Bozcaada gezi rehberinde, Çanakkale’nin önemli beldelerinden birini sizler için derledik.

Çanakkale’de yer alan ada şeklinde bir ilçedir Bozcaada.Nüfusun genel itibariyle 2.600 sınırlarında olan ilçede özellikle de tatil zamanlarında 10 bine kadar da yükselmektedir. Özellikle de son zamanlarda adanın nüfusunun artmasının başlıca sebebi büyük şehrin kalabalığından ve sıkıntısından sıkılıp kendisini buraya atanlardan ötürüdür. Türk ve Rumların 500 yıla aşkın aynı yerde yaşadığı günümüzde ise Rum nüfusunun hayli düşük olduğu Bozcaada gezi rehberi oluşturanların listesine ekledikleri bir adadır.

İmages bozcaada1 800 x 534

İzmir, İstanbul gibi metropol şehirlerine yakın olan Bozcaada doğal güzellikleri ve güzide yerleri ile insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Özellikle de Bozcaada son zamanlarda popüler olmuştur. Özellikle de deniz turizmi ile öne çıkan bu ada, şarap üretiminde ve bağcılık konularında da öne çıkmaktadır. Ada içerisinde bir çok fabrika bulunmaktadır.

İmages bozcaada2 800 x 526

Coğrafi yapıdan dolayı çok stratejik bir bölge içerisinde yer almasından dolayı bir çok uygarlık için ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Homeros’un İlyada ve Odesa destanında da geçen Bozcaada “Tenedos” adı ile anılmaktadır. İlk kez Bozcaada ismi ise 16.yy Piri Reis’in haritasında anılmıştır ve o günden günümüze böyle gelmiştir. Yabancılar ise hala “Tenedos” ismini kullanmaktadır.

Bozcaada Gezi Rehberi

Ada Sokakları

İmages Ada Sokaklari 800 x 500

Bozcaada’da zamanında buralardan geçen bir dere ile bir tarafta Türkler bir tarafta da Rumlar yaşıyormuş. Bir nevi doğal sınır görevi yürütüyormuş. Her ne kadar günümüzde bu dere ortadan kalkmış olsa da sizin bulunduğunuz bölge mimari yapının verdiği izlenim sayesinde Türk tarafı mı Rum tarafı mı olduğunu açıkça gösteriyor.

Ahşap ev ve kıvrımlı sokakların yanı sıra düzenli evler ile kendisini belli eden Türk mimarisinin de karşısında bakım içerisinde olan evler ve yeşilliğe bürünmüş sokaklar ile Rum tarafı yer almaktadır.

Bozcaada Kalesi

İmages Bozcaada Kalesi 800 x 519

Bozcaada gezi rehberi yapanların geldiklerinde ziyaret etmek istedikleri mekanlardan belki de en özeli. Feribot ile yaklaştığınızda görebileceğiniz bu yapı adeta Bozcaada’nın ne kadar köklü bir tarihinin de olduğunun göstergesi. Fenike, Ceneviz, Venedik gibi devlet ve uygarlıkların da başta ticaret olarak kullandıkları bu kale en çok korunan kalelerden bir tanesidir.

Köprülü Mehmet Paşa zamanında restore edilen bu kale II. Mahmut zamanında adeta yeniden inşa edilmiş derecede restore edilmiştir. Festival zamanında konserler için bir numaralı olan bu yer gelen insanları hala kendisi için hayran bıraktırmaya devam etmektedir.

Şarap Fabrikaları

İmages Sarap Fabrikalari 800 x 480

Şarap üretimi için de geçmişi kendisinin doğal tarihi gibi geçmişe uzanan Şarap Fabrikaları gezilmesi görülmesi gereken yapıtlardan. Üç en eski şarap üreticileri hala adanın merkezinde yer alırken yeni açılanlar ise ada dışında açılmaktadır.

Şarap Tadım Günleri adı altında şarap fabrikaları turlar düzenlemektedir. Geleneksel şarap hakkında bilgi verilen bu turlarda ayrıca sizlere özel olarak hazırlanmış ve bekletilmiş şaraplar da tadımlık olarak verilmektedir. Bunları da internet siteleri ve sosyal medya üzerinden, turları takip etmeniz oldukça mümkündür.

Ayazma Manastırı

İmages Ayazma Manastiri 800 x 533

Aya Pareskevi olan Rum azize tarafından yapılan bu manastır da gezginlerin uğrak noktası. 8 tane yaşlı çınar ağacının yanı sıra 2 tane tek katlı yapının da olduğu bu manastırda çift oluklu bir tane de çeşme bulunmaktadır.

Yunancada ki karşılığı ise kutsal su anlamına gelmektedir. Sadece özel günlerden ötürü ibadete açılan bu manastırda gelen ziyaretçiler yüzyıllardır olan ağaçların gölgesinde piknik yapabilirler.

Göztepe

İmages Bozcaada 800 x 533

Bozcaada gezi rehberi oluştururken gelenlerin en yüksek tepeye gitme gibi bir isteklerinin olduğu bir gerçek. Eğer kendinize güvenen bir şoför değilseniz lütfen bu dik yokuştan araba ile tırmanmayın. Çünkü adanın en yüksek tepesi konumunda burası. Ama sizler isterseniz yürüyüşle yarım saat ya da 40 dakika gibi bir süre içerisinde varabilirsiniz. Şarap eşliğinde ve müthiş manzarası ile sizler de burada gün batımını görme şansı elde edebilirsiniz.

Bozcaada Müzesi

İmages Bozcaada Muzesi 800 x 600

Bozcaada’nın kültürünün bilinmesi adına “Bozcaada Müzesi” oldukça önemli bir konumda. Bağcılık için kullanılan eski eşyaların yanı sıra Osmanlı döneminden kalma eski evrak ve dosyalarda bu müzede yer almaktadır.

UNESCO ödülünün de olduğu müzede sizler isterseniz Tenedos sikkelerinden (replika üretim) takı ve kolyeleri satın alabilirsiniz.

Ayazma Plajı

İmages Ayazma Plaji 800 x 600

İnce kumların yanı sıra poyraz olduğunda denize girmek isteyenlerin adeta hayal ettiği bir plaj.

Günübirlik telsilerin bolca olduğu bu plaj, ada içerisinde yer alan en kalabalık ve en çok tercih edilen plajların başında geliyor desek de yeridir. Bisiklet, jet ski gibi araçları kiralamanız için de tesislerin bulunduğu adada ayrıca düzenli minibüs seferleri de kalkmaktadır.

ÖNERİ: Didim Gezi Rehberi

Mitos Plajı

İmages Mitos Plaji 800 x 600

Hem kum hem de taş olmasından ötürü bir çok kişinin ziyaretine maruz kalan bu plaj da poyraz zamanı oldukça güzel bir hal almaktadır. Adaya minibüs ile gelen ki düzenli seferler yapılmaktadır sizler de bu plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Rum Ortodoks Cemaatine ait olan kilisenin en önemli özelliği adada ibadete açık olan tek kilise olmasıdır. Her ne kadar kilisensin açılışı için Venedik tarihi gösterilse de, kapının girişinde yazılan tarih 1869’dur.

Sizler de kilisenin içerisini gezmek istiyorsanız Pazar günü saat 8’de yapılan ayine katılabilirsiniz. Özellikle de son yapılan restoreler ile güzel bir hal almış durumdadır. Bozcaada gezi rehberi için yapılan turlarda ibadete açık olmasından ötürü tercih edilen bir yerdir.

ÖNERİ: Kaş Gezi Rehberi

Bozcaada Mutfağı

Geniş bir mutfağa sahip olan ve deniz ürünlerinin bol olduğu bu bölge için bağcılık önemli bir kavramdır demiştik. Bu sebeple de “şarap fabrikaları” bu adada bulunmaktadır. Ve oldukça da tercih edilmektedir. Özellikle de burada bulunan mezelerin tadına bakmaktan çekinmeyin, çünkü döndükten sonra da çok arayacaksınız o tadı. Kafelerde bulunan kahvelerinde tadına mutlaka bakın, çok güzel ustalardan çok güzel kahve içme şansı yakalayacaksınız.

ÖNERİ: Datça Gezi Rehberi

Bozcaada Otelleri

Bozcaada seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Bozcaada gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozcaada Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds