Bilecik gezi rehberi ile kentin tarihi ve kültürel mirasını yakından tanıyın. Bilecik’te nereler gezilmeli? Hangi noktalar, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor?

Bilecik, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda konumlu olup göç yolları üzerinde yer alması nedeni ile tarih boyunca her devletin imrenerek baktığı bir kenttir. İstanbul’a olan yakınlığı ve verimli ovaları ile tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından ele geçirilen bu kent, hakimiyeti altına girdiği çok sayıda devletten aldığı kültür ile oldukça zengin bir tarihi geçmişe ve kültüre sahiptir.

Bilecik Hakkında Genel Bilgiler

Bilecik, 4.307 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye’nin en küçük illerinden biri olmasına rağmen komşu olduğu bölgelere açılan kapı gibi konumlanmaktadır. Bilecik, aynı zamanda bölgeler arası yeryüzü şekillerinin ve iklim koşullarının değiştiği bir geçiş noktası olarak da biliniyor. Tarihte bilinen ilk isimleri Agrilion ve Belekome olarak geçen şehrin, eski çağlarda dorukların boğaz yeri (akra-ilion) olarak anıldığı rivayet edilmektedir..

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı toprakları bünyesinde barındıran Kent, bu dönemden kalma pek çok türbe ve tarihi yapıya da sahiptir.

Bilecik Gezi Rehberi

Bilecik’te Gezilebilecek Yerler

  • Şeyh Edebalı Türbesi
  • Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi
  • Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı
  • Kömürsu Yaylası
  • Ertuğrul Gazi Türbesi
  • İnönü Şehitliği

Tarihi MÖ 3000 yıllarına dek uzanan Bilecik, kuruluş tarihinden itibaren üzerinde hakimiyet süren pek çok medeniyetin kalıntılarını barındırmaktadır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun gerçekleştiği bu topraklar, bu nedenle en çok ta bu döneme ait kalıntıları günümüze ulaştırmıştır.  Oldukça zengin bir tarihi olan kenti bir günde gezmek imkansızdır.

Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda Kayı Boyu’nun manevi lideri olarak bilinen Şeyh Edebali’nin türbesi Osmanlı Devleti’nin 2. padişahı Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Orijinal kubbe Anadolu’nun çok büyük bölümü 1. Dünya Savaşı sırasında işgal edilmiş olup bu yıllarda tahrip olduğundan, türbenin üzeri kiremit çatı ile örtülmüştür. Şeyh Edebali ve yakınlarının sandukalarının bulunduğu odada yedi büyük, dört küçük sanduka vardır. Bu sanduka odasının tavanı, kubbeli bölümden farklı olarak, dikdörtgen biçiminde yapılmıştır. Türbenin içinde mescit ve misafirhane olarak kullanılan iki oda daha yer almaktadır. Anadolu topraklarında köklerimizin atılmasında çok büyük emeği olan bu tarihi kişiliğin türbesinin Kente yapacağınız ziyarette mutlaka gezilmesi ve sonsuz saygı ve şükranlarımızın sunulacağı yerlerin başında yer alması gerektiğini düşünmekteyiz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bilecik’in Söğüt İlçesinde bulunan müzenin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1900’lü yıllarda belediye reisi olan Memiş Ağa tarafından bu günkü adı ile dispanser olan sargı evi olarak inşa edildiği bilinmektedir. Müze’nin olağanüstü ahşap işçiliği dikkat çeken önemli özelliklerinin başında yer almaktadır.

Kömürsu Yaylası

Kömürsu Yaylası

Bozüyük ilçesine 28 km uzaklıkta bulunan Kömürsu Yaylası, Bilecik’in en önemli ve en çok tanınan yaylasıdır. 1.700 metre rakımda yer alan 90 hektarlık alanda köknar, karaçam, kayın, ardıç ve titrek kavak ağaçları, çeşitli çiçek türleri ve çimenlerle kaplı bir bitki örtüsü vardır. Günümüzde yayla ve trekking turizmi amaçlı kullanılan bu muhteşem doğal cennetin, gelecekte yapılacak düzenlemelerle bir kış turizm merkezi haline getirilmesi amaçlanmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

17.yüzyılda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılan kervansaray, 3.008 metrekarelik bir alana simetrik ve dikdörtgen biçiminde taş ve tuğla ile inşa edilmiştir. İç mimarisi ortada at ve arabaların, iki yanda da yolcuların konaklayabileceği odaları barındıracak şekilde planlanmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi’nin türbesi Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunmaktadır. Osman Gazi’nin 13.yüzyılın son yıllarında yaptırdığı açık mezar, I. Mehmet’in emri ile türbe haline getirilmiştir. Girişte ve sandukanın bulunduğu odada dörtgen pencereler bulunan türbe 1886 yılında II.Abdulhamit tarafından yeniden onarılmış ve türbenin yanına bir çeşme eklenmiştir.

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında ve halkımızın bağımsızlığını kazanmasında çok önemli bir yeri olan 1. ve 2. İnönü Savaşlarının anısına yaptırılan bu şehitlik 844 mezardan oluşmaktadır. Şehitlik 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır. Şehitlikte bulunan anıt I. ve II. İnönü Savaşları’nın bir simgesi olarak inşa edilmiştir. Şehitliğin etrafı çam ve köknar ağaçları ile çevrili olup mezarların ayak uçlarında bulunan taşlara Trük Bayrakları resmedilmiştir.

Bilecik gezi rehberini, bağımsızlığımız uğruna can veren Atalarımızın mezarlarını ziyaret edip kendilerine duyduğumuz saygı ve minnetlerimizi sunmak için bir fırsat olarak görebiliriz.

Bilecik gezi rehberi dışındaki deneyimlerinizi yorumlarda paylaşarak bilinmeyen ve görülmeyen detaylar konusunda yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda, bölge ile ilgili düşünceleriniz de son derece önemli 🙂

Bilecik Fırsat Otelleri

Tosya Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilecik Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds