Belçika Gezi Rehberi yazımızda, ülkenin tarihi eserlerinden, meydanlarına, geleneksel lezzetlerinden, ulaşım ve konaklama bilgilerine kadar birçok bilgiyi sizler için toparladık.

Genel Bilgiler

Resmi adı Belçika Krallığı olan ülkenin başkenti, Brüksel’dir. Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Belçika; Hollanda, Lüksemburg, Almanya ve Fransa ile komşudur. Kuzey Denizi’ne de kıyısı bulunan ülkenin nüfusu yaklaşık on iki milyondur.

Belçika’nın resmi dilleri Felemenkçe, Almanca ve Fransızca’dır. Ülkenin para birimi ise Euro’dur. Ülkede sürekli yağış olan, okyanusal iklim hakimdir.

Belçika’nın Tarihi

Ülkenin tarihi milattan önceye kadar gitmektedir. 1. yüzyılda yerli halkın Romalılar ile girdikleri savaşta yenilmesi ile Gallia Belgica şehri kuruldu. Kavimler göçü ile şehrin yönetimi Merovenj Hanedanlığı’nda geçmiş, 8. yüzyılda ise Karolenj İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. 16. yüzyıla gelindiğinde birçok ilin birleşiminden oluşan Alçak Ülkeler’de 1568 yılında başlayan ve seksen yıl süren, 80 Yıl Savaşı başlamıştır. Bu savaşla birlikte Alçak Ülkeler; Birleşik İller ve Güney Hollanda olarak ayırmıştır. Sonrasında ise Fransız Devrimi Savaşları başlamış ve bu savaşlar sonucunda Alçak Ülkeler birleşerek Hollanda Krallığı’nı kurmuşlardır.

İmages belcika gezi rehberi2 e1590836856593

1830 yılında Belçika Devrimi gerçekleşmiş ve tarafsız Belçika Geçici Hükümeti kurulmuştur. Böylece ülkede parlamenter sisteme sahip bir monarşi devleti kurulmuştur. 1914 yılına gelindiğinde ülke, Almanya tarafından işgal edilmiştir. 1940 yılında Yıldırım Savaşı ile ülke tekrar Almanya tarafından işgal edilmiştir. 1944 yılında ülke bağımsızlığına kavuşmuştur.

 Belçika Gezi Rehberi

Belçika, karışık toplumu, komşuları ve kıyısı ile güzel bir Avrupa ülkesidir. Avrupa Birliği ve NATO başkenti olan bu ülkede, tarihi ve turistik gezilecek birçok yer vardır. Belçika gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bazı yerleri sizin için derledik.

Büyük Pazar Meydanı, Brüksel

İmages buyuk pazar meydani

Başkentin kalbi bu meydanda atmaktadır. Büyük Pazar Meydanı 11. yüzyılda kurulmuş ve kentin hem ekonomik hem de politik merkezi olmuştur. Bu meydanda 13. yüzyıldan kalma birçok yapı bulunmaktadır. Günümüzde burada birçok kültürel etkinlik yapılmaktadır.

ST Michael Ve ST Gudula Katedrali, Brüksel

İmages ST Gudula Katedrali

Bu kilise 1225 yılında yapılmaya başlanmış ve 15. yüzyıla gelindiğinde tamamlanmıştır. Şehrin merkezinde yer alan bu katedral, günümüze gelene kadar birkaç kez restore edilmiştir. Burada değerli birçok eşyanın sergilendiği müze de bulunmaktadır. Hendrik Frans Verbruggen tarafından, Gotik tarza inşa edilmiştir. Bu tarihi yapıyı görmek için Belçika gezi rehberinize not almayı unutmayın.

Atomium, Brüksel

İmages Atomium e1590836836774

Expo 58 fuarı için 1958 yılında yapılmış olan, 102 metre yüksekliğinde ki bu yer, dokuz adet çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Mimar Andre Waterkeyn tarafından yapılan Atomium, Brüksel’in simgelerinden biri olmuştur. Bir hücrenin 165 milyon kez büyütülmesiyle ortaya çıkan görüntüden yola çıkarak inşa edilmiştir. Şehir manzarasının izlenebileceği, içinde restoran ve kafelerin yer aldığı bu yapıyı mutlaka Belçika gezi rehberinize eklemelisiniz.

İşeyen Çocuk Heykeli, Brüksel

İmages Iseyen Cocuk Heykeli e1590836829163

Jerome Duquesnoy tarafından, 1619 yılında inşa edilen bu heykel, çokça çalınmıştır. Bu sebeple yerine sürekli yenisi yapılmıştır. Bu heykel, şehrin simgelerinden biridir. Rivayetlere göre tüm şehri yakacak bir yangını engellediği düşünülen çocuğun heykelidir. Başka bir rivaye göre ise bir bombanın fitilini işeyerek söndüren ve tüm şehri kurtaran bir çocuğun anıtıdır. Bu heykel, Grand Place Meydanı yakınında yer almaktadır.

Hotel de Ville, Brüksel

İmages Hotel de Ville e1590836822204

1402- 1420 yılları arasıda yapılan, Grand Place Meydanı’nın 96 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile dikkat çeken,  Jacob van Thienen ve Guillaume de Voghel tarafından tasarlanmış bir binasıdır. Kent Müzesi’nde yer alan heykellerin kopyaları bu binanın ön kısmına inşa edilmiştir. Bu bina günümüzde komün meclisi tarafından ve kraliyet özel günlerinde kullanılmaktadır.

Bizim Leydi Kilisesi, Brugge

İmages Bizim Leydi Kilisesi e1590836811672

13. yüzyılda yapılmaya başlanan bu eser, şehrin en büyük kiliselerinden biridir. Kilisenin kulesi, 122 metredir. Gotik tarzda inşa edilen bu eser, iç tasarımıyla dikkat çekmektedir. Bizim Leydi Kilisesi’nin en önemli eseri, Michelangelo’nun yaptığı Madonna ve Çocuğu heykelidir. Bu kilise günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir.

Markt Meydanı, Brugge

İmages Markt Meydani e1590836792515

Neo- klasik ve Gotik tarzda inşa edilen bu meydan şehrin merkezinde yer almaktadır. 12. yüzyıldan başlayarak, 18 ve 19. yüzyıllarda inşa edilmiş birçok esere ev sahipliği yapmakta olan bu meydan, yakın zamanda yenilenmiştir. Orta Çağ’dan kalan bu meydan rengarenk yapısı, tarihi eserleri ve faytonları ile canlı bir meydandır.

Çan Kulesi, Brugge

İmages Can Kulesi e1590836780685

Brugge’nin sembollerinden olan 83 metre yüksekliğindeki bu Çan Kulesi, tüm şehri ayaklarınızın altında görmenizi sağlayan bir manzaraya sahiptir. Bu manzarayı görmek için 366 basamak çıkmanız gerekmektedir. Hazine odası olarak, 1240 yılında inşa edilmiştir. Çıkan bir yangın sonucunda tahrip olan bu kule, 1280 yılında yeniden yapılmıştır. İlk yapıldığında 48 çana sahip olan bu kule de günümüzde 47 çan bulunmaktadır.

Aziz Salvator Katedrali, Brugge

İmages Aziz Salvator Katedrali e1590836772293

12. yüzyılda yapılmış bu kilise, Romanesk tarzında inşa edilmiştir. Brugge şehrinin ana kilisesi olarak hizmet veren bu yer, 19. yüzyılda ana kilise vasfını başka bir kiliseye devretmiştir. Neo- Gotik tarzda dizayn edilen bu katedral, 99 metre yüksekliğinde kulesi ile fazlaca dikkat çekmektedir.

Gravensteen Kalesi, Gent

İmages Gravensteen Kalesi e1590836756157

Gravensteen Kalesi Orta Çağ döneminden günümüze kalan bir eserdir. Haçlı Seferleri sonrasında, 1180 yılında inşa edilmiştir. 1885 yılında aslına uygun olarak yenilenen bu kale, Leie Nehri kenarında yer almaktadır. Bu kale fabrika, adliye ve cezaevi olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan Gravensteen Kalesi’nde, cezaevi olduğu dönemden kalan eşyalar sergilenmektedir. Bu tarihi yapıyı mutlaka Belçika gezi rehberinize eklemelisiniz.

Aziz  Bavo Katedrali, Gent

İmages Aziz Bavo Katedrali

Şapel olarak 942 yılında inşa edilen bu yer üzerine yapılan eklemelerle katedrale çevrilmiştir. Gotik ve Romanesk olarak inşa edilen, kulesi ile tehlikelere karşı halkı uyarmak için kullanılan bu yer içerisinde önemli eserler yer almaktadır.

Gent Çan Kulesi, Gent

İmages Gent Can Kulesi e1590836735490

Genç Çan Kulesi, şehrin bağımsızlığını temsil etmektedir. 1313 ila 1380 yılları arasında yapılan bu çan kulesi şehirde meydana gelecek yangınlar ve kuşatmalara karşı önlem amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde insanların şehri yukarıdan izleyebildiği bir yer olan bu kule, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Bu kuleden Gent şehrini izlemek için Belçika gezi rehberinize burayı eklemeyi unutmamalısınız.

Meryem Ana Katedrali, Antwerp

İmages Meryem Ana Katedrali e1590836724462

Meryem Ana Katedrali 1352 yılında yapılmaya başlanmıştır. Jan ve Pieter Appelmans’ın tasarladığı bu katedral, 1521 yılına gelindiğinde ancak yarısı tamamlanmıştır ve günümüze bu haliyle gelmiştir. 123 metrelik çan kulesi ile Kuzey Avrupa’nın en önemli dini merkezlerinden olan bu yarım katedral, Gotik tarza inşa edilmiştir. Bu katedralde birçok çalışma ve heykel yer almaktadır.

Anvers Belediye Binası, Antwerp

İmages Anvers Belediye Binasi e1590836717612

Rönesans Dönemi’nin önemli eserlerinden olan bu binanın inşası 1565 yılında tamamlanmıştır. İtalyan ve Flaman tarzda yapılan bu eser 19. yüzyılda restore edilmiştir. Anvers Belediye Binası UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Belçika’da Ne Yenir?

Belçika’nın geleneksel yemekleri, domuz, sığır ve tavuk etinden oluşan, et ağırlıklı bir mutfaktır. Yemeklerde kullanılan soslarla birlikte ağır bir mutfağa sahip olan Belçika mutfağında, Kuzey Denizi’ne kıyısından kaynaklı olarak deniz ürünleri de bulunur.

Belçika kültüründe sabah kahvaltısı reçelli ekmek ya da kruvasan ile yapılırken, öğle yemekleri atıştırmalık ağırlıklı olarak geçiştirilmektedir. Ülkenin en önemli öğünü böylelikle akşam yemeği olmaktadır. Kalabalık geçen akşam yemeklerinde en az üç çeşit yemek ve tatlı tüketilmektedir. Belçika denilince akla gelen diğer lezzetler ise waffle, çikolata ve bira olmaktadır.

Belçika gezi rehberinde yer alması gereken lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz: Eel, Boulettes, Çikolata, Moules Frites, Caricoles, Choux de Bruxelles, Waffle, Stoemp, Waterzooi, Chou Rouge A La Flamande.

İmages belcika gezi rehberi e1590836849800

Belçika’da Ulaşım

Türkiye’den Belçika’ya; İstanbul, Antalya, Bodrum, Ankara, Adana ve İzmir’den uçak ile ulaşmak mümkündür. Hollanda, Fransa ve Almanya’dan ise otobüs ile ülkeye varabilirsiniz.

Belçika’da ulaşım STIB adlı bir kurum tarafından idare edilmektedir. Gitmeyi  düşündüğünüz yeri STIB’ın gezi planlayıcısı ile hızlıca öğrenebilirsiniz. Ülkede tramvay, metro ve otobüs ile ulaşım yapmanız mümkündür. Burada tüm ulaşım seferleri sabah 06.00 itibariyle başlayarak, gece 00.30’a kadar devam etmektedir. Ülkede toplu taşıma yanında bisiklet kullanımı da yaygındır.

Belçika’da Konaklama

Belçika’da konaklayabileceğiniz en iyi yer başkent Brüksel’dir. Europen Quarter, Saint Josse ten Noode, Saint Gilles, Ixelles bölgelerinde bulunan otelleri de tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerdeki seçiminizi tarihi alanlara yakınlık, gece hayatı ve alışveriş bölgesi, kültür ve sanat yapısı gibi alanlarda tercihinize göre yapabilirsiniz.

Belçika gezi rehberinizi oluştururken bakabileceğiniz otelleri şöyle sıralayabiliriz:

Belçika seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Belçika gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belçika Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds