Assos gezi rehberinde yaz tatillerinin en çok tercih edilen rotalarından birini sizler için derledik.

Çanakkale’de, Ayvacık İlçesinde bulunan Assos en çok da tarihi derinlikleri ve bunun da yanı sıra;; müthiş oksijen dolu havası ile, kalabalık olmayışı ile tercih edilen küçük bir tatil yeridir. Assos gezi rehberi oluşturanlar için çok güzel olanaklar sunmaktadır. Edremit Körfezi kıyısında bulunan bu belde; Midilli Adasının tam karşısında yer alıyor. Antik Çağ için önemli ip uçları sunan andezit kayaları üstünde kurulan bu kent müthiş gezme olanakları sunuyor.

İmages Assos1 800 x 516

Tarihi Tunç Çağına kadar uzandığı öğrenilen ve arkeologların bir çok kazı yaptığı bu kentte; milattan önce 7. Yüzyıllarda Aiol kolonileri tarafından geliştirildi. Milattan önce 6. Yüzyılda ise Lidyalıların hüküm sürdüğü bir bölge olarak süre gelmiştir. Bergama Krallığı ve Roma’nın hakim olması ile iyice güçlenen bu yer; milattan önce 5. Yüzyılda Atina Birliğine dahil edildi.

İmages Assos2 600 x 722

Roma döneminde oldukça gelişen bu yer; Anadolu’da olup da Hristiyanlığı benimseyen ilk yerlerden bir tanesi olmuştur. 1300’lü yıllarda Osmanlının hüküm sürdüğü bu yerde; Assos gezi rehberi oluşturanların da yanı sıra; tarihi güzellikleri (agora tapınağı, tiyatro, hamam, lahitler) görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Assos Antik Kenti

İmages Assos Antik Kenti 800 x 500

Ege’de şirin ve gezilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkan bu kent bir çok güzelliği de beraberinde getirmektedir. Doğal güzellikleri ve tarihi güzelliklerinin de birleşmesiyle çok güzel bir sentez ve hava oluşmuş durumdadır. Her yıl binlerce iç ve dış turistin geldiği; İzmir ve İstanbul gibi merkezi şehirlere yakın olan bu yer gezginlerin uğrak noktasıdır. Sizler de mutlaka burayı gezmek için en az 2 gününüzü ayırmalısını. Ayrıca balayı için de sık bir biçimde tercih edilmektedir.

Behramkale Köyünde bulunan ve Ayvacık’a 20 kilometre gibi bir mesafede yer alan Assos Antik Kenti sıkça ziyaret edilen bir yerdir. Antik kentin karşısında Midilli Adasının olması bile buranın tercih edilme sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bile çok güzel bir manzara katmaktadır. Milattan önce 6. Yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir bu antik kentin. Kimlerin kenti inşa edildiği henüz bilinmese bile; andezit gibi müthiş dayanıklı taşlar lahitlerin yapımında kullanılmıştır.

Datça Gezi Rehberi

İmages Assos 800 x 450

Lidya, Pers, Roma gibi bir çok uygarlığın hakimiyetine giren bu yer; Orta Çağın sonlarına doğru artık terk edilmeye başlanan bir yer olmuştur. Antik Tiyatro, Antik Liman ve tabi ki Athena Tapınağı burada ziyaret edilmesi gereken yerlerdir. Zamanında dünyada en önemli ticaret kentlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünyaca tanınan filozof Aristoteles’in burada bir süre yaşam sürdüğü hatta felsefe okulunu burada açtığı bilinmektedir. Bilinen ilk sistemli kazı çalışmaları ise 1981 yıllarında başlanıp (agora, tiyatro, akrapolis, nekropolis bölümlerinde) günümüzde hala düzenli bir biçimde süre gelmektedir.

Buraya giriş ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir.

Athena Tapınağı

İmages Athena Tapinagi1 800 x 533

Çanakkale’de; arkeoloji ve kentsel sit alanı olarak kabul edilen alan, Behramkale. Volkanik bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Anadolu içerisinde; Dor mimarisi ile inşa edilmiş tek tapınak özelliği göstermektedir. Ayrıca burada yapılan kazı çalışmalarının Amerikalı bir arkeoloji grubu tarafından yapıldığını da söylemek isteriz.

Antik kentin en üst bölümünde yer almaktadır bu tapınak. Günümüzde de hala ziyaretçisini kabul ettiği Athena Tapınağı; Assos Gezi rehberi oluşturanların mutlaka ziyaret ettiği bir yer olarak bilinmektedir. Antik kentin koruyucu tanrıçası olarak kabul edilen Athena Yunanlar için çok önemlidir. Tanrılar Tanrısı Zeus’un kızı hem de Olimpos Dağının 12 tanırsından bir tanesidir.

İmages Athena Tapinagi 800 x 450

Tapınağın içerisinde yer alan kutsal odada bulunan Athena heykelinin; kazıların ilk yıllarında yabancı çalışanlar tarafına oradan götürüldüğü de süre gelen bir iddia olma özelliğini korumaktadır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Assos Antik Limanı

İmages Assos Antik Limani1 800 x 450

Antik zamanlarda henüz ticaretin çok gelişmediği zamanlarda bile; henüz yaygın olmadığı dönemde bile bölgede en çok ticaret hacmine sahip limanı Assos Antik Limanı bilinmektedir. Bölgenin büyük oranda zengin olması ve refah seviyesinin büyük ölçüde yüksek olması da ticaret ile ilişkilendirilebilir. Yapı yapılmamasına izin verilmemesinin sebebi buranın sit alanı ilan edilmesidir. Sadece taştan yapılan yapılar bu bölgede restore edilmektedir. Turistik tesisler dışında da herhangi bir yapı bu bölgede bulunmamaktadır.

Marmaris Gezi Rehberi

İmages Assos Antik Limani 800 x 533

Dar sokaklardan içine girebileceğiniz bu yerde tarihin koksunu içinize çekebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil fenerler de antik kentin sütunları üzerine kurulmuştur. Antik limanın kalıntıları da bu halde daha güzel görünmektedir. Araba ile sizler buraya giriş yapamazsınız. Limana 50-60 metre kala araçların park yapması için yer vardır. Hediyelik eşya, dondurmacı, yemek, çay bahçeleri gibi yerler de limanda vardır. Çok güzel yemekler yiyebileceğiniz balık restoranlar da bu bölgede vardır. İskeleden sizler denize de girebilir yüzebilirsiniz.

Hüdavendigar Camii

İmages Hudavendigar Camii 800 x 526

Osmanlı padişahı I. Murat tarafından 1300’lü yüzyıllarda yapılan bu camii de görülmeye değer. Assos Antik Kenti için Assos gezi rehberi listesi oluşturanların ziyaret ettikleri bir yer olarak bizlerin karşısına çıkmaktadır. Kara biçiminde ve planlı olan tek kubbeli bu cami Osmanlının Klasik dönem mimarisini yansıtan en başarılır örneklerden bir tanesi olarak bizlerin karşısına çıkmaktadır.

Akbük Gezi Rehberi

İmages Hudavendigar Camii1 800 x 532

Kadırga Koyu

İmages Kadirga Koyu 800 x 533

Assos bölgesinin yaklaşık 1.5 2 kilometre güney tarafında yer alan ve yerli ile yabancı turistin konaklayıp denize girebileceği bir yer olan bu Kadırga Koyu; Assos gezi rehberi listesi oluşturanların mutlaka geldiği bir yerdir. Meşe ve kayın ağaçlarının sayesinde; Osmanlı’da savaşa giden kadırgalara dönüşte burada hasarları tamir edilirmiş. İsmi de zaten burada gelmektedir.

İmages Kadirga Koyu1 800 x 533

Zeytin ağaçlarının büyüleyici manzarasını geçtikten sonra geçebileceğiniz bu yer; oldukça geniş ve uzun bir yere hükmediyor. Tertemiz ve berrak denizi ile birlikte “mavi bayrak” ödülüne de sahip olmayı hak etmiştir. İmbat rüzgarlarının akşamüstü esmesi ile birlikte burası serin ve güzel bir hava da almaktadır.

Assos Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Assos Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds