğu tüm değişimleri anlatan materyaller de sergilenmektedir.

Bursa şehrinin tarihi, coğrafi, sosyal, kültürel ve ticari hayatını gözler önüne seren koleksiyonlar sergilenmektedir. Müzeyi gezen herkes Bursa şehri hakkında bilgi sahibi olabilir.

Bina 1926 yılında inşa edilmiştir. Konferans ve film gösterileri için kullanılan bir Etkinlik Salonu, 3 Geçici Sergi Salonu ve farklı amaçlarla eğitimler düzenlenen Eğitim Salonu bulunmaktadır. Şehrin tarihini yansıtan eserlerin sergilendiği müze görülmeye değer. Müzenin hediyelik eşya mağazası ve küçük kafesi de mevcuttur. Bu yapılar, müzeyi ziyaret edenlere dinlenmenin yanı sıra alışveriş yapma olanağı da veriyor.

Bursa Fırsat Otelleri

#BuTatilde Önerisi: Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzelerini Merak Ediyor Musunuz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa Merkezde Gezmeniz Gereken Yerler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds