Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik, Yunanistan Makedonyası’nın yönetim merkezidir. Selanik şehri Osmanlı ve Bizans imparatorluklarının ikinci önemli şehiri olarak altın dönemlerini yaşamıştır. Nüfusu son sayımlara göre 1,106 milyon civarıdır. Adını Makedon prenses aynı zamanda Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike ‘den almaktadır.

Selanik’ten Turizm Haberleri

Birçok tarihi kültürün kaynaştığı Selanik şehri aynı zamanda oldukça popüler bir şehirdir. Turizm haberleri ne göre her yıl milyonlarca turist şehri ziyaret etmektedir. Küçük ve kolayca gezilen bir şehir olan Selanik çoğu turist tarafından tercih edilmektedir. Selanik’in gezi rehberi ve seyahat rehberi de aşağıdadır.

Seyahat Rehberi ve Gezi Rehberi Selanik’te Gezilecek Yerler;

  • Atatürk’ün Evi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Beyaz Kule
  • Aristotelous Meydanı
  • Bit Pazarı
  • Tsimiski Caddesi
  • Ladadika Bölgesi
  • Ano Poli Bölgesi
  • Kordon Bölgesi
  • Selanik Şemsiyeleri

Bu yerlerden bazıları hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Atatürk’ün Evi

Atatürkün doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği bu tarihi ev bugün ‘Atatürk Evi’ adı ile müze olarak düzenlenmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. Atatürk Evi Selanik’in Aya Dimitriya mahallesinde ve Apostolu Pavlu caddesi üzerinde ki 75 numaradadır ve hemen yanıbaşında Türk Konsolosluğu vardır. Ev, bodrumu ile beraber üç katlı ve bir avlu içerisindedir.İmages ataturkun dogdugu sehir selanike yolculuk

Arkeoloji Müzesi

Selanik çevresinde yapılmış olan kazılarda elde edilen tarihi eserler ve buluntular burada sergileniyor ve kısa yoldan bir tarih gezintisi yaptırılıyor. Müzede toplam 6 bölüm bulunmaktadır.

Beyaz Kule

Yunan Devrimi sırasında tutuklanan siyasilerin tutulduğu yer olan bu kule, Osmanlı zamanında da idamlara mekân olduğu için, bu zamanları unutturmak adına beyaza boyanmış ve ismi de oradan gelmektedir.

Ano Poli

Yukarı şehir anlamına gelen ‘Ano Poli’ şehrin en tepe bölgesidir. Ano Poli’’nin dar sokaklarından geçerek Osmanlı ve Rum evlerini görülebilir.

Selanik Şemsiyeleri

Selanik’in sembollerinden biri haline gelen Şemsiyeler, Yunan Heykeltraş Giorgos Zogolopoulos tarafından tasarlanmıştır. Sahilde yürürken görülebilen şemsiyeler güzel fotoğraflar çekmek için iyi bir yerdir.

Agia Sophia Kilisesi

Agia Sophia Kilisesi adından da tahmin edebileceği gibi, İstanbul’da ki Ayasofya’ya benziyor ve hatta Ayasofya’nın mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Bu kilise Yunanistan’ın en önemli yapılarından birisi olarak geçmektedir.

Selanik Otelleri

Avrupa’nın Gurme Şehirlerine Yolculuk


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Atatürk'ün Doğduğu Şehir Selanik'e Yolculuk

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds