Azerbaycan Gezi Rehberi yazımıza, Azerbaycan’ın komşuları, başkenti, para birimi ve nüfusu gibi genel niteliklerini vererek başlayacağız. Çünkü bir ülkeyi gezecekseniz, o ülkeyle ilgili genel bir bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Azerbaycan’ın Genel Nitelikleri

Azerbaycan, Kafkaslar’da yer alır ve Gürcistan, Rusya, İran,  Ermenistan ve Hazar Denizi ile komşudur. Azerbaycan  Güney Kafkasya’da yer alan en geniş ülkedir.

Ülkenin resmi dili Azerice ve başkenti Bakü’dür. Azerbaycan nüfusu on milyonun üzerindedir ve ülkede kullanılan para birimi Manat olarak adlandırılır.

Azerbaycan Gezi Rehberi adlı yazımıza, ülkenin tarihi ile devam edelim.

İmages marine 2825731 1280 e1588293857796

Azerbaycan’ın Tarihi

Azerbaycan’ın tarihi kısaca anlatılamayacak kadar zengindir. Tarih öncesi devirler olarak adlandırılan zamanlardan bu yana devam eden bir geçmişe sahip olması, ülkenin hem çokça çağ ve medeniyete ev sahipliği yapmasını sağlamış hem de çokça hedef olup talan edilmesine neden olmuştur.

Yakın Çağ’a gelindiğinde Azerbaycan, 15. yüzyılda Şirvanşahlar’ın hakimiyetine girmiştir. 16. ve 17. yüzyıla gelindiğinde birçok Osmanlı – Azerbaycan Savaşı yapıldığını görürüz. Bu savaşların sonucunda Kasr-ı Şirin Antlaşması yapılmış ve Azerbaycan toprakları yine Azerilere ve dolayısıyla yönetimde olan İran’a kalmıştır. 1800’lü yıllara gelindiğinde ise Rus İmparatorluğu, Asya’da birçok devleti işgal ederek ilerlemeye başlamıştır. 1828 yılında biten Rusya – İran Savaşı sonucunda imzalanan Türkmençay Antlaşması uyarınca İran, Azerbaycan toprakları da dahil, elinde bulunan tüm kafkasya toprağını Ruslar’a vermek zorunda kalmıştır.

1917’de Rusya’da baş gösteren Ekim Devrimi sonucunda, 28 Mayıs 1918 tarihinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Daha sonra çokça işgal edilen ve çokça Osmanlı – Türkiye desteği ile savaşarak ayakta kalmaya ve işgallerin son bulmasına çabalayan Azerbaycan, 16 Mart 1921’de, tamamen Rus egemenliğine girmiştir. 1922 yılına gelindiğinde Moskova, Azerbaycan ile birlikte iki ülkeyi ilk Sovyet Birliği ülkesi yapmıştır. İlerleyen tarihlerde Ermenistan ile yaşanan toprak kavgaları epey ciddi boyutlara ulaşmış ve sıkıyönetim ilan edilmiştir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasını takiben 30 Ağustos 1991’de Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiş ve Azerbaycan Cumhuriyeti kurulmuştur.

Azerbaycan Gezi Rehberi

  • Alev Kuleleri
  • Kız Kalesi
  • Şirvanşahlar Sarayı
  • Bibi-Heyhet Camii
  • Halı Müzesi
  • Yanar Dağ
  • Ateşgah
  • Çamur Volkanları
  • Devlet Bayrağı Meydanı

Tarih sahnesinde birçok ilkin gerçekleştiği bir toprak olan ve çok eski çağlara kadar uzanan yaşanmışlığından dolayı, Azerbaycan Gezi Rehberi yazımızda bahsedeceğimizden daha fazla eseri Azerbaycan’da bulabilirsiniz.


Alev Kuleleri, Bakü

Alev Kuleleri

Birçok turistin ilgi gösterdiği bu kuleler 2007- 2013 yılları arasında Bakü’de yapılmıştır. Azerbaycan’ın en uzun binası olan bu kuleler belgesellere bile konu olan ve ödüller alan bir turizm kompleksidir.

Kız Kalesi, Bakü

İmages Kiz Kalesi Baku

 


UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kale, ülkenin önemli yüzlerinden biridir. Kale, gizemli yapısı ve mimarisi ile dikkat çeker. “Bu gala daşlı gala, cıngıllı daşlı gala’’ türküsünde adı geçen kale de burasıdır. Eğer bu kaleyi görmek isterseniz Nevruz kutlamalarının olmadığı bir tarihi seçmeniz gerekir. Çünkü bu etkinlikler kale etrafında yapıldığından zorluk yaşayabilirsiniz.

Şirvanşahlar Sarayı, Bakü

Şirvanşahlar Sarayı

Asya’nın en görkemli saraylarından biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan bu saray, mimarisiyle göz doldurmaktadır. 15. yüzyıldan günümüze kadar korunan bu yapı içerisinde; türbe, hamam, mescid dışında tam elli iki oda bulunmaktadır. Sarayın aynı zamanda kendine ait bir yeraltı su deposu da vardır.

Bibi-Heybet Camii, Bakü

İmages Bibi Heybet Camii Baku e1588293650784

13. yüzyılda yapılan bu cami birçok avrupalı gezgin tarafından ziyaret edilmiş ve tarihi kitaplarda adından bahsedilmiştir. 1800’lü yılların sonunda kadar korunan bu eser savaşlar ve işgaller sırasında çokça tahrip edildiğinden, 1930’da tamamen yıkılmış ancak 1990’lı yıllara gelindiğinde aslına uygun olarak tekrar canlandırılmıştır.

 Azerbaycan Halı Müzesi – Letif Kerimov Halı Müzesi, Bakü

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Gezi Rehberi denilince en çok merak edilmesi gereken yerlerden biri bu müze olabilir. Çünkü bu müze, Azerbaycan neyi ile meşhurdur? sorusunun cevabını bizlere verir: halıcılık… Bu öneme uygun olarak şehir merkezinde ve deniz kenarına yapılan bu müze, Azerbaycan’ın dokumacılık ve halıcılık eserlerini görmeniz için birebirdir.

Ressam ve halıcı olan Letif Kerimov’un fikriyle ortaya çıkan bu müzede, altı binden fazla eser sergilenmekte ve bu da dünyanın ilk hem de en büyük halı müzesini burada görebilirsiniz demektir. Bu müzenin çatısı da rulo halinde bir halı biçiminde tasarlanmıştır.

Bakü Bulvarı, Bakü

Bakü’nün en geniş ve en canlı bulvarıdır. Bulvarda birçok salon, oyun merkezi, halı müzesi, alışveriş merkezleri ve daha birçok şeyiyle burası, sosyalleşmeniz ve gezmeniz için ideal bir noktadır.

Yanar Dağ, Bakü

Yanar Dağ

Sürekli yanan ve hiç sönmeyen bu dağ, ziyaretinize heyecan katacak bir alandır. Buranın sürekli yanmasının sebebi, yer altındaki gaz rezervleridir. Bir rivayete göre ise buranın yanmasındaki etken, bir çobanın ateş yakmasıyla ortaya çıkmış ve burada bulunan rezervler nedeniyle yangının hiç sönmediği şeklinde…

Ateşgah – Ateş Tapınağı, Bakü

Ateşgah (Ateş Tapınağı)

Azerbaycan Gezi Rehberi’nizin olmazsa olmazlarından bir tanesi de dünya da sadece üç tane bulunan Mecusi tapınaklarından birinin burada bulunması olacaktır. Azerbaycan adının buradan doğduğu bile söylenmektedir. Bu tapınağı göremeden Azerbaycan gezinize son vermemelisiniz.

Çamur Volkanları, Bakü ve Abşeron Yarımadası

Çamur Volkanları

Azerbaycan gezinize bir heyecan daha katmak isterseniz geleceğiniz yer Çamur Volkanları olmalıdır. Ülkenin en çok ziyaretçi alan yeri de burasıdır desek yalan olmaz. Dünyada var olan çamur volkanlarının üçte biri bu bölgede yer alır. Birçok kişi burada bulunun bu doğal çamurla vücutlarına maske bile yapıyor…

Devlet Bayrağı Meydanı, Bakü

İmages Devlet Bayragi Meydani Baku

Azerbaycan’da bulunan ve kitaplara konu olmayan, ödül almayan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyen çok az yer vardır. Onlardan bir tanesi de adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran bu bayraktır. Dünyadaki en uzun bu bayrak, 162 metredir. Bu rekor ilerleyen yıllarda kırılsa da burası hala Bakü’nün gözdelerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu meydana daha sonraki yıllarda Devlet Bayrağı Müzesi açılmıştır. Hem bu meydanı gezerken hem de müzeye uğrayabilirsiniz.

Azerbaycan Gezi Rehberi yazımıza, burada bulunan lezzetlerle devam ediyoruz.

 Azerbaycan’da Ne Yenir?

Azerbaycan mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Bu mutfakta otuzdan fazla dolma ve yüzden fazla çeşit pilav bulunur. Özellikle et tüketmeyi seviyorsanız, Azerbaycan tam da sizin damak lezzetinize uyan bir yer olacaktır. Azerbaycan Gezi Rehberi’nize ekleyeceğiniz lezzetleri şöyle sıralayabiliriz: Düşbere, Azerbaycan gözlemesi, Xingel, Dovğa, Piti, Dolma, Mürebbe, Lüle kebabı, Düşeş.

Bu lezzetleri tadabileceğiniz yerler ise şöyledir: Qesr Restaurant, Qazmaq Cafe Restaurant, Qedim Qebele, La Fontaine.

Ulaşım Bilgileri

Azerbaycan Gezi Rehberi’nize aldığınız yerleri gezmeye başlayacaksanız ulaşım bilgilerine göz atmanızda yarar var.

Azerbaycan’a İstanbul’dan direkt olarak uçabilirsiniz. Karayolu tercih etmeyi düşünüyorsanız özel aracınızla Kars’tan Tiflis’e, oradan da Bakü’ye yaklaşık beş saat içerisinde ulaşabilirsiniz veya rotanızı Kars, Hopa, Batum, Tiflis ve oradan Bakü’ye çevirebilirsiniz.  Bunun yanında İstanbul’dan Bakü’ye giden otobüsler de bulunmaktadır.

Eğer tren ile yolculuk yapmayı seviyorsanız, Batum’dan kalkan, Batum- Tiflis- Bakü hattını değerlendirebilirsiniz. Özellikle ilk bahar ve yaz aylarında bu hat çok fazla kullanıldığı için önceden bilet bulmanız gerekmektedir.

Şehir İçi Ulaşım

İmages travel 2007903 1280 e1588293872999

Şehir içi ulaşım konusunda burada zorluk yaşamayacaksınız. Geniş güzergahlara sahip her türlü ulaşım aracı ile istediğiniz yerlere kolayca ve çok ucuza ulaşabilirsiniz. Ortalama iki manat ile bu araçlara binmek için bilet almanız mümkündür. Bunun yanında bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri birçok takside, taksimetre olmadığıdır. Bu nedenle taksi kullanacaksanız, hareket etmeden önce fiyat için pazarlık yapmanız gerekmektedir. Ya da taksimetresi olan mor renkle belirtilmiş taksileri tercih etmelisiniz.

Konaklama

Azerbaycan’da Nizami Caddesi, Bayrak Meydanı ve Old City bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Otel olarak her bütçeye uygun yer bulmanız da mümkündür. Bazı otel önerilerini şöyle sıralayabiliriz.

Azerbaycan seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Azerbaycan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaycan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds