Bali gezi rehberi ile, Endonezya’nın cennet köşesini sizler için derledik.

Bali, Endonezya’ya bağlı bulunan Küçük Sunda Adaları’ndan biridir. Lombok ve Cava adaları arasında yer alır. Bali’nin başkenti Denpasar ve nüfusu dört milyon civarındadır. Endonezya’nın en turistik yeri olan Bali’nin para birimi Rupi’dir.

Ülkede çok fazla yerel lehçe bulunur. Bu lehçelerden ortaya çıkarılan Bahasia dili resmi dil olmuştur. Bunun yanında Endonezyaca da ülkenin resmi dillerindendir.

Bali Tarihi

Milattan önce 1. yüzyıldan bu yana yerleşimin bulunduğu Bali, Çin ve Hint kültürlerinden etkilenen bir yapıya sahip olmuştur. Bali Adası, 914 senesinde yazılan bir kitabede yer almış ve pirinç yetiştiriciliği sistemi bu dönemlerde geliştirilmiştir. Cava Adası’nda yer alan ve 1293 yılında kurulan Hindu Majapahit İmparatorluğu, Bali Adası’nda bir sömürge kurmuştur. 15. yüzyıla kadar sömürge olan ada, imparatorluğun dağılmaya başlaması ile Cava Adası’ndan göç almaya başlamıştır. 1597 yılında ise ada, Avrupalılar tarafından keşfedilmiştir. 1840’tan itibaren Bali Adası, Portekizliler tarafından sömürge altına alınmıştır. 1906 yılında ise Bali, Hollanda tarafından ele geçirilmiştir. Bali halkı bu işgal karşısında savaşmıştır.

İmages bali 2

1. Dünya Savaşı zamanına gelindiğinde Bali Adası, Japonlar tarafından işgal edildi. Japonlar’ın yenilmesi üzerine işgal edilen yerlerden çekilmesi sonunda tekrar Hollandalılar adaya geldi. Bu dönüş karşısında Japonlar’dan kalan silahlarla birlikte Bali halkı Hollandalılar’a karşı savaşmıştır. Fakat 1946 yılında gerçekleşen bu savaş karşısında Bali Ordusu yok edilmiştir. 1963 yılına gelindiğinde ise yanardağ patlaması ile adada binlerce insan ölmüş ve bu olay üzerine adada yaşayanlar göç etmeye başlamıştır.

Sonraki yıllarda politik kavgalar sonucunda ülkede yaşanan darbe ve iç savaş ile Bali’de yüz bine yakın insan öldü. 1966 yılına gelindiğinde Endonezya’da Yeni Düzen hükümeti kuruldu ve Bali cennet olarak görüldüğü eski haline geri dönmeye başladı.

Bali Gezi Rehberi

İmages bali 1

Bali Adası; sahilleri, kıyıları, kumları, denizi ve manzarasıyla Tanrıların Şehri olarak adlandırılan bir tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Son yıllarda çokça ziyaret alan bu ada da hem güzel bir tatil hem de güzel bir kültür gezisi yapacaksınız. Bali gezi rehberine eklenmesi gereken bu güzellikleri sizler için yazdık.

Pirinç Tarlaları, Ubud

pirinc-tarlalari

Pirinç yetiştiriciliği denince akla ilk gelen yerlerden biri Bali’dir. Bali’de muhakkak görülmesi gereken yerlerden olan bu tarlalar, aynı zamanda adanın en çok kullanılan besin kaynağıdır. Adanın her yerinde görülebilecek pirinç tarlalarının Ubud’ta yer alanı ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Bir vadiyi merdiven şeklinde tasarlayarak oluşturulmuş bu pirinç tarlaları, Bali gezi rehberine eklenmesi gereken yerlerden biridir.

İmages pirinc2 1 800 x 710

Ormana Bakan Sonsuzluk Havuzları, Ubud

İmages yuzme havuzlari 800 x 533

Bali’de birçok sonsuzluk havuzu bulunmaktadır. Ubud bölgesinde yer alan bu havuzlar ise adadaki en iyi manzarayı ve huzuru ziyaretçilerine sunuyor. Ormana bakan kısmı ile de burası tam bir görsel şölen sunmaktadır. Bu havuzlara bakan birçok otel bulunmaktadır. Bütçeniz el veriyorsa Bali tatilinizi burada kalarak geçirebilirsiniz.

Lempuyang Tapınağı, Lempuyang Dağı

İmages Lempuyang Tapinagi 800 x 551

Lempuyang Tapınağı, adanın en kutsal yerlerinden biridir. Tapınağın içine girmek mümkün olmasada görüntüsü ile birçok ziyaretçiyi buraya çekmektedir. Buranın kutsal olması nedeniyle turistlerin girişi yerel halk tarafından yasaklanmıştır.

İmages Lempuyang Tapinagi1 800 x 626

Tirta Gangga (Su Sarayı), Abang

İmages Tirta Gangga 800 x 506

1948 yılında yaşanan yanardağ patlaması ile kraliyet ailesinin kullandığı bu saray yıkılmıştır. Su sarayı, yıkılan bu saray yerine aslına sadık kalınarak yeniden kurulmuştur. Havuz labirenti, bahçesi, heykelleri ile burası Bali gezi rehberine eklenmesi gereken yerlerden biridir. İçeride misafirler için bir havuz ve sarayın balıklarını besleyebileceğiniz bir alan da bulunmaktadır.

Nusa Penida Adası

İmages Nusa Penida Adasi1 800 x 462

Manzarası ile kendine hayran bırakan, sessiz ve bozulmamış doğası ile Nusa Penida çokça ilgi görmektedir. Bu adada dalış yapmak, değişik deniz canlılarını gözlemlemek için buraya gelebilirsiniz.

İmages Nusa Penida Adasi 800 x 450

Pura Ulun – Danu Beratan Tapınağı, Beratan Gölü

İmages Pura Ulun 800 x 389

Beratan Gölü kenarında yer alan ve Bedugul Dağları’na bakan Pura Ulun, mazara konusunda oldukça cömert bir tapınaktır. Pirinç yetiştirmek için kurulan sulama sistemi kontrol noktalarından biri ve  ibadet yeridir.

Şelaleler

Bali Adası’nda birçok şelale bulunmaktadır. Şelalelerde vakit geçirmek ise tüm ziyaretçilerin yapması gereken bir aktivite olmaktadır. Burada yer alan Git Git, Sekumpul, Aling Aling, Banyumala, Tukad Cepung ve Tegenungan şelaleleri Bali’nin en ünlü şelalelerindendir. Bedugul bölgesi en çok şelalenin bulunduğu yerdir. Nefes kesici güzellikteki bu şelalelerden birkaçını Bali gezi rehberinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Handara Kapısı, Ubud

Bali mimari yapısının en önemli ürünleri saray ve tapınak kapılarıdır. Anıtsal bir özellik taşımasa da görsel olarak birçok turisti çeken bu kapı, son yıllarda ziyaretçileri tarafından adından sıkça söz ettirmektedir. Bu nedenle yeniden üretilen bu kapılar insanların fotoğraflarına bir görsel olmaktadır.

Selfie Parkları, Wanagiri Road

İmages Selfie Parklari 800 x 600

Bali’nin son yıllarda çokça ziyaret edilmesi ile insanların selfie çekmesi adına özel olarak tasarlanmıştır. Devasa boyuttaki kuş yuvası ve bambudan yapılmış salıncak ve dekorları ile burası görsel olarak fotoğraflarınızı renklendirecek bir yer olarak bulunmaktadır.

Tanah Lot Tapınağı, Tabanan

İmages Tanah Lot Tapinagi1 800 x 497

 En ünlü deniz tapınağı Tabanan’da bulunan Tanah Lot’tur.  Bir burna inşa edilmiş olan tapınak gelgitler ile geceleri bir adaya dönüşüyor. Tapınağa ulaşmak için suların çekilmesi ile ortaya çıkan yolu takıp etmek gerekiyor fakat burası da içeriye girilmesi yasaklanmış bir tapınaktır.

İmages Tanah Lot Tapinagi 800 x 500

Bali’de Ne Yenir?

Bali komşularından etkilenen bir yemek kültürüne sahiptir. Özellikle uzak doğu mutfağı bölgede hakim durumdadır. Uzak doğu mutfağını sevmiyorsanız sizi rahatlatacak bir bilgi verebiliriz. Bali Adası tam anlamıyla bir noodle cenneti sayılabilir. Bali, yüzyıllardır geliştirdiği pirinç tarımı sayesinde ana besin kaynağı olarak bu ürünü tüketmektedir. Bununla birlikte bir ada olmasının yanında deniz ürünleri de yemek kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Burada yeme – içme çok ucuzdur. Rahatça istediğiniz yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Bali gezi rehberine eklenmesi gereken bazı geleneksel yiyecek ve içecekler ise şöyledir: Dadar Gulung, Şawar Celeng, Nasi Campur, Nasi Goreng, Mie Goreng, Bebek Goreng, Bebek Betutu, Satay, Suckling Pig, Lawar, Luwak, Bintang, Salak.

Bali yemeklerini tadabileceğiniz restoran ise şöyle: Bridges Bali, Ankhusa International Restaurant, MAURI Restaurant, Raja Bali Restaurant Nusadua, Sun Sun Warung, Seminyak Kitchen.

Ulaşım

Endonezya’ya gitmek için vizeye gerek yoktur, çünkü burası vizesiz ülkelerden biridir. Bali’ye İstanbul’dan 13 saatlik uçak yolculuğu ile varabilirsiniz. Başkent Denpasar’da bir havalimanı bulunmaktadır. Bali’ye başka bir çok ülkeye giderek de ulaşabilirsiniz.

Bali adasında toplu taşıma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Bali gezi rehberi oluşturulurken alternatiflere göz atmanız önemlidir. Bali’de en iyi ulaşım yöntemi araç kiralamaktır. Size eşlik edecek bir de rehberiniz oluyor bu seçeneği tercih ederseniz. Bunun yanında taksi ve motor kiralamanız da mümkündür.

Konaklama

Bali Adası’nda konaklama alternatifi çok fazla olduğundan bütçenize uygun bir otel bulma şansınız çok yüksektir. Bali’de; Ubud, Canggu, Seminyak ve Denpasar bölgelerinden konaklayabilirsiniz.

Bali gezi rehberinizi oluştururken inceleyebileceğiniz bazı otelleri şöyle sıralayabiliriz:

Bali seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Bali gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

İlginizi Çekebilir: Norveç Gezi Rehberi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bali Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds