Beyrut gezi rehberi ile Lübnan’ın göz bebeği başkenti yakından tanıyalım.

Lübnan Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de yer alan bir Ortadoğu ülkesidir. Lübnan’ın komşuları Suriye ve İsrail’dir. Lübnan’ın Akdeniz’e uzun bir kıyısı bulunur. Ülkenin başkenti ise Beyrut’tur.

Beyrut’un nüfusu 1,5 milyonun üzerindedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehir, körfez kıyısındadır. Ülkenin hem ekonomik hem de kültürel olarak da başkenti olan Beyrut, 1975 yılında başlayan Lübnan İç Savaşı’nda bu özelliğini kaybetmiştir. Ülkede kullanılan resmi dil Arapça ve ülkenin para birimi, Lübnan Lirası’dır.

Beyrut’un Tarihi

Beyrut milattan önce 15. yüzyıldan itibaren tarih sahnesindedir. Bu dönemde Romalıların bir kolonisi olarak kullanılan şehir, Antik Çağ’da Beyrut Hukuk Okulu ile gözde haline gelmiştir. Bu kent milattan sonra 6. yüzyılda meydana gelen depremlerle epey hasar görmüştür. 1800’lü yıllara gelindiğinde ülkeye ilk açılan üniversite Beyrut Amerikan Üniversitesi olmuştur. Beyrut I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından işgal edilmiş ve bağımsızlık ilan edilene kadar işgal altında kalmıştır.

Beyrut, Osmanlı Dönemi’nde planlı olarak gelişmiştir. 1943 yılında bağımsızlığını kazanması ile plansız ve hızlı bir gelişme yaşamıştır. 1975 yılında başlayan ve neredeyse 20 yıl süren iç savaş öncesinde şehirde yaşayan Müslüman ve Hristiyan nüfusu eşitken, savaş sonrasında Müslümanlar üstünlük kazanmıştır.

Ortadoğu’nun önemli ve ekonomik olarak en gözde şehri Beyrut’tu. Serbest deniz politikası ile de birçok avantaj sağlayan Beyrut’ta iç savaş bu gözde şehrin değerini düşürmüştür. İç savaş sırasında toplamda 150 bin kişinin bu savaşta hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut yüzyıllar boyunca Ortadoğu’nun ilim yuvası olmuştur. Milattan önce 15. yüzyıldan başlayan yerleşimi ile burası hem tarihi, hem de kültürel açıdan uzun yüzyıllar gözde bir şehir olmuştur. Bu şehirde gezilecek birçok kültürel ve doğal yer bulunur. Sizin için Beyrut gezi rehberinize ekleyebileceğiniz gezilecek yerleri yazımızda derledik.

Hamra Caddesi, Batı Beyrut

İmages Hamra Caddesi 800 x 500

Hamra Caddesi, diplomatik ve ekonomik açıdan şehrin merkezlerinden biridir. Basra Körfezi’ne yakınlığı ile birçok turistin ziyaret ettiği bu tarihi caddeyi Beyrut gezi rehberinize eklerseniz, kesinlikle memnun kalacaksınız. Özellikle burada her yıl devlet eliyle gerçekleştirilen Hamra Street Festivali ile canlılık kazanan caddede hem dinlenip hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi, Down Town

İmages Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi 800 x 500

1767 yılında yapılmış bu kilise günümüzde hala değerini korumaktadır. Bu kilise ihtişamlı tasarımı ile öne çıkmaktadır. İç savaş sırasında epey hasar almış olsa da uzun süren restorasyon ile eski haline getirilmiştir. Şu an aynı zamanda kilise eklenen bir yapı ile arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze olmuştur.

Beyrut Ulusal Müzesi, Şam Sokağı

İmages Beyrut Ulusal Muzesi 800 x 532

Lübnan’ın arkeolojik tarihine ışık tutan niteliği ile bu müze süslemeleri ve bezemeleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Lübnan tarihinde önemli bir yere sahip olan Mısır, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait birçok eserin ve koleksiyonun bulunduğu bu müzede, 100 binin üzerinde tarihi eser bulunmaktadır. Beyrut’u ve Lübnan’ı tanımada önemli bir yere sahip olan bu müzeyi mutlaka Beyrut gezi rehberine eklemelisiniz. Ayrıca bu müzede yer alan eserlerin replikalarını satın alabileceğiniz bir de alışveriş kısmı burada bulunmaktadır.

İmages Beyrut Ulusal Muzesi1 800 x 450

El Ömer Camii, Waygan Caddesi

İmages el omer camii 800 x 534

El Ömer Camii, Beyrut’un simgelerinden biridir. Görüntüsü ile dikkat çeken bu cami, 1153 yılında Hospitalier Şövalyeleri tarafından yapılmış bir kiliseymiş.1291 yılına gelindiğinde Memlükler bu kiliseyi camiye çevirmiş. Mavi kubbesi ve iç tasarımı ile de bu camii oldukça dikkat çekicidir.

Güvercin Kayalıkları, Raouche

İmages beyrut 1 800 x 532

Güvercin Kayalıkları doğal yollarla oluşmuş bir güzelliktir. Denizin içerisinde bulunan ve akşam üzeri bu iki kayalıktan çıkan silüet ile görenleri kendine hayran bırakan bu yeri mutlaka Beyrut gezi rehberinize eklemelisiniz.

Corniche, Doha

İmages Corniche Doha1 800 x 293

Şehrin en gözde sahil şeridi olan Corniche yaklaşık 5 kilometre uzunluğundadır. Palmiye ağaçları ve büyük kayalıklardan oluşan bu sahil şeridi görülmeye değer bir yerdir. Akşam burada yürüyüş yaparak güzel vakitler geçirebilirsiniz.

İmages Corniche Doha 800 x 533

Yıldız Meydanı, Down Town

İmages Yildiz Meydani Down Town 800 x 534

Kahverengi tonlarında binalarla çevrili olan Yıldız Meydanı, Down Town Bölgesi’nin merkezinde yer alır. Yıldız Meydanı’nın tam ortasında yer alan 25 metrelık saat kulesi II. Abdülhamit’in padişah olması üzerine Beyrutlular tarafından yaptırılmıştır. Tasarımı ve tarihi ile fark yaratan bu saat kulesinin bulunduğu Yıldız Meydanı, birçok sokak ve caddeye çıkması ile epey hareketli bir yapıya sahiptir.

Maghen Sinagogu, Rue Wadi Abu Jamile

Beyrut’un en eski sinogogu Meghen’dir. Neo Romaneks tarzıyla, 1925 yılında inşa edilen bu yapı şehrin farklı dini kültürlerini gözlemlemek için birebir bir noktadır. Günümüzde hem ziyarete hem de ibadete açık olan bu tapınağı, şehrin dokusunu anlamak için Beyrut gezi rehberinize eklemenizi ve burayı ziyaret etmenizi öneririz.

Martyr’s Anıtı, Şehitler Meydanı

İmages Martyr’s Aniti 800 x 595

İtalyan asıllı heykeltıraş Marino Mazzacurati tarafından yapılan bu anıt, I. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Lübnanlılar anısına dikilmiştir. 4 metre uzunluğundaki bu eser, üzerinde iç savaş sırasında oluşmuş izler ile hala ayakta durmaktadır.

Roma Kalıntıları, Beyrut

Roma döneminden kalan yapıların kalıntılarından oluşan bu yer aynı zamanda bir yerleşim yeridir. Burada cami, kilise ve hamam gibi yapıları görmeniz de mümkündür. Beyrut merkezden yürüme mesafesinde olan bu yer, turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Jeita Mağarası, Valley of the Dog River

İmages Jeita Magarasi 800 x 450

Dünyanın yedi harikası için aday olan bu yer, Beyrut gezi rehberine eklenmesi gereken önemli turistik bölgelerden biridir. Bir kısmı 1836, başka bir kısmı ise 1958 yılında keşfedilen bu mağara, kireç taşından oluşmuştur. Varoluş zamanı bilinmeyen bu mağaralara tekneler ile ulaşmak mümkündür. Mağaralar arasında tren benzeri araçla ya da teleferikle ilerlemek de mümkündür.

Beyrut’ta Ne Yenir?

Beyrut bir akdeniz ülkesi olarak ve çokça kültüre ev sahipliği yapan bir bölge olarak çok çeşitli ve zengin bir mutfağa sahiptir. Bu mutfakta mutlaka tatmanız gereken, Beyrut gezi rehberinize eklemezseniz üzüleceğiniz lezzetler bulunmaktadır.

Tabule Salatası, Lebeniye Çorbası, Zahterli Pide, Humus, Falafel, Arak İçkisi ve Kakuleli Türk Kahvesi mutlaka tatmanız gereken yöresel  lezzetlerdendir.

Beyrut’un geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz bazı restoranlar şöyledir: Al Mandaloun Sur Mer, Abd Al Wahab, Casablanca, Gruen, Taj Al Moulouk,  Manara Palace Café, Buddha Bar

Ulaşım

Beyrut’a İstanbul’dan bir buçuk saate uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkündür. Türkiye’den özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden, Suriye’yi geçerek karayolu ile de ulaşabilirsiniz. Lübnan’a aynı zamanda Akdeniz üzerinden deniz yolu ile gitmek de mümkündür.

Beyrut içerisinde ulaşım için genel olarak otobüs ve taksi kullanılmaktadır. Burada ulaşım konusunda bilmeniz gereken ise otobüslerin belirli bir durağı olmaması ve taksilerde taksimetre olmamasıdır. Bu sebeple uygun bir ulaşım için iyi bir pazarlık yapmalısınız.

Beyrut’ta Konaklama

Beyrut içerisinde birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. İster şehir merkezi ister sahil üzerinde birçok otel imkanı sizi beklemektedir. Bütçenize uygun olan bir konaklama yeri bulmanız çok olasıdır.

Beyrut gezi rehberinizi oluştururken inceleyebileceğiniz bazı otel önerilerimiz ise şöyledir:

Beyrut seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Beyrut gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyrut Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds