Bingöl Gezi Rehberi ile, Doğu Anadolu’nun harikası olan bu kenti yakından tanıyalım.

1944 yılına kadar adı Cennet suyu anlamı taşıyan “Çapakçur” olan Bingöl, adını Bingöl Dağı’ndan almaktadır. Rivayet edilir ki kente adını veren dağın ismi Büyük İskender tarafından, dağdaki çok sayıda göl bulunması üzerine verilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin bu doğa harikası olan kent, gezilip görülmesi gereken çok sayıda doğal güzellikleri ve tarihi eser kalıntıları ile seyahat severleri beklemektedir.

Bingol Gezi Rehberi

 • Yüzen Ada
 • Çir Şelalesi
 • Kral Kızı Kalesi
 • Buban Bacaları
 • Vank Kilisesi
 • Kığı Kalesi
 • Zağ Mağarası
 • Ilıca Kaplıcaları-Termal Tesisleri

Yüzen Ada

İmages Yuzen Ada

Bingöl İli Solhan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında hareket eden ve karaya bağlantısı olmayan 3 adet yüzen ada, ülkemizde bilinen 22 adet yüzen adanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yüzen adalar, bölge halkı tarafından keşfedilmiş ve koruma altına alınarak zarar görmeleri engellenmiştir.  Her yıl binlerce seyahat sever tarafından ziyaret edilen adalar günümüzde devlet tarafından koruma altına alınmış olup; Bingöl gezi rehberi listesinde yer alması ve kenti ziyaret etmek amaçlı gelen kişilerin çok ender olarak görülebilecek  bu adaları ziyaret etmeleri mutlaka tavsiye edilmektedir.

ÖNERİ: Erzincan Seyahat Rehberi

Çir Şelalesi

İmages Cir Selalesi scaled e1587413869386

100 metre yüksekliğe sahip kayaları delerek tam orta kısmından yaklaşık 50 metre yükseklikten aşağıda akan Uzundere deresinin sularına düşen şelaleler yarattığı görsel güzellik ile kentin önemli bir turizm gezi alanıdır. Bingöl gezi rehberi içerisinde yer verilen alanda ister şelaleleri seyrederek zamanın keyifli olmasını sağlayın, ister alanı fotoğraflayıp anılarınızın içerisinde ölümsüz bir anı olarak kalmasını sağlayın.

Kral Kızı Kalesi

Bingöl’ün Genç ilçesi sınırları içerisinde bulunan kalenin Pers kralı Dano tarafından kızı için yaptırıldığı rivayet edilir. Keynekler olarak anılan kalenin günümüzdeki harap ve yıkık hali, bölgeyi gezmeye gelen kişiler tarafından üzüntü ile izlenmektedir.  Ancak kalenin yıkık durumda olmasına rağmen kentin tarihinin bilinmesi açısından Bingöl gezi rehberi içerisine alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Buban Bacaları

İmages Buban Bacalari e1587413907232

Ülkemizdeki bilinirliği en yüksek olan Kapadokya Bölgesindeki peri bacaları ile benzerlik göstermesine rağmen Bingöl’deki peri bacalarının bilinirliği olmaması üzüntü vericidir.  Bingöl peri bacalarının tanınmaması nedeni ile turizm alanında faydalanılamayan bacalar, ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Bölgenin en önemli doğal yapısını ve çok önemli tarihi kalıntıların tanıtılması için Bingöl gezi rehberi yazımızda peri bacalarına yer vermemek olmazdı..

Vank Mağara Kilisesi

İmages Vank Magara Kilisesi e1587413924263

Bingöl gezi rehberi listesinin sıradaki rotasında bir kilise yer alıyor. Solhan-Muş karayolu üzerinde ulaşılabilen Zağ Mağaralarının içerisinde yer alan vank Mağara Kilisesi, M.S. 5. Yy’da Roma İmparatorluğu baskısı altında olan Hristiyanların hem tapınma hem de sığınma amaçlı olarak yapılmıştır. Zağ mağaraları, doğal bir kayalık kütlenin içerisinde kayalık alanın tamamına insan eli ile oyularak yapılmıştır. Mağaraların iç mekanlarında birbirine kademeli geçişleri olan odaları ve içerisinde yer alan, çeşitli işleme ve fresklerin göz alıcı renkleri ile sizleri zamanın derinliklerine götürecektir.

Kiğı Kalesi

İmages Kigi Kalesi e1587413956341

Bingöl’ün Kiğı İlçesinde yer alan kale, sarp kayalıklar üzerine, oldukça yüksek bir mekana yapılmıştır. Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmese de Urartu kale sistemini andıran yapısı ile Urartular zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Kalenin üst kısmında Ortaçağ’da yapıldığı tahmin edilen duvar nedeniyle kalenin Ortaçağ döneminde de kullanıldığı ve zaman içerisinde restorasyona uğradığı anlaşılmaktadır.

Zağ Mağarası

İmages Zag Magarasi

Solhan ilçesi sınırlarında yer alan mağara, Vank Mağara Kilisesi gibi, Roma İmparatorluğu baskısı altında olan Hristiyanların sığınması amaçlı yapılan, insan eli ile inşa edilen bir mağaradır. Zağ Mağaraları, dağın eteklerinde bulunan doğal kaya kütlesinin ön cephesinde, kayanın tamamına yayılmış olan ve birbiri ile bağlantılı odaları ve kademeli geçişleri ile tam bir yer altı kenti havasındadır. Bingöl Seyahat Rehberi içerisinde yer verilen bu muhteşem mağaraların mutlaka turizme kazandırılması ve tanınırlılığının artırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ilıca Kaplıcaları ve Termal Tesisler

Bingöl il merkezinde yer alan kaplıcalar, Erzurum Bingöl Karayolu üzerinde bulunması nedeni ile ulaşımı olukça kolaydır. Sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan kaplıcalar, kentin tanıtımının eksik yapılması nedeni ile hak ettiği değeri görememektedir. Yıllık sadece binlerle telaffuz edilen rakamlarda ziyaretçi gören kaplıcaların aslında ülkemizin en önemli biokarbonatlı, karbondioksitli ve karbon gazozlu suları arasında yer almasına rağmen tanınmıyor olması üzüntü vericidir.

Bingöl İlçeleri

 • Bingöl (il merkezi)
 • Adaklı
 • Genç
 • Karlıova
 • Kiğı
 • Solhan
 • Yayladere
 • Yedisu

Bingöl’den Ne Alınır?

Bingöl’ün meşhur balının yanı sıra bölgede üretilen dut pekmezi ve oldukça kolay kırılan lezzetli cevizleri ile kente yapacağınız ziyarette alacağınız hediyelik ürünlerde kafanız fazla karışmayacaktır.

Binbir derde deva balı ile olsun, kolay kırılan ve oldukça lezzetli olan cevizi ile olsun veya yörede yetişen üzümlerden elde edilen muhteşem pekmezi ile olsun mutlaka alış verişe doyacaksınız.

Bingöl seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Bingöl gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Bingöl Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bingöl Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds