Ayvalık gezi rehberinde, yaz tatillerinin vazgeçilmez rotalarından biri olan bu önemli beldeyi sizler için derledik.

Özellikle de insanların büyük şehirlerin kalabalığından bunalıp küçük şehir ve beldelere yerleşmesi ile en çok da emekliler Ayvalık yolunu tutmaya başladı. Bunun en net göstergesi yani emeklilerin orada yerleştiğinin nişanı sezon dışında da Ayvalık’a gittiğinizde beyaz saçlı dayıların çilingir sofralarını görmeniz mümkündür. Özellikle de okulların kapanmasının ardından tatil sezonu ile başlaması Ayvalık ilçesinde büyük bir kalabalığın oluşmasını sağlıyor.

Scuba diving diğer adıyla tüplü dalış için oldukça güzel imkanlar burada sunulmaktadır. Ayrıca dalış için okullar ve tekneler de burada bulunmaktadır. Ayvalık gezi rehberi oluşturanlar için; dalış denemesi yapmak isteyenlere de güzel fırsatlar sunulmaktadır. İsteyenler ise 12 ay süre içerisinde sertifikalı dalış eğitimi alma fırsatı da elde edecekler.

İmages Ayvalik Gezi Rehberi 1 e1593541848856

Tekne turları ise buraya gelenlerin vazgeçemediği bir etkinlik.Tur tekneleri burada sık sık düzenlenmektedir. Ayvalık ve Cunda çevresinde turlayarak, bakır koylara da uğrayarak müthiş bir gün geçirmeniz mümkündür. Teknede bir öğle yemeğinin ardından güneşi batırmak müthiş bir gün yaşamanız adına önemli bir kıstas olarak bilinmektedir.

Güzel ve doğa güzellikleri ile gezilmesi gereken yerlerden Ayvalık gezi rehberi oluşturanların listesine eklediği bir çok yer bulunmaktadır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Taksiyarhis Anıt Müzesi

İmages Taksiyarhis Anit Muzesi 800 x 533

Ayvalık merkezde yer alan bu müze burayı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerde. Beş melek olduğundan ötürü burasının ismi Taksiyarhis’miş. Ayrıca Yunanistan’da bu isimle bir çok kilise bulunmaktadır. Dış görünüşü ile de gezginleri kendisine hayran bırakan bir yapısı var. Neo klasik bir mimariye sahip olan müze oldukça ince yapılarla yapılmış.

İmages Taksiyarhis Anit Muzesi1 800 x 600

15. yüzyılındaki hali gibi olmayan kilise depremlerden zarar görmüştür. Ama Ayvalık’ın geneline bakıldığında tarihi olarak en eski kilisedir. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmeye başlanmıştır. 2013 yılında ise girişimler sonucunda anıt müze olarak ziyaretçi girişine açılmıştır.

Ziyaretçiler için de giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir.

La Maison Barbara Sanatçı Rezidansı

İmages La Maison Barbara Sanatci Rezidansi 800 x 533

Sanatçı değişim programının yapıldığı bir konak olarak bilinmektedir La Maison Barbara Sanatçı Rezidansı. İsmini ise ünlü sanatçı, Fransalı Barbara’dan alıyormuş. 1997’de hayatını kaybeden sanatçı adına adanmış. Türkiye başta olmak dünyadan bir çok ülkeden sanatçıların 16 haftaya kadar kaldığı bu ortamda çalışmalar yapılmaktadır. Başvurular sonucunda yapılan değerlendirmede gelen sanatçılar ücretsiz bir biçimde buradan faydalanmaktadır. Tek aranan şart ise sanatçıların 2 tane eserini buraya bırakmasıdır.

Saatli Cami

İmages Saatli Cami 800 x 531

Ayvalık gezi rehberi yapılırken merkezde ziyaret edilmesi bir başka yeri ise Saatli Cami’dir.  1850 yılında Rumlar tarafından yapılmıştır. Bu saatli kule ise kiliseden kalmadır. Kilise’nin çan kulesidir. 1944 yılında meydana gelen deprem sonucunda her ne kadar çan kulesinin üstü zarar görse de zamanla onarımlar yapılmıştır.

Ayvalık merkezine gelirken mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Ayvalık Sokakları

İmages Ayvalik Sokaklari 800 x 443

Bir zamanlar Osmanlı yönetiminde iken özerklik kazanan bir yer olarak biliniyor Ayvalık. Özellikle de özerk olması açısından vergilerden muaf tutulan bu yer ticaret açısından da bazı toleranslar sağlanmıştır. Bu da Ayvalık’ın en gelişmiş ve bunun yanından en kalabalık liman şehirlerinden bir tanesi olmasını sağlamıştır. Hal böyle olunca da Ayvalık içinde 6 tane konsolosluk açılmıştır.

1891 yıllarında yapılan nüfus sayımından alınan verilere göre kent içerisinde 21,486 Rum vatandaş; 180 tane de Türk vatandaş varmış. Ciddi oranda bir Rum nüfusu varmış. Bu da beraberinde Rum kültürünün ve Rum mimarisinin Ayvalık içerisinde yer edinmesine sebep olmuştur. 2800’ü aşan tarihi ile Türkiye sınırları içerisinde muhafaza edilen nadir yerlerden bir tanesidir Ayvalık.

Ayvalık’a özgü ve neo klasik tarzı mimarilerin sık olduğu bu sokaklarda gezerek geçmişin kokusunu içinize en derin biçimde çekebilirsiniz.

Kaş Gezi Rehberi

Cunda (Alibey) Adası

İmages Cunda Alibey Adasi 800 x 600

Eski ismiyle Cunda şimdiki ismi ile Alibey adası. Gurmelerin sık sık tercih ettiği, Girit Mutfağının kültürünü yaşatması açısından da oldukça öne çıkan Cunda (Alibey) adası Ayvalık gezi rehberi listesine mutlaka eklenmesi gereken yerlerden bir tanesi. Taş kahvelerde nostaljik bir hava, rakı-balıkla bol mezeye, plajlarından deniz keyfi sürmeye, tanınmış sakızlı dondurması, Ayvalık tostu, lor kurabiyesi gibi tanınmış yemekleri için de gelmektedir.

Datça Gezi Rehberi

Ayvalık Plajları

İmages Ayvalik Plajlari 800 x 450

Eğer deniz tatili yapmak isteyenlerdenseniz sizler için çok avantajlı bir ülkedesiniz. Türkiye sınırları içerisinde gezip görebileceğiniz ve tatil yapacağınız oldukça güzel yerler bulunmaktadır. Müthiş denizi ile ön plana çıkan yerlerden bir tanesi de Ayvalık.

Cunda yani Alibey adası çevresinde; Sarmısaklı  ve Altınova sahilleri oldukça tercih edilen yerlerden. Dikili’nin (sadece yarım saat mesafede olan) Maldivler tarzında olan sahili mutlaka görünmesi gereken yerlerdendir.

Didim Gezi Rehberi

Dikili

İmages Dikili 800 x 533

Ayvalık ilçesine yarım saat mesafede olan bu bölge genel itibariyle emekli olanların tercih ettiği bir bölge olma özelliğini korumaktadır. Maldivlerle yarışacak düzeyde olan sahilleri ile de göz kamaştıran sahilleri bulunmaktadır. Bademli sahili ise buraya gelenlerin mutlaka gittiği yerlerden bir tanesi. Onun karşısında yer alan Kalem adası da iştiham dolu görüntüsü ile de tercih edilmektedir.

Bozcaada Gezi Rehberi

Ayvalık Otelleri

Ayvalık seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Ayvalık gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayvalık Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds