Ardahan’ın Çıldır Belediyesi, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi güzergahına kentin de dahil edilmesini istedi.

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği ve yolcularına yılın her mevsimi masalsı bir yolculuk sunan Doğu Ekspresi treninin Ardahan’a kadar uzanmasını isteyen Çıldır Belediyesi, Çıldır Gölü’nün Şölen Alanına kamyonlarla kar kütleleri taşıdı.

Göl kenarında kar kütleleriyle yapılan Doğu Ekspresi treni, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Çıldır-Arpaçay kara yolu güzergahını kullananlar, araçlarını durdurarak yapılan etkinlikte bol bol fotoğraf çekti.

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, yaptığı açıklamada, kardan Doğu Ekspresi’nin maketini yaparak dikkatleri kente çekmek istediklerini belirterek, şehrin tren yolu güzergahına eklenmesi için kampanya düzenleyeceklerini söyledi.

“Maket ile Ardahan’ı rotaya dahil etmek adına dikkat çektik”

Ardahan Çıldır Gölü

Söz konusu trenin, Kars’tan sonra şehre de varmasıyla bölge turizminde patlama yaşanacağına inandığını dile getiren Başkan Azizoğlu, “Bu maketi yapmamızdaki tek amaç, trenin kentimize gelmesini sağlamaktır. Ben belediye başkanı olarak maketini yaptım, inşallah bundan sonra hep birlikte asıl olanını getireceğiz.” dedi.

Azizoğlu, Doğu Ekspresi ile bölgedeki köyden kente  göçün duracağına, bölgede istihdamın artacağına inandıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yıllardır soğuk bizi üşüttü. Artık sıcak bölgeler değil, turizmde soğuk bölgeler tercih ediliyor. Bundan sonra soğuğu, karı kâra yani ekonomiye çevirip ısınmak istiyoruz. Onun için Doğu Ekspresi, bizim olmazsa olmazımızdır. Bütün şehir halkı bu konuda toplu hareket etmeli. Sonuçta hepimizin soy adı Ardahan’dır. Hep birlikte omuz omuza çalışıp bu treni kentimize getireceğiz.” dedi.

Maketin fotoğrafını çeken Ali Ekber Kahraman da Doğu Ekspresi’nin bölge için önemli bir yeri olduğunu kaydederek, “Çıldır, Ardahan ve Kars, kardeş yerler sonuçta. Kars’taki Doğu Ekspresi ile birçok insan bu tarafa geliyor. Bu kardan maket ise çok yaratıcı ve çok güzel olmuş.” ifadelerini kullandı.

Ardahan Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ardahan Turistik Doğu Ekspresi güzergahına dahil olmak istiyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds