İnsanların nasıl ki yaşantıları ve hayat görüşleri farklı ise tatil anlayışları da farklıdır. Kimi sadece deniz, kum ve güneş isterken kimi için kültür ve tarih çok önemlidir. Farklı bir tatil şekli de gurmegurme şehirlere yapılan yolculuklardır. Her ne kadar bir yere gidildiğinde oraya özgü yiyeceklerin yenmesi düşünülse de bazı tatil severlerin için olmaz ise olmazdır ve aslında tatilin amacını kapsar. Bu tip bir gezi rehberi için kusursuz lezzetleri tatmak amacı ile seyahate çıkmak oldukça farklı bir deneyim oluyor.

Gurme Yolculuklar

Seyahat rehberi kapsamında gidilen destinasyonların kültürleri, yerli insanların alışkanlıkları, ülkenin veya şehrin hikâyeleri ve insan yaşamları her gezi için de ayrı bir tecrübe oluşturuyor. Peki, hangi şehirler mutfakları ile yarışır ve gezginlere farklı anlar yaşatır?

 • Kopenhag
 • Paris
 • Londra
 • Bologna
 • Stockholm

Kopenhag’ta Yemek Yolculuğu

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag, soğuk iklimine rağmen turizm bölgesi adına önemli şehirlerden biridir. Bunun yanı sıra “Dünyanın en yaşanılası şehirleri” listesinde de ilk sıralarda yer alan şehir, yeme içme konusunda da önemli bir yerde bulunur. Klasik İskandinav lezzetleri dışında en ünlü restoranlara da ulaşılabilen bir foodie şehridir. Kendine özgün yemekleri olarak Frikadeller köftesi ile andebrystrødkål isimli lahana yemeği örnek verilebilir.İmages avrupanin gurme sehirlerine yolculuk

Aşıklar Şehri Paris

Aşıklar şehri olarak da bilinen Paris aynı zamanda peynir ve şarapları ile de ünlü bir Avrupa şehridir. Fransız mutfağının geçmişi Orta Çağa kadar uzanır. Yemek pişirmenin ayrıca sanat olması gerçeğini de sunan mutfakta birbirinden leziz ve farklı yemeklerden mevcuttur. Bu yemeklere birkaç örnek verilmesi gerekirse;

 • Piperade
 • Pistou Çorbası
 • Kuzu Güveç
 • Bistro Salata
 • Niçoise Salatası
 • Tavuk Provençal

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağında yukarıdaki yemeklerin dışında “escargot” denilen salyangoz ve kurbağa bacağı da mutfağın ünlü yemekleri arasındadır.

Londra’daki Yemekler

Londra da yenebilecek yemekler arasında genellikle; et, haşlanmış sebze ve patates bulunur. Peynir ise şehirde oldukça yaygındır. Galler Peyniri başta olmak üzere her türlü peynir tüketilir. Turizm haberleri kapsamında gurme yolculuklar oldukça güzel ve değişik anlar geçirilmesi ile sonuçlanır.

Atatürk’ün Doğduğu Şehir Selanik’e Yolculuk


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa'nın Gurme Şehirlerine Yolculuk

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds