Bulgaristan gezi rehberi ile, Türkiye’ye de komşu olan ve harika miraslar barındıran bu ülkeyi yakından tanıyalım.

Balkanlar’da yer alan Bulgaristan Cumhuriyeti; Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’ye komşu olmasıyla önemli bir konumdadır. Avrupa Kıtası’nda yer alan Bulgaristan, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne sahip on altıncı ülkesidir.

Yedi milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve ülkede kullanılan para birimi, Bulgar Levası’dır. Ülkenin resmi dili ise Bulgarca’dır.

Bulgaristan Tarihi

İmages bulgaria 2098403 1280 e1587498209618

Bulgaritan’ın milattan önceki ilk sahipleri Traklar’dır. Milattan sonra Türkler ve Slavlar bu bölgeye yerleşir. Böylece Bulgarlar Slavlaşır ve ortodoksluğa geçiş yapar. Bulgaristan ileriki yıllarda Roma İmparatorluğu ve sonrasında Bizans himayesine girer. 14. yüzyıl itibari ile Osmanlı Devleti sınırlarına alınan Bulgaristan, Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminde isyan çıkarmış ve 1908 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’na Osmanlı Devleti tarafında giren Bulgaristan, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın yanında yer almıştır. Bu sebeple her iki savaştan da başarısızlıkla çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Bulgaristan, Rusya’nın etkisiyle sosyalist rejime geçmiş ve Doğu Bloku’nun yıkılmasıyla yalnız kalmıştır. Bu yalnızlık sonrası komşuluk ilişkilerini geliştiren ülke, Türkiye ile olumlu bir ilişki kurmuş ve günümüzde bu ilişki karşılıklı olarak devam ettirilmektedir.

Bulgaristan Gezi Rehberi

Bulgaristan, birçok millete ev sahipliği yaptığı ve eski bir yerleşim yeri olduğu için kültürel olarak zengin bir ülkedir. Aynı zamanda Karadeniz’e komşu olmasıyla, birçok doğal güzelliği de sahiptir. Bunların yanında çokça savaşa ve isyana maruz kaldığı için şehir merkezi ve bazı tarihi alanlar tahrip edilmiştir. Bunun dışında yer alan eski yüzyıllara ait eserler ise bölgede yaşanan deprem ve bakımsızlıktan dolayı yıkılmış durumdadır.

Alexander Nevski Katedrali

İmages church 2264661 1280 e1587497506688

 Başkent Sofya’nın merkezinde bulunan bu katedral, elli iki metre yükseklikte bir Bulgar ortodoks katedralidir. 1882- 1912 yılları arasında yapılmıştır. 1877- 1878 yıllarında gerçekleşen, Osmanlı – Rus Savaşı’nda ölen Rus askerleri adına yapılmıştır. On bin kişi kapasiteli bu katedral hem tarihi açıdan hem de çan kulesinin benzersizliğiyle Sofya’nın önemli sembolleri içindedir.

Komünist Parti Binası

İmages Komunist Parti Binasi e1587497548551

Komünist rejimle yönetildiği zamanda, Sovyet esintilerine sahip olarak, Sofya’da yapılmıştır. Günümüzde parlamento tarafından bir kısmı kullanılmaya devam eden bu bina, mimarisiyle göz doldurmaktadır. Dolayısıyla, hem tarihi yapılara hem de siyasi bir mirasa ilgi duyan gezginlerin Bulgaristan gezi rehberine bu binayı mutlaka eklemeleri önerilir.

ST George Rotunda Kilisesi

İmages ST George Rotunda Kilisesi e1587497567958

Bulgaristan gezi rehberinde sıradaki noktamız bir kilise. ST George Rotunda kilisesi, Sofya’nın korunan eski kiliselerinden biridir.. Dördüncü yüzyılda yapılan bu kilise, küçük olmasıyla dikkat çekmektedir. Savaşların etkisiyle oldukça yıpranmış ve orjinal halinde değişiklikler meydana gelmiş olan bu kilisenin duvarlarında, tüm peygamberlerin resmedilmesi ve zarif tasarımıyla önemli bir değer olarak günümüze gelmiştir. Şehir, Osmanlı sınırları içindeyken bu kilise, camii olarak kullanılmıştır.

Banyabaşı Camii

İmages Banyabasi Camii e1587497616875

Banyabaşı Camii, Mimar Sinan tarafından tasarlanan taşlarla, 1566 yılında yapılmaya başlanmıştır. Avrupa’da bulunan en eski cami olan Banyabaşı Camii, minare yüksekliği ile öne çıkmaktadır. Evliya Çelebi’nin de notlarında bahsettiği bu camii, Seyfullah Efendi Camii olarak da bilinmektedir.

Katedral

Bulgaristan’ın en ünlü ve en büyüklerinden olan bu katedral,  Varna şehrinde bulunur. Varna’da ortodokslar için yapılan, 19. yüzyıl eseri olan bu katedral, uzun süre ibadethane olarak kullanılmıştır. Farklı renklerde ki kubbeleri ile dikkat çeker. Katedral’in yeri seramikle kaplıdır ve iki tona yakın çanı ile dikkat çeker.

Taş Ormanı

İmages Tas Ormani e1587497692351

Çöle benzeyen bir kaya oluşumuyla ortaya çıkan Taş Orman, Varna’da yer alır. Bulgaristan’da bulunan tek çöldür. Kum fırtınaları da görülen bu çöl doğal bir oluşumdur ve Avrupa’da bulunan iki çölden biridir. Bulgaristan’a gittiğinizde bu doğa oluşumunu mutlaka görmelisiniz.

Evksinograd Sarayı

Günümüzde kamu binası olarak kullanılmaktadır. 19. yüzyılda yapılmış bu sarayın mimarı Viyanalı’dır. Sarayın içerisinde; ünlü ressamların tabloları, otantik mobilyalar, çin porselenleri ve sarayın eski yaşayanlarından kalan kişisel eşyalar bulunmaktadır.

Cuma Camii

İmages Cuma Camii e1587497725542

Bulgaristan’ın Plovdiv – Filibe Bölgesi’nde yer alan bu camii, Hüdavendigâr Camii olarak da adlandırılmaktadır. Balkanlar’da bulunan en büyük cami bu camidir ve 1425 yılında yapılmıştır. Deprem sebebiyle yıkılmasından sonra  I. Abdülhamid tekrar inşa ettirmiştir.

Roma Stadyumu

İmages Roma Stadyumu e1587497743952

Cuma Camii’nin yanındadır. Romalılar tarafından düzenlenen olimpiyatlar için yaptırılmıştır. Roma Stadyumu, Trajan tarafından, milattan sonra 117 yüzyılda yapılmıştır ve yedi bin kişilik kapasiteye sahiptir. Bir kısmı günümüze ulaşan bu stadyumu görmeden Bulgaristan’dan ayrılmamalısınız.

Nikopol Kalesi

Bulgaristan’ın doğal güzelliklerinden Tuna Nehri’ni seyredebileceğiniz bir konuma sahip olan Nikopol Kalesi, günümüzde yıkık bir haldedir. Birkaç duvarı ve giriş kapısı ayakta kalan bu kale, Plevne şehrinde yer almaktadır.

1. George Fahri Şapel Türbesi

1877 yılında yapılan kuşatma sırasında hayatını kaybeden Romen ve Rus askerleri adına yapılan mezarlık ve kilisedir. Bu kilisenin önünde askerler için bir yıl boyunca hiç sönmeden yanan bir ateş vardır.

Bulgaristan’a Ne Zaman Gidilmelidir?

İmages scenic 2014114 1280 e1587498237116

Bulgaristan dört mevsim de görülebilecek bir ülkedir. Her mevsim yapacak bir şeyler bulunan bu ülkeye kültürel bir gezi yapmak isterseniz, mart ayında gerçekleşen Sofya Uluslararası Film Festivali’ni takip edebilirsiniz. Baharın daha da ilerlemiş günlerini takip eden bir gezi planlıyorsanız, Plovdiv Uluslararası Folklor Festivali, Salsa Festivali, Sofya Jazz Festivali’ni izleyen tarihlere bakabilirsiniz.

Bulgaristan’da Ne Yenir?

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış Bulgaristan’da yemek kültürü çok gelişmiştir. Özellikle Balkan ve Osmanlı ağırlıklı bir mutfağa sahip olan ülkede geleneksel birçok lezzet bulunmaktadır. Bu geleneksel yemeklere örnek olarak; Tarator Çorbası, Bulgar Kebabı, Tikvenik, Plevne Tavuğu, Pritnisa, Funuyki, Pirinç Salatası verilebilir.

Bu geleneksel yemekleri tadabileceğiniz yerleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bar Me Cafe & Bar,
  • Pri Yafata,
  • Mehana Boliarite

Ulaşım Bilgileri

 

Bulgaristan’a, İstanbul’dan aktarmasız olarak ulaşabilirsiniz. Ülkenin başkenti Sofya’da bulunan havalimanına direkt olarak uçabilirsiniz. Türkiye’ye sınırı bulunan ülkelerden biri olduğu için Bulgaristan’a özel aracınızla, İstanbul’dan beş, altı saatte ulaşabilirsiniz. Yine İstanbul’dan sekiz, dokuz saatlik bir otobüs yolculuğuyla varabilirsiniz. Bulgaristan’a gitmek için başka bir seçenek ise tren yolculuğudur. İstanbul – Sofya Ekspresi ile on iki saatlik bir yolculukla Bulgaristan’a ulaşabilirsiniz.

Ülkenin her yerine hakim, gelişmiş otobüs ağı bulunmaktadır. Hem şehir içi hem şehirler arası ulaşım için kullanabileceğiniz bu otobüslerde biletle seyahat edebilirsiniz.

Konaklama

Başkent Sofya’da birçok konaklama alanı bulunmaktadır. Bunlardan tercih edebileceğiniz bazı otelleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bulgaristan seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Bulgaristan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bulgaristan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds