Azerbaycan, ülkemizde kardeş ülke ve aynı millet olarak tanımlanan ve her zaman çok sıcak ilişkilerimizin bulunmasıyla biliniyor.

Sıcakkanlı ve Türkiye’den bu ülkeye seyahat edenlerin çok farklı karşılandığı, kapılarını ülkemiz insanlarına sınırsızca açan, her zaman ülkemize olan desteğini beyan eden bu muhteşem Kafkas devletine bir gezi yapmak istemez misiniz?

Azerbaycan Seyahat Rehberi

Alev Kuleleri

Alev Kuleleri

2013 yılında MIPIM tarafından “En İyi Otel ve Turizm Kompleksi” ödülü ile onurlandırılan Alev Kuleleri başkent Bakü’de yer almaktadır. Toplam 3 kuleden oluşan bu bol ödüllü kompleksin dış cepheleri tamamen LED ekranlarla kaplanmış ve binanın dışının renklendirilmesi bu LED ekranlarla sağlanmaktadır.

Kulelerin içerisinde ofislerden otellere kadar pek çok yapıyı barındıran binalar, Azerbaycan’ın en uzun binaları özelliğini taşımaktadır. Bu ülkeye yapacağınız ziyaretin Başken Bakü’de bulunan Alev Kuleleri ile başlamasını tavsiye ederiz.

Kız Kalesi, başkent Bakü’de Şirvanşahlar Sarayı ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başarmış muhteşem bir yapı kompleksidir. Başkentin en gizemli mimarlık abidesi olarak kabul edilen kalenin iç kısmı 8 ayrı kattan oluşmaktadır. Her kat yontma taşlarla yapılmış ve kubbe formatlı bir tavanla da yapı tamamlanmıştır.

Taşla örülen tavanın ortasında daire şeklinde yer alan delikler sayesinde 8. katın tavanının ortasındaki delikten bakınca 1. katın taban bölümünü görebileceksiniz. Bu gizemli ve muhteşem kaleye ziyaretinizi Nevroz Şenliklerine denk getirmeniz halinde her yıl kale ve çevresinde yapılan şenlikler sizi büyülü bir dünyaya taşıyacaktır.

Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı

Mimari özellikleri ile dikkat çeken 52 odalı saray surlarının içerisinde şahın ailesi için özenle hazırlanmış bir türbe ve bir saray hamamı sizi karşılayacaktır. Sarayda 34 adet merdivenle inilebilen yer altı su deposu da bir başka ilgi çeken alan olarak karşınıza çıkacaktır.

İnşa edildiği zamanlarda sarayın su ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip olan depo özene korunarak günümüze ulaşmıştır. 2 katlı sarayın üst katı şah ve ailesi için ayrılmış olup, alt katında devlet işleri için misafirlerin konakladığı yerdi.

Çocukların eğitimlerinin tamamlanması için yaptırılan Keykubat Mescidi ve Şah Mescidi bölümleri de sarayın içerisinde yer almaktadır. Saray içerisinde Osmanlı izlerini ise “Büyük Kapı” olarak adlandırılan Murad Darvazası’nda bulabilirsiniz.

Azerbaycan Halı Müzesi (Letif Kerimov Halı Müzesi)

Azerbaycan Halı Müzesi

Halıcılık ve dokumaları ile ünlü olan ülkenin bu kültürünü yansıtacak bir müzesi olması yadsınamaz. Bakü’nün en önemli müzeleri arasında yer alan ve içerisinde 6000 den fazla el dokuması halının sergilendiği müzeye yürüyerek bile gitmek mümkün.

İçerisinde sergilenen paha biçilmez halıların yanında mimari satana verilen değerin de görülebileceği müze binası rulo yapılmış halı şeklinde dizayn edilen çatısı ile sizleri kendisine hayran bırakacaktır.

Yanar Dağ

Yanar Dağ

Dağın içerisinde barındırdığı gaz sayesinde daime yanan ve asla sönmeyen bir ateşi ziyaretçilerine sunan Yanar Dağ, Azerbaycan seyahat rehberi kapsamında önemli turizm merkezlerinden birini oluşturmaktadır. Doğalgaz ateşinin alevleri ince ve gözenekli bir kumtaşı tabakasından 3 metre yüksekliğe ulaşarak ziyaretçilerin büyülemeye yıllardır devam etmektedir.

Ateşgah (Ateş Tapınağı)

Ateşgah (Ateş Tapınağı)

Dünyadaki 3 Mecusi tapınağından birisi olan Ateşgah, Ateş Mabedi anlamını taşımakta olup Ateşgay Abreşon yarım adası üzerinde konumlanmaktadır. Nevroz günü devamlı olarak yanan bu ateş ziyaretçilerin yoğun ilgisi altında yarılmadan yanmaya devam etmektedir.

Çamur Volkanları

Çamur Volkanları

Dünyadaki çamur volkanlarının üçte birine sahip olan bu kardeş ülkede en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi de Çamur Volkanlarıdır. Hem bakım, hem de cilt sağlığı için son derece yararlı olan doğal çamur banyolarının ürünlerini vücudunuza sürerek bu doğal sağlık kaynaklarından faydalanmanız mümkündür.

Minyatür Kitap Müzesi

Minyatür Kitap Müzesi

Dünya’nın ilk ve tek minyatür kitap müzesini görmek isterseniz, toplamda 5600 kitap Bakü’de bu müzede sizleri beklemektedir. Müzede minyatür kitapların yanında sadece büyüteçle okunabilen, Ata’mızın Nutuk Adlı tarihi eseri de sergilenmektedir.

Naftalan

naftalan

Azerbaycan seyahat rehberi listesne, Naftalan’ı koymadan olmaz. Ülkenin sağlık turizm merkezi olarak tanınan Naftalan’da bulunan ve sanatoryum olarak adlandırılan oteller dinlenme ve tedavi amaçlı bu ülkeye gidenler için petrol spa hizmeti vermektedir.Bir petrol türevi olan Naftalan, kemik tedavilerinden sinir ve damar hastalıklarına kadar pek çok alanda tarih boyunca kullanılmıştır.

Azerbaycan’ın sağlık turizmi merkezi Naftalan’da bulunan “sanatoryum” isimli oteller dinlenmek veya tedavi amaçlı gidenler için petrol spa hizmeti veriyor. Naftalan, isim kökeni olarak petrol türevi olan kıvamlı ve koyu renkli, kemikten sinir ve damar hastalıkları, ürolojiden kısırlık ve deri hastalıkları tedavisinde etkili olan bir madde.

Kobustan Milli Parkı (Gobustan)

Kobustan Milli Parkı

Bölgede yapılan çalışmalarda tunç devrinden kalan seramik ürünler, silah ve süs eşyaları bulunan kent Çamur Volkanları ve Kaya Petrofligleri ile de oldukça çok tercih edilen bir yerdir. Bölgede günümüze kadar yaşam döngüsü içerisinde yer alan tüm medeniyetlerden kalan eserlerin sergilenmesi bölgenin cazibesini artırmaktadır. Yaklaşık olarak 20000 yıl öncesinden kaldığı düşünülen ilkel insanların, hayvanların, ritüel dansların,mızraklı savaşçıların kaya resimlerinin yer aldığı Kobustan Milli Parkı, dünya arkeolojik kalıntıları açısından da çok önemli bir hazinedir.

Kardeş ülke Azerbaycan’a seyahat rehberi kapsamında yapacağınız ziyaretlerde görmeden dönmemeniz gereken yerlerin sadece bir kısmını sığdırmaya çalıştığımız tanıtım yazımızın gezinizde faydalı olacağını umar, iyi tatiller dileriz..

#BuTatilde Rehber Önerisi: Yedigöller’e Bir de Böyle Bakın

Azerbaycan En Uygun Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaycan Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds