Barselona için hazırlanmış gezi rehberi, konuklarına muhteşem mimarisi bulunan yapılar, şehrin kültürünü yansıtan müzeler, enfes yemekler ve keyifle yaşanacak çeşitli eğlence aktiviteleri sunmaktadır. Barselona plajları ve zengin kültürü ile herkese hitap etmekte olup, konaklama seçenekleri de tatmin edici boyuttadır.

Barselona’nın Tarihi

Barcelona’nın tarihi ile ilgili iki hikâye bulunmaktadır. Bunlardan biri mitolojik kahraman Herkül’e, diğeri ise Kartacalı general Hanibal’ın babası hamicar Barça’ya dayanmaktadır. Barselona M.Ö 3.yüzyılda balıkçı köyü olarak kurulmuş olup, M.ö 15 yılında Romalıların eline geçmiştir.

415 yılında Vizigotlar tarfından işgal edilen şehir, 8.yüzyılda Endülüslü Araplar’ın kısa süreliğine eline geçmiştir. Frank kralı Charles’in oğlu Louis bölgedeki Arap hâkimiyetine son vermiş ve bölgede kontluk kurarak tüm katalonya’yı içine alan bir düzen kurmuştur.

85 yılında Endülüslü Araplar’ın saldırılarına maruz kalan bölgede halkın büyük bir kısmı yok edilmiştir. 1137 yılında Aragon Hanedanı ile birleşme olmuş ve uzun süre Barselona bölgedeki ekonomik ve siyasi gücü elinde tutmuştur. Merkezi yönetime karşı sürekli bir ayaklanma ve direniş gösteren Katalonya halkı 1936-1939 İspanya İç Savaşı’nda da büyük karışılıklar yaşamış ve 1975 yılında kral Franco ölene dek bu çatışmalar devam etmiştir.

İspanya 1986 yılında Avrupa Birliğine tam üye olmuş ve bu tarihten itibaren şehir ekonomik anlamda gelişmeye başlamıştır. 1992 Yaz Olimpiyatları’nın Barselona’da düzenlenmesi ise şehre ayrı bir önem katmıştır.

Barselona’ya Ne Zaman gitmek Gerekir?

Seyahat rehberi hazırlayarak Barselona’ya gitmek isteyen bir kişi Mayıs’tan Kasım’a kadar ki süreçte bu planını gerçekleştirme imkânına sahip olmaktadır. Özellikle su sporlarından hoşlananlar ve güneşlenmek isteyenler Mayıs-Eylül ayları arasında bir tarihi tercih etmektedir.

Turizm haberleri Ağustos ayında turist sayısının oldukça fazla olduğundan, Haziran ayının ise festival ayı olmasından ve milli günlerinin 11 Eylül olmasından sıklıkla bahsetmektedir.

Yaz tatilini düşünmeyenler ise Ocak-Mart ayları arasında Barselona’yı tercih edebilmektedirler. Çünklü bu aylarda ise karnavallar düzenlenmekte ve Barselona’nın eğlenceli ve canlı hali görülmektedir.Barselona Gezisi İçin Gezi Notları

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona’da gezilecek yerler arasında,

 • Plaça de Catalunya
 • Şehir Tarihi Müzesi
 • Başdiyakozun Evi
 • Roma Duvarı
 • Agustus Tapınağı
 • Frederic Mare Heykel Müzesi
 • Katalan Ulusal Sanat Müzesi
 • Sagrada Familia Bazilikası
 • Park Gueli
 • Casa Mila ve Casa Batllo.

Bulunmaktadır. Ayrıca Barselona’da doğal güzellikleri ile ünlü Tibidabo ve Monujuıc tepelerinin ziyareti de önem taşımaktadır. Parc de La Ciutadella ise 1892 yılında 14 hektarlık alana kurulmuş şehrin yeşil hazinelerinden bir başkasıdır.

Barselona’da Neler Yapılır?

Herkesin farklı bir tail anlayışı ve yapmaktan hoşlandığı farklı durumların olması çok normaldir. Bu durumda Barselona’da yapılacak popüler etkinlikler,

 • Tarihi yapıların gezilmesi
 • Gaudi’nin eserlerinin incelenmesi ve modernizmin keşfedilmesi
 • Las ramblas caddesinde keyifli bir yürüyüş
 • Camp Nou Stadyumunun ziyaret edilmesi
 • Picasso Müzesinin görülmesi
 • Montjuıc tepesine gidilerek Montjuıc kalesinin keşfedilmesi
 • Konser etkinliğine katılmak
 • Tapas’ın tadına bakmak
 • Barseloneta plajının tadını çıkarmak

Olarak listelemek mümkün olmaktadır.

Barselona’da Konaklama

Barselona’da konaklama tercihleri oldukça fazla bulunmaktadır. 5 yıdızlı otellerden apartlara ve hatta ev kiralama yoluyla bile konaklama ihtiyacı giderilmektedir. Konaklama için en fazla tercih edilen yerlerin başında kentin tarihi kısmı Ciutat Vella, kıyı kesiminde San Marti ve kentin kalbi konumundaki Katalonya meydanı civarı başında gelmektedir.

Sonuç olarak Barselona Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olup, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Barselona Fırsat Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barselona Gezisi İçin Gezi Notları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds