Bosna Hersek Gezi Rehberi yazımızı oluştururken sizler için ülkenin genel yapısından, tarihine, gezilecek yerlerinden, geleneksel yemeklerine, ulaşımdan, konaklama önerilerine kadar birçok noktadan bahsedeceğiz. Siz de, kendi Bosna Hersek gezi rehberinizi oluştururken, bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilir, daha kolay bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Genel Özellikler

Bosna Hersek Balkanlar’da yer alan, beş milyona yakın nüfusa sahip bir ülkedir. Bosna Hersek; Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ile sınır komşusudur. Aynı zamanda ülkenin, Adriyatik Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır.

Ülke, üç ana etnik grup tarafından oluşmuştur: Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar… Bu sebeple ülkenin resmi dili de üç tanedir: Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça… Başkenti Saraybosna olan Bosna Hersek’in para birimi, Konvertibıl Mark’tır.

Ülke, Bosna Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak iki ayrı yönetime sahiptir. Dağlık bir alana sahip olan bu ülkede kış turizmi çok hareketlidir. Bosna Hersek hem karasal iklimin olduğu hem de Akdeniz ikliminin görüldüğü bir coğrafyada yer alır.

Bosna Hersek’in Tarihi

Akdeniz’e kıyısı olan Bosna Hersek’in tarihi de, Roma İmparatorluğu zamanına dayanır. Roma İmparatorluğu içerisinde yer alan bu bölge, imparatorluğun yıkılmasıyla birlikte çokça el değiştirmiştir. Daha sonra bağımsızlık ilan ederek Bosna Krallığı kurulan bu topraklar da, krallık üç yüz yıla yakın süre ayakta kalmıştır. Bu süre zarfında hem Macar hem de Sırplara karşı imparatorluk, korunmaya çalışılmıştır.

Tarihler 1463’ü gösterdiğinde ise Osmanlı Devleti’nin bir parçası olan olan ülke genelinde İslam kabul edilmiş ve Osmanlı kültürü ağırlıklı hale gelmiştir. Osmanlı tarafından yapılan çeşitli mimari eserler ile etkilenen, kültürel yapı ise 1878’ kadar devam edecekti. Bunların yanında birçok Boşnak, Osmanlı Devlet yönetiminde söz sahibi olacak görevlere getirilmiştir. 1878’e gelindiğinde ise Bosna, savaşılmadan, borç karşılığında Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na teslim edildi.

İkinci Dünya Savaşı başladığında Naziler tarafından işgal edilen, Balkanlarda bir çok ülke de etnik temizlik yapmak amacıyla toplama kampları kurulmuştur. Binlerce insan bu toplama kamplarında yaşamını yitirmiştir.

Soğuk Savaş yıllarında ise Tito liderliğinde Bosna Hersek sınırları, 1900’lü yıllardaki haline getirilmiştir. Kültürel kimliklerini de tekrar kazanan Boşnaklar, 1986- 1992 yılları arasında kanlı bir iç savaşa tanıklık ettiler. Yüz binin üzerinde Boşnak’ın bu iç savaşta öldüğü düşünülüyor.

1992 yılında bağımsızlığını ilan eden Bosna Hersek, yine aynı yıl tekrar savaşa tanıklık etti. Bosna Savaşı olarak tarihe geçen bu savaşta, Sırpların ayrı bir toprak isteği üzerine yine birçok insan ölmüştür. On beş bin Boşnak’ın bu savaşta öldürüldüğü bilinmektedir.

 Bosna Hersek Gezi Rehberi

  • Başçarşı
  • Umut Tüneli
  • Saraybosna Katedrali
  • Latin Köprüsü
  • Mostar Köprüsü
  • Kravice Şelaleleri
  • Karagöz Bey camii
  • Patoçari Mezarlığı

İmages trebinje 4601122 1280 e1588420909924

Bosna Hersek, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetindeyken birçok kültürel özellikte esere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Hem çokça savaş, hem de iç savaşlar gören bu topraklarda, hala ayakta duran bu eserleri Bosna Hersek Gezi Rehberi’nize eklemelisiniz.

Başçarşı, Saraybosna

İmages Bascarsi Bosna e1588420933721

Saraybosna’nın simgelerinden biri olan Başçarşı, ortasında yer alan tarihi sebil ile de aynı zamanda şehrin buluşma noktalarından biridir. 15. yüzyılda Osmanlı hakimiyeti sürerken yapılmış bu çarşı, Osmanlı Çarşısı olarak da bilinir. Birçok Osmanlı eserini de içerisinde bulunduran çarşı, 19. yüzyılda meydana gelen yangın sonucunda hasar görmüş  ve maalesef orijinalliğini kaybetmiştir. Boyut olarak da küçülmüş bu çarşının etrafında birçok dükkan, cami, bedesten ve medrese bulunur. Bu çarşıyı ziyaretinizde, bu yerleri de gezme imkanınız olacaktır.

Özellikle Beyaz Burç, İmparator Camii, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Camii, Brusa Bedesteni bu alanda görmek isteyeceğiniz yerlerden olacaktır.

Umut Tüneli, Saraybosna

İmages Umut Tuneli Saraybosna

Saraybosna’da savaş sırasında önemli noktalardan olan bu tünel, savaş sonunda müzeye çevrilmiş ve adına Umut Tüneli denmiştir. Bosna ve Saraybosna arasındaki iletişim ve mühimmat, ilaç, gıda yardımları bu tünel üzerinden yapılmıştır. 1993 yılında yapılmış olan bu tünel, abluka altındaki şehirde, gözükmeden hayata tutunmayı sağlamıştır.

Müze içerisinde askeri teçhizat, döneme ait belgeler ve fotoğraflar bulunmaktadır.

Saraybosna Katedrali, Saraybosna

İmages cathedral 1164735 1280 e1588420949914

1889 yılında yapılmış olan bu katedral, Paris’te yer alan Notre Dame Katedrali’nden esinlenilmiştir. Bu katedral tarihi yanında, şehirde birden fazla dinin hoşgörü çerçevesinde yaşadığının bir göstergesidir. İsa’nın Yüce Kalbi olarak da adlandırılan bu katedral, aldığı savaş yaralarına rağmen yenilemelerle ayakta kalmıştır. Katedralin bahçesi, iç duvar süslemeleri ve heykelleri Bosna Hersek gezi rehberinin olmazsa olmazı olacaktır.

Latin Köprüsü, Saraybosna

İmages Latin Koprusu Saraybosna

Latin Köprüsü, şehrin başka bir sembolüdür. Osmanlı zamanında yaptırılmış olan bu köprünün tarihi bir başka yanı ise Birinci Dünya Savaşı’nın başlama anı olarak bilinen, Avusturya Dükü Franz Ferdinand’ın suikastinin bu köprüde gerçekleşmiş olmasıdır. 1541 yılında yapılan bu köprü, tam iki yüz elli yıl sonra yaşanan sel sırasında hasar almıştır. Yenilenmesinin ardından hala günümüzde yaya ve araç trafiğine açık haldedir.

Mostar Köprüsü, Mostar

İmages mostar 4596513 1280 e1588420983419

Neretva Nehri üzerinde yer alan ve Bosna Hersek’in en ünlü köprülerinden biri olan Mostar Köprüsü, 1566 yılında tamamlanmış bir Osmanlı eseridir. Çok uzun ve geniş bir nehir üzerine inşa edilen bu köprü, çağına göre ileri bir teknoloji ürünü sayılmaktadır. Mostar Köprüsü, adını verdiği Mostar şehriyle birlikte 2005’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Kravice Şelaleleri, Mostar

İmages Kravice Selaleleri Mostar1

Trebizat Nehri üzerinde bulunan bu şelale, yirmi beş metre yükseklikten akmaktadır. Birçok turisti kendine çeken bu şelaleler; eğlence, kamp ve piknik alanlarıyla birlikte ziyaretçilerinin iyi vakit geçirmesine yardımcı oluyor. Sizde bu doğa harikasını görmek ve dinlenmek isterseniz, bu şelaleleri Bosna Hersek gezi rehberinize eklediğinize pişman olmayacaksınız.

Karagöz Bey Camii, Mostar

Mostar şehrinde bulunan en önemli eserlerden biri olarak bilinen bu cami, 1557 senesinde inşa edilmiştir. Nakış işlemeleri ile dikkat çeken kubbeleri ve yüksek minareleriyle bir Mimar Sinan eseri olan bu cami, 1992 yılında gerçekleşen savaş sırasında tamamen yıkılmıştır. Bunun üzerine tekrar orjinaline sadık kalınarak inşa edilmiştir ve ibadete açılmıştır. Caminin yanında bulunan medrese ise şehrin en eski halk kütüphanesini barındırır.

Patoçari Mezarlığı, Srebrenica

İmages Patocari Mezarligi Srebrenica e1588421116793

Sırp Cumhuriyeti içerisinde yer alan Potoçari Köyü’nde bulunan bu mezarlığı, diğer mezarlıklardan ayıran bir özelliği bulunuyor. Doğum tarihleri farklı ama ölüm tarihleri aynı olan bu binlerce kişilik mezarlık çok sarsıcı bir durum yaşamanıza sebep oluyor. 1995 yılında Bosna Savaşı devam ederken öldürülen, binlerce sivil Boşnak erkeğin mezarından oluşan bu mezarlık görenleri hayrete çeviriyor.

Bosna Hersek’te Ne Yenir?

Bosna Hersek birçok etnik grubu içinde barındırması ile çok lezzetli yiyecekleri mutfağına katmıştır.  Özellikle ekmek ve süt ürünleri ile yapılan yemekler  bu mutfakta çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlı mutfağı etkisiyle de Türk lezzetlerine yakın olan Bosna Hersek mutfağı, baharat kullanımının yoğun olduğu bir mutfak olarak da bilinmektedir.

Bosna Hersek gezi rehberinizde mutlaka olması gereken bazı lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz: Cevapi, Briyan, Mostar Köfte, Begova Supa, Pljeskavica, Sarajevska Supa, Grah, Filovana Paprika, Dolma Sahan, Bosanski Lonac, Polenta, Burek (Boşnak Böreği), Soka, Proshuta, Ajvar, Palacinka, Trileçe, Dudove, Kobasice, Kaymaçina, Tufahija, Baklava.

Bu geleneksel yemekleri tadabileceğiniz yerleri ise şöyle sıralayabiliriz: Sarajevo Restoran, Mostar Restoran, Banja Luka Restoran, Medjugorje Restoran, Konjic Restoran, Brcko Restoran.

Ulaşım

Bosna Hersek’e birçok havayolu firması sefer düzenlemektedir. İstanbul’dan uçak kullanarak, Saraybosna’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanında karayolu ile de Bosna Hersek’e ulaşmak mümkündür. Eğer balkanlardan doğru bir gezi ile bu ülkeye gelmek isterseniz birçok yerden tren seferleri ile de buraya ulaşabilirsiniz.

Bosna Hersek içerisinde ulaşım ise otobüsler ve tren ile yapılmaktadır. Otobüsler aracılığıyla birçok şehirden birçok başka şehre ulaşmanız mümkündür. Bunun yanında  şehir içinde de kullanabileceğiz boydan boya Saraybosna’yı gezen trenler de bulunmaktadır. Ama şehir içi ulaşımda en çok kullanılan ve en rahat ulaşım aracı tramvaydır. Saraybosna Tramvayı Avrupa’nın en eski tramvaylarından biridir.

Bosna Hersek’te Konaklama

Saraybosna, Bosna Hersek’te kalmak için en ideal şehirdir. Bu şehirde bütçenize ve aradığınız kriterlere göre bir otel bulmanız da kolaydır. Aynı zamanda Bosna Hersek gezi rehberine eklediğiniz yerlere en kolay ulaşım ve bu eserlere en yakın yer Saraybosna olacağından burada konaklamak yararınıza olacaktır. Şehir merkezinin en turistik noktası Başçarşı ve çevresidir. Eğer siz nehir kenarına yakın bir yerde kalmak isterseniz Bistrik bölgesinde otel tercih etmelisiniz. Bunun yanında Marijin Dvor, Gorica, Ciglane bölgelerinde de rahatça konaklayabilirsiniz.

Saraybosna’da kalabileceğiniz otelleri şöyle sıralayabiliriz:

Bosna Hersek seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Bosna Hersek gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds