Bahreyn gezi rehberi ile, Basra Körfezi’nde yer alan, tarihi bir mirasa sahip ada ülkesini yakından tanıyalım.

Bahreyn Tarihi

Bahreyn, antik çağlardan bu yana insanlık için yerleşim alanlarından biri olmuştur. Resmi adı ile Bahreyn Krallığı olarak bilinen ülke, yaklaşık 1 milyon 500 bin nüfusa sahiptir. Bir ada ülkesi olan bölge, 1986 yılında Fahd Geçidi ile birlikte Suudi Arabistan’a bağlanmıştır.

Geçmişten günümüze Asur, Yunan, Babil, Pers ve Arap medeniyetlerinin etkisini toplu bir şekilde gören ülke, çok sayıda krallığa da ev sahipliği yapmıştır. 1500’lü yıllarda Portekizlilerin elinde olan ada, yaklaşık 40 sene boyunca Portekizlilerin elinde olmasının ardından 1560’lı yıllarda Osmanlı Devleti’nin himayesine geçmiştir.

Osmanlı Devleti’nin bir üs bölgesi olarak kullandığı Bahreyn, ardından tekrardan Portekizlilerin eline geçmiştir. Sonrasında da İranlılar ve Arap kabileleri, bölgeyi ele geçirmek adına yoğun bir uğraş vermiştir.

3 büyük adadan meydana gelen Bahreyn’in en geniş çaplı adası Bahreyn Adası olarak bilinmektedir. Diğer iki ada ise, Muharrak ve Sitra adları ile ülkede yer almaktadır. Özellikle deniz ticareti için oldukça elverişli olan adalar, denizden çok yüksek değildir.

Bahreyn Gezi Rehberi

  • Bahreyn Kalesi
  • Bahreyn Ulusal Müzesi
  • Al Fateh Ulu Camii
  • Manama Souq
  • Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi
  • Al Areen Wildlife Park & Reserve
  • Bahreyn İncicilik Yolu

Bahreyn Kalesi

İmages bahreyn kalesi1 800 x 533

Bahreyn gezi rehberinize eklenebilecek ilk nokta, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Bahreyn Kalesi olabilir. Eski adı ile Portekiz Kalesi olarak da bilinen kalede, arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar 4 bin yıllık süreci kapsayan zaman diliminin kalınıtıları, günümüzde dahi aranmaya devam ediyor.

İmages bahreyn kalesi 800 x 513

Kale, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak da ilan edildi. Bahreyn gezi rehberini eğer kültürel bir miras bağlamında oluşturmak istiyorsanız, Bahreyn Kalesi sizler için birebir olacaktır.

Bahreyn Ulusal Müzesi

İmages Bahrain National Museum 800 x 533

1988 yılında kurulmuş olan Bahreyn Ulusal Müzesi, 27 bin metrekarelik bir alanda bulunmaktadır. Bahreyn gezi rehberinde bulunabilecek bir nokta olan müzede, zengin bir koleksiyon ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bahreyn tarihinin medeniyetlerini kapsayan, sergilerle yansıtılan kültürel miras en net hali ile gözükmektedir.

Al-Fateh Ulu Camii

İmages Al fateh 800 x 516

6 bin 500 metrekare alanı kapsayan Camii, barındırdığı miras nedeniyle Bahreyn gezi rehberine eklenebilir. 1988 yılında inşası tamamlanan cami 4 kubbeden oluşmaktadır.

İmages Al fateh1 800 x 533

Manama Souq

İmages manama souq1 800 x 534

157 bin nüfusu ile Bahreyn’in en önemli ticaret şehirlerindne biri olan Manama’da, pazar ve alışveriş yaparak kente has hediyelik eşya alabilirsiniz. Pers ve Portekiz hanedanlıklarına da ev sahipliği yapmış olan Manama’da 1 gün geçirmenizin ardından, akşamları yoğun olan pazarda keyifli bir alışveriş sizleri bekliyor. Küçük dükkanlar ile de hoş bir görsel şölen, bölgede ziyaretçilerini bekliyor.

İmages Manama souq 800 x 533

Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi

İmages dunya ticaret merkezi 800 x 523

Bahreyn’in başkenti Manama’da bulunan Dünya Ticaret Merkezi, rüzgar türbini ile inşa edilen ilk gökdelen olma özelliğini taşıyor. 2004 yılında yapımına başlanan ve 2008’de biten gökdelen, 150 milyon dolarlık bir maliyete ulaşmıştır. Bahreyn gezi rehberinize, ikiz gökdelenleri ekleyebilirsiniz.

İmages dunya ticaret merkezi 1 800 x 1094

Al Areen Wildlife Park & Reserve

İmages Al Areen Wildlife Park Reserve 800 x 600

Bahreyn gezi rehberinize eğlenceli bir alternatif olarak, Tema Parkı’nı ekleyebilirsiniz. Belirli saatlerde otobüslerin düzenlediği turlar ile bu büyük hayvanat bahçesine seferler yapılmaktadır. Onlarca çeşit farklı canlı ile iç içe vakit geçirme şansı, büyük hayvanat bahçesinde sizleri bekliyor.

İmages Al Areen Wildlife Park Reserve1 800 x 1067

Bahreyn İncicilik Yolu

Bahreyn İncicilik Yolu, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. 17 binadan oluşur. Bahreyn içerisinde Bahreyn Kalesi’nin ardından Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış ikinci alan olarak dikkat çekmektedir.

Bahreyn’e Ulaşım

İmages bahreyn ulasim 800 x 484

Türkiye’den Bahreyn’e gitmek istiyorsanız, İstanbul’dan Bahreyn’e doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul ile Bahreyn arası, yaklaşık 4 buçuk saat sürüyor. Bahreyn Uluslararası Havalimanı’na inmenizin ardından Muharebe’den Manama’ya geçiş yapabilirsiniz.

Bununla beraber Suudi Arabistan ile Bahreyn arasında da deniz yolu ile ulaşım imkanı mevcuttur. Karayolu yöntemini tercih ederseniz de, 25 kilometrelik bir mesafeyi gitmeniz yeterli olacaktır.

Komşu ülkeler ile Bahreyn arasında da sık sık otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Bahreyn’de Ne Yenir?

İmages bahreyn yemekleri 800 x 450

Bahreyn gezi rehberinizi oluştururken, ülkenin gastronomi konusunda da son derece zengin olduğunu unutmamanızı öneririz. Falafel, köken anlamında İsrail’e dayansa da Bahreyn’de de son derece popüler ve hafif bir yiyecektir. Geleneksel lezzetlerin başında ise Gahwa gelir. Yerli halk tarafından bolca tüketilen ve sert bir içecek olan Gahwa, küçük fincanlarda sunuluyor.

Etin, pirincin, sebzenin ve bazı baharatların karışımı ile ortaya çıkan Machboos da, Bahreyn gezi rehberinizde değerlendirebileceğiniz lezzetli yemeklerden biridir.

Bahreyn Konaklama

İmages konaklama 800 x 533

Bahreyn’de konaklamak adına uygun fiyatlı alternatif oteller mevcuttur. Bahreyn gezi rehberinde kendinizi yenileyebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bazı alternatifler şu şekildedir.

Bahreyn seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Bahreyn gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

İlginizi Çekebilir: Beyrut Gezi Rehberi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahreyn Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds