Ardahan Gezi Rehberi ile Doğu Anadolu’nun bu önemli kentinin tarihi yapılarını daha yakından tanıyalım.

İl olmadan önce Kars’a bağlı bir ilçe iken 27 Mayıs 1992 yılında TBMM tarafından kabul edilen yasa ile il statüsüne kavuşan Ardahan, Ülkemizin 75. İli olarak kayıtlara geçmiştir. Dört tarafı dağlarla çevrili olan ilin rakımı ise yaklaşık 1829 metredir. Toplam 5 ilçesi bulunan kentin nüfusu ise yaklaşık olarak 100.000’dir.

Dağları, platoları, vadileri, ovaları ve 3000 metreyi geçen dağ zirveleri yanında hayran kalınacak gölleri ile çok zengin bir coğrafyası olan Ardahan, gezilmesi gereken illerimizin başında yer almaktadır. İlin yüksek rakımının da etkisi ile sert geçen kış mevsimini yumuşatan ve insanın içini ısıtan sıcaklığa sahip olan yerleşin halkı ile tam bir Anadolu kentidir. Şehri ortadan ikiye bölen Kula Nehrinin kış mevsiminde buzlarla kaplanması sizi korkutmasın. En az bu buz nehrinin güzelliğine sahip olan Çıldır Gölü sizi kendisine hayran bırakacaktır. Kocaman bir doğal buz pateni haline gelen göl üzerinde atlı kızak hizmeti sunan yöre sakinlerinin eşliğinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ardahan Gezi Rehberi

  • Ardahan Kalesi
  • Şeytan Kalesi
  • Taşköprü Kitabeleri
  • Hamşioğlu Rasim Bey Konağı
  • Çıldır Gölü – Akçakale Ada Şehri
  • Övündü ve Ortakent Mağaraları

Ardahan Kalesi

İmages Ardahan Kalesi e1586737738792

Ardahan gezi rehberi listemize, tarihi bir miras olan Ardahan Kalesi ile başlamak yanlış olmayacaktır. Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman’nın emri sonucunda Anadolu’ya Kafkaslar üzerinden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacı ile 16. Yy da inşa edilmiştir. Kalenin mimarisi diktörtgen planlı olup kalenin kule ve surları çokgen şeklinde yapılmıştır. Tamamen bazalt taşlardan imal edilen kale surlarının uzunluğu 745 metredir. Bölgede hüküm süren Osmanlı Devletinin yaşamına dair izlerin görülebileceği kalenin ziyaret edilmesi sizi farklı bir deneyime kavuşturacaktır.

Şeytan Kalesi

İmages Seytan Kalesi e1586737764906

Bölgede zamanında hüküm süren Urartular tarafından yapıldığı tahmin edilen kale, Çıldır İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Oldukça sarp bir tepe üzerine inşa edilen kalenin bir kısmı yıkılmış olsa da halen ayakta kalan görkemli surları görülmeye değer özelliktedir.

Taşköprü Kitabeleri

Çıldır İlçesi Taşköprü köyü yakınlarında dev bir kaya üzerine kazılmış olan kitabeler, ilin en eski yazılı belgeleri olarak koruma altına alınmıştır.

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Kurtuluş Savaşı sırasında karargah binası olarak kullanılan, Cumhuriyetin ilanı ile de Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir.  Tek katlı ve dikdörtgen bir planla yapılan bina Batlık mimarisinin bölgedeki klasik ve en önemli örneğidir.

Çıldır Gölü

İmages Cildir Golu1 e1586737787674

Özel bir nokta olmasından dolayı Ardahan gezi rehberi listesine Çıldır Gölü mutlaka eklenmelidir. Şehir merkezine 45 km uzaklıkta yer alan göl, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van Gölü’nden sonraki en büyük gölüdür. Bölgenin sert geçen kış aylarında göl yüzeyinde yaklaşık 1 metre kalınlığa uzanan buz üzerinde atlı kızaklarla yapılacak bir gezi hayatınızın en güzel anlarından birisi olarak hafızanıza kazınacaktır.

Ardahan’da Ne Yenir?

Ardahan’ın uçsuz bucaksız ova ve platolarında yetişen hayvanlardan elde edilen etlerle yapılan bölgeye has yemekler, bölgenin neredeyse en tanınan kümes hayvanı lan kaz etini, tereyağında alabalığı, bölgeye has tadı ile tandır kebabını, dolma kebabı, kaçguç, etli hangel’ini, kete ve katmerini denemeden bölgeden ayrılmamanız tavsiye edilir.

Ardahan’dan Ne Alınır?

Bölgeden ayrılırken  ince gümüş işçiliği ile yapılan hediyelik eşyaların yanı sıra halı-kilim dokuma örneklerini veya bölgede üretilen geleneksel Damal Bebeklerinden birkaç tane almanız ilerde bu harika kente yapacağınız ziyaretin anısı olarak kalacaktır.

Doğu Anadolu’da Kars ile beraber en uğrak rotalar arasında yer alan Nevşehir’deki unutulmaz anılarınızı BuTatilde.com’a üye olarak bizlerle paylaşabilir, kolaylıkla hikaye ekleyebilirsiniz.

Ardahan Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ardahan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds