İsmi Hititler dönemine dayanan Avanos, iç Anadolu bölgemizde bulunan Nevşehir ilinin 18 km kuzeyindeki ilçesidir. İlçe tarihi ve doğal güzellikleri ile sürekli olarak, ülkemizin turizm haberleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Avanos İle İlgili Genel Bilgiler

Avanos, yeraltı şehirleri, dünyaca ünlü peri bacaları, el sanatları (halıcılık ve çanakçılık gibi) ve sunduğu turistik imkânlar ile yerli ve yabancı misafirlerin uğrak noktası olmuştur. İlçenin tam anlamı ile gezilebilmesi için mutlaka gezi rehberi hazırlanmalıdır.

İlçe doğa turizmi için eşsiz güzellikler sunarken, tarihi yerlerin çokluğu ve iyi korunmuş olması ile de çok sayıda turist çekmektedir. İlçede başta Hititler olmak üzere, Bizanslıların, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının zengin eserlerini görmek mümkündür. İlçe ayrıca, tarihi çok eski dönemlere dayanan şarap yapımcılığı ile de tanınır.

Avanos Seyahat Rehberi

ilçe gelmeden önce mutlaka geliş sebebine uygun zaman ayrılmalıdır. Aksi halde birçok güzellik görülmeden ziyaretlerin kesilmesine neden olunmaktadır. Avanos seyahat rehberi hazırlanırken, şu yerler mutlaka rehberde bulunmalıdır;

Paşabağ: ilçeye 18 km mesafededir ve şapkalı peri bacaları bulunur.

Zelve vadisi: aynı zamanda açık hava müzesi olarak da adlandırılan bu yer, ilçeye 3 km uzaklıktadır. Vadide 15 adet tarihi kilise bulunur.

Çavuşin: kayalara oyulmuş yerleşim birimlerinin olduğu bu bölgede de 12 adet kilise mevcuttur.

Özkonak yeraltı şehri: ilçeye 13 km mesafede olan yeraltı şehrinin, MÖ 400 yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor.

Sarıhan kervansarayı: Selçuklu imparatorluğunun mimarisini tam anlamı ile yansıtan kervansaray, çok iyi şekilde korunmuştur.

Avanos ilçesi gezilirken Belha manastırı, Dereyamanlı kilisesi, Çeç tümülüsü ve çanak atölyeleri de mutlaka gezi rotasında bulunmalıdır.İmages avanos gezilmesi gereken yerler

Avanos’ta Ne Yenir? Ne İçilir?

Avanos yemek kültürü ile de önemli bir yere sahiptir. Nevşehir ilinin yöresel yemeklerinin yapıldığı ilçede, kendisine has şu yemekler de mevcuttur;

  • Etli yaprak sarması
  • Testi kebabı
  • Aside
  • Gül böreği
  • Mantı
  • Domates reçeli
  • Dolaz tatlısı
  • Pekmezli yoğurt
  • Tandır

İlçeyi ziyarete gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu, geçmişe bağlı kalınarak yapılan şarapları tatmakta ve hediyelik olarak götürmektedir.

Avanos’a Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Avanos’a gitmek için, Nevşehir’e hava yolu ve otobüs ile ulaşılabilmektedir. Daha sonra ise halk otobüsleri veya taksiler kullanılarak ilçeye ulaşmak mümkündür. İlçede konaklamak için birçok pansiyon ve otel bulunmaktadır.

Avanos Otelleri

Bodrum’da Ekonomik Bir Tatil Yapmak!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avanos'ta Gezilmesi Gereken Yerler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds