Kruvaziyer turizmi, 2019 yılında olumsuzlukları büyük bir hızla atlattı. Kuşadası Ege Port Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, kruvaziyerler üzerindeki kara bulutların adeta dağıldığını belirtirken, 2019 yılında sadece kendi limanlarına 194 gemi ve 190 bine yakın yolcunun geldiğini belirtti.

Aziz Güngör, 2016 yılından itibaren değerlendirdiği sektör için 2016’nın çok zorlu geçtiğini söyledi. Gemi sefer iptallerinin kendileri için de büyük zorluklar yarattığını belirten Güngör, “2019 yılından itibaren bu olumsuzluklar atlatılmaya başlandı. Sektörde adeta kara bulutlar dağılmış durumda. Sadece 2019 yılında, bizim limanımıza 194 gemi ve 190 bine yakın yolcu iniş yanaştı. Türkiye’de kruvaziyer turizmi, şu anda yükseliş trendi içinde. Kuşadası için de 2019 yılı çok kritik bir dönemeçti. Çünkü Kuşadası Limanı, Türkiye’de gemi ve yolcu ağırlama anlamında lider limanlardan biri” dedi.

“Kruvaziyer turizmi esnafa kepenk kapattırmamış oldu”

2020 yılı ile ilgili olarak da hedefledikleri rakamları belirten Güngör, eski yılların da analizini yaparak “2019 yılında 2018’e nazaran yüzde 30’luk artış yaşandı. Bu artış gemi sayısı bağlamında gerçekleşti. Yolcu sayısı bazında bakıldığında, bu rakam yüzde 45’lere çıkıyor. 2018 yılına göre geçtiğimiz yıl çok önemli artışlar yaşandı. Beklentimiz, asıl iyileşme sürecinin bu seneye de yayılmış olması. 2020’de gemi sefer sayısı bazında yüzde 60, yolcu sayısında ise yüzde 100’lük bir artış bekleniyor. Yolcu sayı beklentimi 360 bin civarında” ifadelerini kullandı.

2019 yılı içerisinde dönemsel bazda da bazı ilkler yaşandığının altını çizen Aziz Güngör, Aralık ayında limana gemilerin yanaştığını söyledi. Kasım sonuna kadar devam eden bir sefere rastlamanın çok nadir olduğunu söyleyen Güngör, 2019 yılının Aralık ayında 10 bin yolcunun limana yanaştığını belirtti. Güngör, sözlerini “Esnaf böylelikle kepenk kapatmamış oldu. Kuşadası tarihinde belki de ilk defa bu denli uzun bir kruvaziyer sezonunu geride bıraktık. Bundan sonra kış aylarında da bu seferler devam edecektir” diyerek tamamladı.

Kaynak: AA

Kuşadası’nın En İyi Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ülkemiz öyle güzel bir ülke ki turizmi olmayan bir şey yok. Güzel içerik olmuş elinize sağlık

Kruvaziyer Turizmi 2019'da Rekorlar Kırdı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds