Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve Kruvaziyer gemilerin de en çok uğradığı limanlardan birisi Kuşadası Limanı, kruvaziyer turizmi bağlamında gelecek yıl 360 gemiyi ağırlaması bekleniyor.

Kuşadası Ege Port Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, yaptığı açıklamada, Kruvaziyer turizminin ülkemizin tanıtımı ve turizm ekonomisi açısından çok önemli olduğunu, 2016 yılında başlayan turizm alanındaki olumsuz havanın ise 2019 yılında tamamen dağıldığını belirtti.

“Kruvaziyer turizmi rekor kırmamızı sağlayacak”

2019 yılında Kuşadası Limanı’na 194 kruvaziyer gemi ile birlikte 180 bin misafirin geldiğini belirten Güngot, 2020 yılında 310 gemi ile birlikte 360 bin yolcunun Kuşadası’nı ziyaret edeceğini belirtti. Güngor açıklamalarına şöyle devam etti;

“Kruvaziyer planlaması 2 yılda bir yapılmaktadır. Elimizde bu nedenle 2021 yılına ait çok önemli veriler bulunmaktadır. 2021 yılında Kuşadası Limanı, rekor kıracak ve gelmiş geçmiş en büyük rakamlara ulaşacağız. Bu durum krizden çok hızlı ve güçlü çıkışın bir göstergesidir. 2021 yılında 360 gemi ile 800 bin yolcunun geleceği düşünülmektedir. Bu rakamlar Kuşadası’ndaki kruvaziyer turizmi tarihinde bir rekor olarak kayıtlara geçecektir.”

Ülkemizin dünyada en fazla turist ağırlayan 6. ülke olduğunu belirten Güngör, ülkemizin kruvaziyer alanındaki iddiasını da artırdığını, kruvaziyer gemilerini kullanan yolcuların harcama tutarlarının da oldukça yüksek olması nedeni ile bu durumun ülke ekonomisine çok fazla katkısı olacağını söyledi. Kruvaziyer turizm dalının, turist başına harcama miktarını artırmak isteyen ülkemiz için çok önemli olduğunu, konu hakkında görüştükleri uluslararası şirketlerin de kruvaziyer turizmin ülkemize çok yakıştığını söylediğini belirtti. Güngör, ülkemizde kruvaziyer turizm geleceğinin çok parlak olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bundan sonra çok daha iyi günlere sahne olunacak”

Ülkemizin dünyadaki çok önemli firmalar için vazgeçilmez bir pazar olduğunu belirten Güngör, “Kruvaziyer turizmine 2-3 yıl ara verdik. Bu ara verme sadece ülkemizi değil bizi olduğu kadar o firmaları da olumsuz etkiledi. Çünkü ülkemiz onlar için çok karlı, turistler için de müşteri memnuniyetinin yüksek tutulduğu bir ülke. Türkiye’den ayrı kalmak onları da oldukça zora soktu. Geçmişte yaşanan o olumsuz hava ve algılar artık tamamen dağıldı ve ülkemiz için çok olumlu bir hava başladı.” dedi.

Güngör, sözlerini “Oluşan bu intiba değişikliği nedeni ile tekrar ülkemizin planlarına dahil edilmesi o firmaları da çok memnun etmiş durumda. Bundan sonra çok daha iyi ve güzel günleri beraberce yaşayacağız” diyerek tamamladı.

Kuşadası Turizm Derneği Başkanı Bülent İlbahar da kruvaziyer turizminin ilçe ve ülke ekonomisi çok önemli olduğunu, yeni sezonla birlikte esnafın yüzünün güleceğini söyledi. İlbahar, “Turizmciler ve ilçe esnafı 2016 yılında yaşanan olumsuzluklardan sonra oldukça karamsardı, fakat bu yıl itibarıyla tekrar canlanan türizm ve kruvaziyer nedeni ile hepimizin yüzü gülmeye başladı. Özellikle kruvaziyer gemi ve yolcu sayılarındaki artışın fazla olması ilçeye büyük bir canlılık katacaktır. Biz de gelen misafirleri her zaman olduğu gibi bundan sonra da en iyi şekilde ağırlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kuşadası Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Kruvaziyer Turizmi rekorunu kırmayı hedefliyoruz"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds