Almanya’nın başkenti Berlin tam bir turistik şehirdir. Berlin gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Birbirinden özel cadde ve meydanları, ünlü müzeleri ve yapıları ile buram buram tarih kokan bir şehirdir.

Berlin’e Ne Zaman Gidilmeli

Almanya, Türkiye’ye göre kuzeyde kaldığı için hava şartları değişmektedir. Bahar aylarında gidecekseniz bile yanınıza mutlaka kalın kıyafetler alın. Kış mevsiminde 0 derecenin altına düştüğü için gezi için en uygun zaman yaz aylarında olmaktadır.

Berlin’de Nereler Gezilmeli? Nerede Kalınır?

Berlin’de o kadar fazla gezilip görülecek yer var ki burada mutlaka görülmesi gereken yerleri anlatacağız.

  • Brandenburger Tor

Almanya’da Neo-klasik mimari ile inşa edilmiş ilk yapıdır. Brandenburger Kapısı 26 metre yüksekliğinde, 65,5 metre uzunluğunda 11 metre derinliğine sahiptir. Prusya Kralı |||. Friedrich Wilhelm’in emriyle 1788-1791 yıllarında inşa edilmiştir. Kapının üst kısmında bulunan Quadiga isimli heykel Gottfried Schadow tarafından yapılmıştır.

İmages berlinde nereler gezilmeli nerede kalinir

Reichstag (parlemento binası)

Yüksek Rönesans ve Klasisizm akımlarından etkilenerek yapılmıştır. Paul Wallot tarafından 1884- 1894 yıllarında inşa edilmiştir. Bu yapıyı dikkatli kılan özelliği yapının çatısının camdan yapılmış olmasıdır. Çatıya çıkıp manzaranın keyfini çıkarmak için web siteleri üzerinden yer ayırmanız gerekmektedir.

  • Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Yüksek Rönesans akımından etkilenip 18. yüzyılda inşa edilmiş bir kilisedir. Kilisenin içerisinde Hohenzollern Hanedanı üyelerinin mezarları bulunmaktadır.

  • Berlin Duvarı

Berlin duvarı 13 Ağustos 1961 yılından 9 Kasım 1989 yılına kadar Doğu ve Batı Berlin olarak şehri ikiye bölmüştür. Bu duvar 46 metre uzunluğuna sahiptir. 1989 yılında Alman bir yetkilinin yapmış olduğu açıklama sonrası bu duvar Berlin halkı tarafından yıkılmıştır. Bu duvardan geriye kalan tek şey Utanç Duvarı olarak anılan East Site Gallery oluşturmaktadır.

  • Alexanderplatz

1989 yılında 1 milyondan fazla insanın katıldığı Doğu Alman Hükümetine karşı protesto bu meydanda gerçekleştirilmiştir. Oldukça zengin ve canlı bir yerdir. Berlin’e gelen turistlerin mutlaka geldikleri yerdir.

  • Potsdamer Platz

Kentsel dönüşümün en güzel örneğidir burası. 1990’lı yıllarda büyük projeler kapsamında Daimler City, Sony Center ve Beisheim Center binaları inşa edilerek önemli merkez haline dönüştürülmüştür. Günümüzde kent meydanlarında gün boyunca sanatçılar konser vermektedir.

  • Checkpoint Charlie

Kapı NATO denetimi altındaki 3. geçiş noktası olmasından dolayı bu isimi almıştır. Kullanıldığı dönem içerisinde birçok gazeteci, diplomat ve yabancı turistler Doğu Almanya ya buradan geçiş yapmışlardır.

  • Müzeler Adası

Tarih ve sanatseverler için oldukça yoğun ziyaret edilen bir yerdir. Mitte ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Burada 5 müze faaliyet göstermektedir. Bunlar; Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgaleria, Bode Museum, Pergamon Museum.

  • Berliner Fernsehturm

1950 li yıllarda yapılmış 365 metre yüksekliğine sahip Berlin’in en yüksek yapısı kulesidir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi gelmesinin nedenlerinden biriside sunmuş olduğu muhteşem manzaradır. Gözlem kulesi yerden 200 metre yüksekliğe sahiptir ve asansör ile 40 saniyede çıkılmaktadır.

  • Holocaust Anıtı

Nazilerin yapmış olduğu soykırım sırasında yaşamını yitiren Yahudiler için yapılmış anıttır. 1999 yılında Peter Eisenmann’ın mimari taslağına dayanarak inşasına karar verilmiş fakat 2003 yılında başlatılmıştır. 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Bu alan içinde 2,38 metre uzunluğunda 0,95 metre genişliğinde 2711 beton blok bulunmakta.

Nerede Kalınır?

Berlin de konaklama için çok fazla alternatif mevcuttur. Berlin’in en gözde yerleri; Charlottenburg, Mitte, Tren istasyonu çevresi, Alexanderplatz meydanı ve çevresi, Kreuzberg, Neukölln, Schöneberg’dir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berlin'de Nereler Gezilmeli? Nerede Kalınır?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds