Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında, kentte yer alan  bir otelin toplantı salonunda Batum ve Artvin’de faaliyet gösteren turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, turizmde Artvin ile Batum arasındaki iş birliği konuları masaya yatırıldı.

Valisi Doruk yaptığı konuşmada, Batum ve Artvin illerinin turizm alanında birbirinin rakibi değil,tam aksine birbirinin tamamlayıcısı olduğunu belirterek, “Artvin, doğa ve inanç turizmiyle Batum’un deniz turizmini tamamlayan bir rol üstleniyor.” dedi.

Vali Doruk, Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün gittikçe geliştiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hem komşuyuz hem de kökeni asırlar ötesine dayanan tarihi bir birlikteliği olan, gelenek görenekleri birbirine çok benzeyen iki akraba topluluğuz. Sadece turizmde değil ticari, ekonomi, siyasi ilişkiler gibi birçok alanda güzel iş birliğimiz var. İnşallah turizm sektörü, Türkiye ve Gürcistan arasındaki güzel ilişkilerin dinamosu olur.”

Turizmin ekonomik ve kültürel etkileşimde her zaman önemli bir rol oynadığına işaret eden Vali Doruk, “Batum ve Artvin turizm alanında birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısıdır. Artvin doğa ve inanç turizmiyle Batum’un deniz turizmini tamamlayan bir rol üstleniyor. Bu durum da iş birliğini zorunlu hala getiriyor.” diye konuştu.

Doruk, Çoruh Vadisi’nin kış turizmi için oldukça elverişli bir destinasyon olduğuna da dikkati çekti.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak da Artvin ve Batum’un dünyanın ve her iki ülkenin  en güzel şehirleri arasında yer aldığını ifade ederek, iki şehir arasında turizmin daha ileri düzeyde olması gerektiğini belirterek mevcut potansiyeli henüz kullanamadıklarına inandıklarını dile getirdi.

Toplantıda yer alan  turizm yatırımcılarının ve sektör paydaşlarının  bunun için çok güzel fırsatlar yaratacağını belirten Koçak, turizm alanında yatırım yapacak olan turizmcilere  her türlü kolaylığı sağlamak için hazır olduklarını aktardı.

“İnanç turizmini de canlandırmak istiyoruz”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt toplantıda yaptığı konuşmada, amaçlarının kentin tüm doğal ve kültürel güzelliklerini Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmak olduğunu vurguladı.

Yaptığı konuşmada Artvin’in turizm değerlerine yer veren Kurt, “Gürcistan’ı ilgilendiren en önemli husus da kentimizin ortak tarihinin ürünü olan 21 kilisemiz var. Bu çerçevede inanç turizmini de canlandırmak istiyoruz.” dedi.

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Nika Chkartisvili, Artvin’in tanıtımının iyi yapılması halinde çok sayıda turistin buraya geleceğine inandığını söyledi.

Artvin’in doğal, tarihsel ve kültürel olarak çok zengin bir yapıya sahip olduğuna değinen Chkartisvili, “Artvin, keşfedilmesi gereken ancak şu ana kadar yeterli olarak tanıtımının yapılmadığı  bir coğrafya diye düşünüyorum. Artvin’in turizm açısından bu kadar çok zenginliği olması beni şaşırttı. Bunu ortak bir payda ve çıkar kapısına dönüştürebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Artvin Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, Batum’dan gelen turizm işletmecilerine Artvin’in turizm değerlerine ilişkin sunum yaparak toplantı sona erdi.

Artvin Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artvin ve Batum arasındaki turizm işbirliklerinin görüşmeleri gerçekleşti

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds